Jak sprawdzić, czy masz zespół cieśni nadgarstka? Prosty test zrobisz w domu
Zespół cieśni nadgarstka to bardzo bolesna przypadłość. Jej objawy łatwo jest jednak pomylić ze zwykłym urazem lub przeciążeniem. Takie zaniedbanie i odwlekanie leczenia może się skończyć nawet operacją. To, czy przyczyną twoich dolegliwości jest cieśń nadgarstka, możesz sprawdzić samodzielnie.
Zespół cieśni nadgarstka to jedna z najczęściej spotykanych obecnie neuropatii czyli stanów, w których dochodzi do uszkodzenia nerwów. Jej najczęstszą przyczyną jest praca przy komputerze, ale także wszelkie inne zajęcia wymagające wykonywania ciągłych i powtarzalnych ruchów nadgarstka - na przykład praca w fabryce, a nawet niedobory witamin z grupy B, zaburzenia hormonalne czy intensywne ćwiczenia fizyczne.
Przypadłość ta daje określone, bardzo nieprzyjemne objawy, przede wszystkim silny ból nadgarstka, uczucie sztywności palców, mrowienia i drętwienia oraz przepływającego pod skórą prądu. Wielu chorych budzi się z tego powodu w nocy.
Zespół cieśni nadgarstka dotyczy nerwu pośrodkowego, usytuowanego w kanale nadgarstka. Na skutek różnych przyczyn - np. pracy przy komputerze - dochodzi do niedokrwienia i ucisku tego nerwu, co daje wyżej wymienione objawy.
Domowy test na zespół cieśni nadgarstka
Objawy cieśni nadgarstka łatwo jest pomylić chociażby z urazem czy z początkiem choroby reumatycznej. Ale istnieje sposób, który pozwoli ci samodzielnie sprawdzić, czy cierpisz na zespół cieśni nadgarstka. To tzw. test Phalena, opracowany przez amerykańskiego ortopedę . By go przeprowadzić:
- usiądź i zetknij dłonie grzbietami ze sobą tak, by palce były skierowane w dół (nadgarstki powinny być zgięte maksymalnie, pod kątem 90 stopni). Ręce powinny być zgięte w stawach łokciowych i ramiennych
- utrzymaj tę pozycję przez jedną-dwie minuty.
Jeśli po tym czasie odczujesz mrowienie i drętwienie dłoni, kciuka, palca wskazującego i środkowego, to wynik określany jest jako dodatni.
Odmianą tego testu jest tzw. odwrotny test Phalena. W tym teście ręce złóż, jak do modlitwy, a łokcie ustawe szeroko. Przez jedną-dwie minuty naciskaj dłońmi na siebie i utrzymuj je w takiej pozycji. Jeśli w tym czasie pojawi się ból, mrowienie czy drętwienie palców to znak, że wynik testu jest dodani i prawdopodobnie cierpisz na zespół cieśni nadgarstka.
Tę diagnozę trzeba potwierdzić u lekarza
Wynik tego testu powinien dać ci do myślenia, ale nie jest on jeszcze diagnozą - to sygnał, że jak najszybciej trzeba odwiedzić lekarza - ortopedę lub neurologa. Lekarz może ponownie przeprowadzić w gabinecie test Phalena, ale zleci również badania obrazowe w kierunku zespołu cieśni nadgarstka.
W diagnostyce wykorzystywane są dwa badania: USG oraz badanie EMG, czyli elektromiografia. W trakcie EMG wykorzystywane są elektrody, które lekarz umieszcza na skórze lub wprowadza między kciuk lub palec wskazujący.