Kręgosłup szyjny – skutki przeciążenia kręgów szyjnych

2017-07-27 8:23

Kręgosłup szyjny pełni w naszym organizmie niezwykle ważną funkcję. To od niego zależy bowiem sprawność naszych zmysłów. Z wiekiem kręgosłup szyjny ulega zwyrodnieniom, które mogą powodować m.in. ból głowy, drętwienie karku czy zawroty głowy.

Kręgosłup szyjny – skutki przeciążenia kręgów szyjnych
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Przyczyny zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego
  2. Bóle głowy mogą być skutkiem zmian w kręgosłupie szyjnym
  3. Drętwienie rąk może wynikać ze zmian zwyrodnieniowych
  4. Zobacz na wideo zestaw ćwiczeń na ból karku
  5. Ból karku może być spowodowany przeciążeniem mięśni szyi
  6. Zawroty i omdlenia mogą być wynikiem zaburzeń przepływu krwi przez tętnice kręgowe

Ta delikatna konstrukcje łącząca głowę z klatka piersiowa tworzy siedem kręgów, które układają się w łuk lekko wygięty do przodu. Są one mniejsze niż pozostałe kręgi kręgosłupa, ale pełnią bardzo ważną rolę. Od nich zależy m.in. sprawność zmysłów, np. równowagi, wzroku. Pierwszy – szczytowy – podtrzymuje czaszkę, drugi – obrotowy – umożliwia poruszanie głową w górę, w dół i na boki.

Przyczyny zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego

Kręgosłup szyjny, podobnie jak inne jego odcinki, z wiekiem ulega zwyrodnieniom. Wynikające z tego dolegliwości możesz odczuwać jako niedomaganie serca, oczu, mózgu, a nawet postępujący paraliż. Dlaczego? Przez wąskie otwory w kręgach szyjnych przebiegają wszystkie najważniejsze nerwy. Jeśli są uciskane przez zniekształcone kręgi, takie odnosisz wrażenie. Na zmiany zwyrodnieniowe i mikrourazy najbardziej narażony jest 3., 4., 5. i 6. kręg kręgosłupa szyjnego. Kręgowi 3. szczególnie szkodzi siedzenie z pochyloną głową. Dla wszystkich zabójcza jest adrenalina, która wydziela się w dużych ilościach, kiedy przeciążymy mięśnie, np. siedząc kilka godzin w jednej pozycji. Pod jej wpływem mięśnie mocno się naprężają, a to szkodzi kręgom. Początkowo zmiany zwyrodnieniowe obejmują przestrzeń miedzy 5. a 6. kręgiem szyjnym. Zniekształcenie wszystkich krążków międzykręgowych to spondyloza. Pierwsze stadium odczuwasz jako małą elastyczność szyi, z czasem pojawia się silny ból mięśni w okolicy karku. Następnie spłaszczone krążki międzykręgowe coraz mocniej uciskają na nerwy, co jest przyczyną nie tylko silnego bólu, ale też czasowego niedowładu ręki. Dyski mogą także naciskać na naczynia krwionośne i powodować niedokrwienie mózgu.

Ważne

Jak chronić kręgosłup szyjny

Krzesło przy biurku powinno mieć regulowaną wysokość i boczne podpórki, na których można porządnie się wesprzeć, odciążając cały kręgosłup. Całe stopy muszą dotykać podłogi, siedzisko nie może uciskać uda i kolan.Siedząc przy stole czy biurku, nie pochylaj się zbytnio do przodu, nie wyciągaj przed siebie głowy. Ekran monitora umieść na wprost, na wysokości oczu, by patrzeniem w bok nie obciążać mięśni szyi, ramion.Podczas długiej podróży samochodem zakładaj na szyję poduszkę-rogalik z miękkiej gąbki, która podtrzyma głowę.Zapinaj pasy bezpieczeństwa i na odpowiedniej dla twojego wzrostu wysokości ustaw zagłówek.Wybierz dla siebie poduszkę ortopedyczno-korekcyjną, która podtrzymuje szyję.Nie śpij na siedząco. Jeśli musisz spać na wysokiej poduszce, drugą włóż pod kolana. Podczas rozmowy nie podtrzymuj barkiem słuchawki telefonicznej.

Bóle głowy mogą być skutkiem zmian w kręgosłupie szyjnym

Te, które pojawiają się z tyłu głowy, w tzw. części potylicznej, są łączone z wysokim ciśnieniem krwi. Często jednak jest to skutek zmian w kręgosłupie szyjnym. Ból pochodzący od kręgosłupa szyjnego nasila się przy odchyleniu głowy w przód lub do tyłu. Znalezienie przyczyny dolegliwości jest trudne, zwłaszcza gdy boli połowa głowy, a ból przemieszcza się od czoła w kierunku pleców. Jest wtedy mylony z migreną. Jeszcze trudniej postawić diagnozę, gdy występują bóle twarzy i drętwienie skóry (charakterystyczne dla zapalenia nerwu trójdzielnego) lub uczucie dławienia w gardle (zdarzające się także przy zawale serca). Zanim takie dolegliwości zostaną przypisane zwyrodnieniom lub przeciążeniom szyjnego kręgosłupa, bywają leczone jako schorzenia mózgowia, zatok, ucha środkowego, serca, a nawet jako... zatrucia pokarmowe. Co robić? Obserwuj organizm, by podczas wizyty u lekarza dokładnie opisać sytuacje, w których pojawia się silniejszy ból. Nie nadużywaj środków przeciwbólowych, by nie zaciemnić obrazu dolegliwości.

Drętwienie rąk może wynikać ze zmian zwyrodnieniowych

Bolesne drętwienie ręki, ramienia, które promieniuje aż do barku, to również skutek zmian zwyrodnieniowych w szyjnym odcinku kręgosłupa, a zwłaszcza 7. kręgu. Gdy tzw. rwa ramienna rozwinie się na dobre, tracimy pewność chwytu, nie możemy wykonać precyzyjnych ruchów palcami. Powodem jest ucisk, jaki zmiany zwyrodnieniowe (osteofity) wywierają na splot nerwów odpowiadających za sprawność rąk, a wychodzących przez otwory międzykręgowe właśnie z szyjnego odcinka kręgosłupa. Ulgę przynoszą środki przeciwbólowe. Skuteczne, aczkolwiek niepozbawione wad (osłabianie mięśni szyi), jest noszenie miękkiego kołnierza ortopedycznego. Dobrze tez brać magnez z witaminą B6 i stosować zimne okłady. Bolesne miejsca należy smarować maścią przeciwzapalną lub olejkiem lawendowym, który rozluźnia mięśnie.

Zobacz na wideo zestaw ćwiczeń na ból karku

Ćwiczenia na ból karku
Zrób to koniecznie

Ćwiczenia izometryczne na ból karku

Skutecznie rozluźniają mięśnie szyjne kręgosłupa po długim pisaniu, siedzeniu przy komputerze. Każde ćwiczenie powtórz trzykrotnie.

  • Połóż na szyi z tyłu głowy wyprostowane palce obu dłoni, delikatnie uciskaj nimi szyję, następnie skłaniaj głowę do prawego i lewego ramienia, potem w tył i do przodu. Unikaj okrężnych ruchów głową, bo są niezgodne z fizjologicznym poruszaniem głową. Przy zwyrodnieniach lub przeciążeniu mogą być bardzo szkodliwe.
  • Patrz prosto przed siebie. Trzymając głowę na tym samym poziomie, wykonuj skręty w lewo, z jednoczesnym delikatnym uniesieniem brody do góry. To samo powtórz, skręcając głowę w prawo.
  • Patrz prosto przed siebie. Skłaniaj głowę raz w lewo, raz w prawo, jakbyś chciała dotknąć uchem barku.
  • „Przytul” brodę do klatki piersiowej. Następnie wysuń brodę jak najdalej ku przodowi, a potem unoś ją do góry, jakbyś chciała „narysować” nią okrąg.

Ból karku może być spowodowany przeciążeniem mięśni szyi

Długa jazda samochodem, wyziębienie organizmu, silny stres, a nawet zmęczenie mogą być powodem ostrego bólu karku i ograniczenia poruszania głowa. To tzw. kręcz szyi. Bywa, że głowa zostaje unieruchomiona w nienaturalnej pozycji, za co odpowiadają przeciążone mięśnie szyi. Unieruchamiając szyję, organizm broni się przed dodatkowym drażnieniem receptorów bólowych i włókien nerwowych. O kierunku skręcenia głowy decyduje sam organizm, wybierając taką pozycję, w której mięśnie będą jak najmniej obciążone. Co robić? Zrób ciepły okład na cały kark lub wetrzyj maść przeciwbólową. Śpij na profilowanej poduszce podtrzymującej szyję lub na wałku zrobionym z ręcznika. Jeżeli po trzech dniach nie odczujesz ulgi, idź do lekarza. Być może potrzebne będą leki zmniejszające napięcie mięśni. Lekarze przypuszczają, ze kręcz szyi może wynikać z niedoboru magnezu i witamin z grupy B. Przy nawracających bólach warto je zażywać regularnie.

Zawroty i omdlenia mogą być wynikiem zaburzeń przepływu krwi przez tętnice kręgowe

Są przypisywane schorzeniom układu krwionośnego. Ale takie omdlenia i zawroty mogą również być skutkiem upośledzenia przepływu krwi przez tzw. tętnice kręgowe, które w wąskich kanałach kostnych są przygniatane przez wyrostki zwyrodniałych kości. U osób z rozwiniętą miażdżycą nawet niewielkie lub chwilowe ograniczenie dopływu krwi do mózgu kończy się zawrotami głowy lub omdleniem. Co robić? Badanie dopplerowskie pokaże przepływ krwi przez tętnice szyjne. Wykonuje się je w fizjologicznym ułożeniu głowy i mocnym skręceniu w lewo lub w prawo.

miesięcznik "Zdrowie"