KRĘGOSŁUP: 4 najczęstsze przyczyny bólu pleców
Zwykle dolegliwości kręgosłupa fundujesz sobie na własne życzenie. Nieprawidłowa postawa ciała, niewielka aktywność fizyczna, stres – to główne przyczyny bólu kręgosłupa. Wystarczy trochę sportu, a unikniesz przykrego bólu pleców.
Kiepski stan kręgosłupa, a także dolegliwości, które uprzykrzają ci życie zawdzięczasz głównie stylowi życia i złym nawykom. Oto cztery grzechy główne, jakie popełniamy wobec naszego kręgosłupa:
1. Zbyt mała aktywność fizyczna powoduje kłopoty z kręgosłupem
Rozwój cywilizacji z jednej strony, a nawał obowiązków z drugiej sprawiły, że niezależnie od zawodu większość z nas przez cały dzień siedzi przy biurku czy jakimś urządzeniu, a po pracy na kanapie. Jeździmy samochodem, na sport nie mamy czasu ani ochoty. Dzieci pół dnia siedzą w szkolnej ławce, drugie pół w domu ślęczą nad książkami. W wolnym czasie zamiast pograć w piłkę czy wyjść na rower, wybierają telewizję lub gry komputerowe. Skutek jest taki, że mięśnie stopniowo słabną i nie są w stanie wspierać kręgosłupa. Dochodzi do nadmiernego obciążenia kręgów i dysków, a to prowadzi do różnych deformacji.
2. Dźwiganie i nadmierne obciążanie kręgosłupa
Ponadto za bardzo pochylasz się nad kuchennym blatem czy deską do prasowania, ponieważ są dla ciebie za niskie. Często też przez dłuższy czas wykonujesz jedną czynność w tej samej pozycji. I za bardzo obciążasz kręgosłup.
Nie bagatelizuj
Bóle pleców czasem są wywołane chorobami innych narządów. Gdy chorują nerki, ból jest zlokalizowany w okolicy krzyża. Bóle z moczowodów mogą promieniować w okolice łopatek. Choroby narządów kobiecych czasem sygnalizują bóle krzyża. Jeśli zachorują trzustka, pęcherzyk dróg żółciowych, żołądek, jelita, bóle mogą promieniować do pleców i krzyża. Arterioskleroza (zwężenie tętnic miednicy) też może powodować tępe bóle krzyża, które odczuwane są w czasie siedzenia i leżenia, ale nasilają się podczas chodzenia i stania.
3. Nieprawidłowa postawa ciała prowadzi do wad postawy i uszkodzeń kręgosłupa
Tak się przyzwyczailiśmy i tak jest wygodnie. Głowa spuszczona w dół, wypięty brzuch, zgarbione plecy, pochylone ramię. Siadasz na podwiniętej nodze albo wyginasz plecy w pałąk, pochylając się nad książką. Tymczasem każde ułożenie ciała, które wymusza zmianę naturalnych krzywizn kręgosłupa, pociąga za sobą zaburzenie pracy mięśni. Na skutek tego poszczególne odcinki są nierównomiernie obciążone. Nieprawidłowa postawa ciała prowadzi do wad postawy, uszkodzeń stawów łączących kręgi oraz dysków.
4. Stres i pośpiech przyczyniają się do problemów z kręgosłupem
Pod wpływem produkowanej w stresie adrenaliny dochodzi do długotrwałego napięcia i przeciążenia mięśni. To prowadzi do chronicznego bólu i w efekcie trwałych zmian zwyrodnieniowych.
Na problemy kręgosłupa często skarżą się pesymiści. To skutek tzw. postawy pesymisty: pochylona głowa, zwisające ramiona, powłóczenie nogami i potykanie się na prostej drodze. Taką postawę coraz częściej obserwuje się u młodzieży. Utrzymywana przez dłuższy czas wywołuje bóle na granicy szyjno-piersiowej i piersiowo-lędźwiowej, a ich przyczyną jest zwiotczenie mięśni brzucha.
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta