Kolano: regeneracja łąkotki - wszczepienie implantu Actifit

2009-07-22 14:38

Do najczęstszych urazów kolana należy uszkodzenie łąkotki. W regeneracji zniszczonej łąkotki wykorzystuje się metodę wszczepienia implantu Actifit, który integruje się z organizmem i pomaga odbudować zniszczone tkanki. Implant umożliwia całkowity powrót do normalnej aktywności fizycznej. Jak przebiega wszczepienie implantu Actilift? Czy jest to skuteczna metoda regeneracji łąkotki?

Kolano: regeneracja łąkotki - wszczepienie implantu Actifit
Autor: thinkstockphotos.com

Implant Actifit stosowany w regeneracji łąkotki to przełom w chirurgii kolana. Operację wszczepienia implantu prowadzi się endoskopowo, czyli w mało inwazyjny sposób.

Implant Actilift: dla kogo?

Implant stosowany jest u pacjentów z usuniętą wcześniej łąkotką lub osób po skomplikowanych urazach, bez możliwości zszycia rozerwanej struktury.

Implant Actilift: jak działa?

Actifit umożliwia regenerację zniszczonej łąkotki stawowej, która dotychczas uważana była za niezdolną do samoistnego odrastania. Zbudowany ze specjalnego biomateriału integruje się z organizmem, służąc jako rusztowanie do odbudowy zniszczonej tkanki. Komórki pacjenta wrastają w implant, regenerując brakującą lub uszkodzoną strukturę. Zabieg tego typu można również wykonywać jako procedurę towarzyszącą innej operacji np. rekonstrukcji więzadeł krzyżowych, chrząstki stawowej lub osteotomii korekcyjnej stawu kolanowego.

Regeneracja łąkotki: skuteczność implantu Actilift

Dzięki tej technologii u pacjentów z brakiem lub uszkodzeniem łąkotki można zapobiec rozwojowi choroby zwyrodnieniowej a nawet wymiany stawu kolanowego na endoprotezę. Zabieg umożliwia całkowity powrót do normalnej aktywności fizycznej, a nawet uprawiania sportów.

Actilift: jak długo trwa rehabilitacja?

Można ją rozpocząć już na drugi dzień po operacji. Trwa cały czas, aż do osiągnięcia upragnionego rezultatu. Po 6 miesiącach pacjent odczuje wyraźną poprawę, a po roku powinien cieszyć się już pełną sprawnością. Powinien jednak pamiętać, że kolano wciąż się goi. Dopiero po 5 latach nastąpi całkowite rozpuszczenie implantu. Jego wszczepienie łącznie z kosztami operacji wynosi ok. 20 tys. złotych. Metoda uzyskała certyfikat bezpieczeństwa w Unii Europejskiej w lipcu 2008 roku. Do tej pory zabieg wykonywany był Belgii, Francji, Niemczech i Hiszpanii.

Ważne

Uszkodzenia łąkotki

Uszkodzenia łąkotki występują w aż dwóch trzecich przypadków urazów kolana i są najczęstszym czynnikiem, prowadzącym do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Każdego roku w Europie i Stanach Zjednoczonych do ortopedów zgłasza się ponad 1,5 miliona osób z takim problemem. Dotyczy on zarówno ludzi młodych i aktywnych, gdzie główną rolę przypisuje się czynnikom urazowym, jak i starszych, u których do uszkodzenia może dojść nawet w czasie normalnej aktywności np. przysiadu.
Pierwsze symptomy to na ogół ból, obrzęk stawu, a także moment zablokowania kolana, najczęściej niemożność jego całkowitego wyprostowania. Ze względu na kluczową rolę jaką pełni łąkotka, tj.: amortyzacja drgań, przenoszenie obciążenia (nawet do 85% w zgięciu) czy stabilizacja kolana, niezwykle ważne dla zdrowia i jakości życia jest zapewnienie jej pełnej funkcjonalności.