Kifoza (okrągłe plecy) - przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia

2022-07-21 17:15

Kifoza piersiowa, pogłębiona (inaczej plecy okrągłe) to choroba kręgosłupa, której cechą charakterystyczną jest nadmierne wygięcie kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym i krzyżowym. Nieleczona kifoza może nie tylko się pogłębić i doprowadzić do powstania garbu, lecz także dać poważne powikłania, np. problemy z oddychaniem. Jakie są przyczyny i objawy kifozy? Na czym polega leczenie? Jakie ćwiczenia należy wykonywać, by zmniejszyć kifozę i zapobiec utworzenia się garbu?

Kobieta trzymająca się za kark
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Kifoza - przyczyny
  2. Kifoza - objawy
  3. Kifoza - diagnoza
  4. Kifoza - leczenie
  5. Kifoza - przykładowe ćwiczenia

Kifoza piersiowa, pogłębiona (inaczej okrągłe plecy, hiperkifoza) to choroba kręgosłupa polegająca na postępującym stopniowo, nadmiernym, patologicznym wygięciu kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym i krzyżowym.

Kręgosłup w sposób naturalny wygina się lekko w odcinku piersiowym. W ten sposób absorbuje wstrząsy i utrzymuje ciężar głowy. Jeśli jednak to naturalne łukowate wygięcie jest pogłębione, mowa o kifozie patologicznej, pogłębionej - hiperkifozie. Warto wiedzieć, że kifoza dotyczy nie tylko kości, lecz także w równym stopniu mięśni i więzadeł.

Poradnik Zdrowie. Kiedy iść do fizjoterapeuty?

Kifoza - przyczyny

Najczęstszą przyczyną kifozy jest utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała - długotrwałe przebywanie pochylonej pozycji. Do kifozy może się przyczynić także inna wada kręgosłupa - skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa.

Ponadto kifoza może być skutkiem urazu kręgosłupa, wypadnięcia dysku, infekcji kręgosłupa, wad wrodzonych, takich jak rozszczep kręgosłupa, a nawet guzów. Do tej wady kręgosłupa mogą się przyczynić także osteoporoza, artretyzm lub inne zwyrodnieniowe choroby kości, a także dystrofia mięśniowa. Inne możliwe przyczyny to choroby układu hormonalnego, choroby tkanki łącznej, polio czy choroba Pageta.

Z kolei przyczyną kifozy u dzieci przed okresem pokwitania może być choroba Scheuermanna (kifoza młodzieńcza lub jałowa martwica kręgosłupa), której istotą jest martwica i obumieranie kości bez udziału wirusów, grzybów i bakterii.

W końcu kifoza może być wynikiem starzenia się organizmu (szczególnie przy niewłaściwej postawie ciała).

Kifoza - objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem kifozy są okrągłe plecy, a w zaawansowanym stadium choroby tzw. garb, czyli wybrzuszenie na górnej części pleców. Ponadto:

  • głowa jest nadmiernie wysunięta do przodu (broda nie rzutuje na mostek);
  • barki są wysunięte do przodu, a ramiona widocznie zaokrąglone;
  • widoczne jest spłaszczenie i zapadnięcie klatki piersiowej;
  • zauważalne jest rozsunięcie i odstawanie łopatek od klatki  piersiowej;

Ponadto w górnej części pleców mogą się pojawiać dolegliwości bóle, ponieważ pogłębiona kifoza może powodować nadmierny nacisk na kręgosłup. Hiperkifoza może się przyczynić także do problemów z oddychaniem w wyniku nacisku wywieranego na płuca.

Czytaj także: Skolioza i Lordoza

Kifoza - diagnoza

Lekarz wykonuje badanie palpacyjne kręgosłupa. Ponadto prosi pacjenta, aby wykonał konkretne ruchy. W ten sposób określa w jakim stopniu może wykonywać ruchy zgięcia i rotacji kręgosłupa.

Lekarz zleca RTG kręgosłupa, które jest wykonywane na całej długości kręgosłupa (przód/tył/góra/dół). Podczas wykonywania zdjęcia rentgenowskiego stoi się z wyciągniętymi do przodu rękoma i utrzymuje głowę prosto. Zdjęcie może być wykonane także w pozycji leżącej.

Kifoza - leczenie

U pacjentów z łagodniejszą jej postacią czasami nie stosuje się żadnego specjalistycznego leczenia. W takim przypadku konieczne jest jedynie wykonywanie zaleconych ćwiczeń i spanie na niezbyt miękkim materacu.

Specjalistyczne leczenie obejmuje cięższe przypadki kifozy. Wówczas można zastosować leki przeciwbólowe, gimnastykę korekcyjną, fizykoterapię oraz szelki ortopedyczne. W niektórych przypadkach (na przykład gdy kifoza jest powiązana z infekcją lub guzem) konieczne może być leczenie operacyjne.

Pomocne mogą się okazać także joga, masaże, a także chiropraktyka (rodzaj terapii manualnej).

Ważne

Kifoza - jakich pozycji unikać?

Przy kifozie nie wolno pływać na plecach, jeździć na rowerze, dźwigać ciężarów i gimnastykować się na przyrządach.

Kifoza - przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenie nr 1

Stań w lekkim rozkroku i rozłóż ręce na boki. Wykonaj wdech i odchyl ręce w tył. Następnie wykonaj wydech i wykonaj rękoma ruch, jakbyś chciał kogoś uściskać.

Ćwiczenie nr 2

Klęknij na macie - kolana powinny się znajdować na szerokość bioder. Następnie wyciągnij boki ciała do góry, odpowiednio układając ciało i wygnij się do tyłu tak, aby opuścić dłonie na pięty.

Ćwiczenie nr 3

Połóż się na brzuchu. Wyprostuj ramiona na boki. Czoło oprzyj na podłodze lub na zwiniętym ręczniku. Unoś ramiona w górę, zbliżając łopatki do kręgosłupa. Wykonaj 15 powtórzeń.

Jaka to choroba?

Pytanie 1 z 12
Co dolega temu dziecku?
niemowle