Leczenie urazów ortopedycznych osoczem bogatopłytkowym
Terapię osoczem bogatopłytkowym coraz częściej stosuje się w leczeniu urazów ortopedycznych. Silne działanie osocza przyspiesza gojenie się ran i stymuluje odbudowę tkanki mięśniowej i ścięgien.
Osocze bogatopłytkowe jest jednym z elementów naturalnego procesu obrony i regeneracji organizmu przy wszelkich urazach. Stanowi wielki potencjał dla naprawy tkanek w trakcie procesu gojenia, dzięki tzw. czynnikom wzrostu, które szczególnie wpływają na odbudowę mięśni i ścięgien.
Działanie regenerujące osocza
Wskazane jest, by koncentrat osocza bogatopłytkowego stosowany był zawsze, gdy celem jest przyspieszenie procesów gojenia, zarówno w trakcie planowych zabiegów operacyjnych, np. rekonstrukcji więzadła krzyżowego, jak i urazów sportowych np. uszkodzenia chrząstki oraz przewlekłych dolegliwości, np. łokieć tenisisty. Ortopedia, medycyna sportowa czy medycyna estetyczna to przykłady wielu obszarów zastosowania terapii osoczem w celu stymulacji gojenia uszkodzonych tkanek.
Te badania wykonaj koniecznie przed rozpoczęciem terapii osoczem
W zależności od jednostki chorobowej, podczas niektórych zabiegów z wykorzystaniem PRP wskazane jest podanie preparatu pod kontrolą USG. Szczególnie istotne wydaje się to u pacjentów z entezopatią rozścięgna podeszwowego (ostrogą piętową), ponieważ rozścięgno otoczone jest obfitą tkanką tłuszczową.
U pacjentów z łokciem golfisty oraz tenisisty wystarcza badanie palpacyjne, a miejscem podania najczęściej jest punkt największej bolesności.
Etapy postępowania po podaniu koncentratu bogatopłytkowego:
- Kończyna zostaje unieruchomiona.
- Wizyta kontrolna przypada na 7-10 dzień po podaniu koncentratu bogatopłytkowego. Służy ona oszacowaniu funkcji kończyny oraz natężenia możliwych dolegliwości bólowych.
Profilaktyka przeciwzakrzepowa po terapii osoczem bogatopłytkowym
Stosując osocze bogatopłytkowe podczas zabiegów należy zwrócić uwagę na kilka istotnych informacji. Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego przez cały okres unieruchomienia kończyny dolnej + siedem dni po, należy stosować profilaktykę przeciwzakrzepową.
Pacjenci zgłaszający się z powodu chorób dotyczących okolicy stawu łokciowego, po zabiegu zostają zaopatrzeni w odpowiedni rodzaj unieruchomienia kończyny górnej.
Większość pacjentów przez pierwsze kilka dni w miejscu podania koncentratu bogatopłytkowego zgłasza bardzo silne dolegliwości bólowe. Dlatego tak ważne jest odpowiednie leczenie przeciwbólowe (wg. zaleceń lekarza prowadzącego). O rodzaju i okresie przez jaki będzie stosowana farmakoterapia przeciwbólowa decyduje lekarz.
Należy pamiętać, że pacjent po podaniu PRP nie będzie mógł sam prowadzić samochodu.
Materiały prasowe