Łamie w stawach, gdy mróz idzie? To może być objaw poważnej choroby
Na pewno zdarzyło wam się słyszeć, jak ktoś mówi, że „czuje, że idzie zmiana pogody, bo łamie w stawach”. Jeśli sądzicie, że to niemożliwe, mamy dla was ważną wiadomość: dolegliwości stawów z powodu zmiany pogody to nie mit, ale efekt pewnych schorzeń. O czym może świadczyć ból stawów, pojawiający się, gdy idzie ochłodzenie?
O czym świadczy ból stawów "na mróz"
Ból stawów w związku z niskimi temperaturami to uciążliwe schorzenie. Ból stawów "na mróz" objawia się jako przewlekły, utrzymujący się przez kilka godzin ból i dyskomfort. Może to skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie i pogarszać komfort życia pacjentów. Co właściwie powoduje dolegliwości bólowe, związane ze zmianą aury?
Ból stawów, gdy za oknem temperatura spada poniżej zera, dotyka pacjentów dotkniętych schorzeniami reumatycznymi. Nie tylko przez nich są zgłaszane podobne problemy. Może być wiele powodów nasilenia bólu stawów w okresie zimowym. Kluczowe jest określenie sytuacji, w których ten ból staje się powodem do niepokoju.
Ból stawów "na mróz" przychodzi w rzeczywistości wtedy, gdy dochodzi do nagłego spadku ciśnienia atmosferycznego poprzedzającego zmianę pogodową. W efekcie zmniejszone ciśnienie atmosferyczne i zwiększona wilgotność powietrza generują dodatkowy nacisk na stawy, co może spowodować dolegliwości bólowe.
Przyczyny bólu stawów przy zmianie pogody
Przyczyny bólu stawów mogą być złożone i różnorodne. Co istotne – nie zawsze wiążą się z chorobami stawów, ale mogą być efektem schorzeń ogólnoustrojowych. Najczęściej bóle stawów pojawiają się w przebiegu takich schorzeń jak:
- Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS),
- Dna moczanowa,
- Zwyrodnienia stawów, haluksy, zespół cieśni nadgarstka,
- Fibromialgia, twardzina układowa, toczeń rumieniowaty układowy,
- Borelioza,
- Kiła,
- Infekcje wirusowe, np. przeziębienia, covid i grypa,
- Sytuacje stresowe, stany depresyjne,
- Urazy mechaniczne, aktualne i przebyte w przeszłości.
Co zrobić, jeśli bolą stawy przy ochłodzeniu
Jeśli dodatkowo oprócz bólu stawów, pojawia się podwyższona temperatura ciała, lub podwyższona ciepłota bolącego stawu, a przy tym zaczerwienieje, obrzęk, trudności z poruszaniem danego stawu, należy skonsultować się z lekarzem.
Warto zasięgnąć także opinii fizjoterapeuty. Ponadto, jeśli dolegliwości bólowe stawów związane z mrozem powracają regularnie, warto wykonać pakiet badań, aby wykluczyć (lub potwierdzić) przyczyny takiego stanu rzeczy.
Istotne pytania, które należy postawić w tym kontekście, to m.in. czy pacjent doświadczył kiedykolwiek urazu we wskazanym miejscu, jaki jest zasięg bólu (jeden staw, kilka), czy przeszedł ukąszenie kleszcza, czy obserwuje inne problemy ze zdrowiem (np. nieuzasadnione chudnięcie).
Zalecane badania to m.in. wykonanie badań krwi i oznaczenie OB, CRP, RDF, kwas moczowy, badanie w kierunku boreliozy. W przypadku, gdy nie stwierdzono odchyleń od normy, zalecana jest konsultacja z psychologiem.
Zaleca się następnie wdrożenie właściwego leczenia, polegającego na podawaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, stosowaniu okładów, maści, terapii, w tym fizjoterapii. Najważniejsze jest zdiagnozowanie i opanowanie choroby podstawowej, na której trop mogą naprowadzić tzw. bóle stawów "na mróz".