Gdy dziecko ma krzywy kręgosłup: objawy
Krzywy kręgosłup to problem dotykający większość dzieci w Polsce - na przykład skolioza dotyka co dziesiąte dziecko. To boczne skrzywienie kręgosłupa może doprowadzić do ucisku na narządy wewnętrzne - głównie na serce i płuca. Lekarze potrafią skutecznie rozprawić się z nagłym bólem, który skolioza powoduje. Wiedzą też, jak pomóc w przypadkach schorzeń przewlekłych.
Gdy pojawia się wada postawy
Choć kręgosłup dziecka już pod koniec pierwszego roku życia charakteryzuje się prawidłowymi krzywiznami i przybiera formę podwójnego S, ostateczny kształt zyskuje dopiero około 18. roku życia. Dzięki temu wady postawy można łatwo korygować jeszcze u nastolatka, ale jeśli rodzice lub lekarze ich nie zauważą, dziecko wkracza w dorosłość obarczone nieprawidłowościami. Najczęściej jest to skrzywienie boczne kręgosłupa, czyli skolioza. W Polsce z jej powodu cierpi co dziesiąte dziecko. Wada ta rozwija się zwykle dość długo, a wychodzi na jaw w okresie tzw. skoków wzrostowych, czyli między pierwszym i trzecim, piątym i ósmym oraz dziesiątym i dwunastym rokiem życia. Wówczas kręgosłup oglądany z tyłu nie tworzy linii prostej, lecz wygina się w łuki na wysokości lędźwi, w odcinku piersiowym i szyjnym. Najbardziej wyrazistym sygnałem skrzywienia kręgosłupa jest niesymetryczne ułożenie łopatek. Jeśli jedna z nich jest bardziej wystająca lub nie leżą one na jednej wysokości, trzeba zgłosić się do ortopedy. Tylko specjalista może stwierdzić, co przyczyniło się do powstania skrzywienia. Zwykle jest to utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała, brak ruchu, noszenie ciężkich szkolnych toreb na jednym ramieniu. Zdarza się jednak, że wada wynika z niewłaściwego ułożenia miednicy, np. na skutek nierównej długości nóg (nawet różnica 5 - 10 mm może spowodować skrzywienie), choroby stóp lub stawu biodrowego. Często również bywa skutkiem wad wrodzonych kręgosłupa, chorób mięśni lub układu nerwowego.
Przy skoliozie konieczna gimnastyka korekcyjna
Jeśli lekarz stwierdzi skoliozę, dziecko powinno pozostać pod stałą opieką ortopedy. Czasem wadę można usunąć regularnymi ćwiczeniami, tzw. gimnastyką korekcyjną. Jeśli jednak skrzywienie jest duże lub pogłębia się, konieczne staje się noszenie specjalnego gorsetu, a nawet zabieg chirurgiczny. Zakres leczenia jest sprawą indywidualną i decyduje o nim lekarz. Najczęściej są to okresowe ćwiczenia pod kierunkiem rehabilitanta, sesje w sanatoriach oraz codzienna gimnastyka korekcyjna wykonywana w domu. Dziecko ćwiczy wtedy zgodnie z zaleceniami.
Zwracaj uwagę na symptomy
- Plecy dziecka stają się okrągłe, a głowa i ramiona wysuwają się do przodu.
- Dziecko skarży się na bóle pleców, głowy.
- Dziecko szybko się męczy.
Rodzaje skrzywień kręgosłupa
Kifoza polega na wygięciu kręgosłupa do tyłu. Oprócz nieprawidłowego kształtu na fot. widać także zgniecenie kręgu (jeden jest wyraźnie niższy niż pozostałe). Uraz może powstać na skutek dźwignięcia zbyt dużego ciężaru, a jego objawem bywa paraliżujący wszelkie ruchy ból.
Lordoza to wygięcie kręgosłupa w przód. Na zdjęciu widoczne są zmiany w odcinku szyjnym. Zaznaczone są „dziobki kostne”, czyli zwyrodnieniowe narośla, które sprawiają ból i ograniczają ruchy kręgosłupa we wszystkich płaszczyznach.
Skolioza, czyli skrzywienie boczne kręgosłupa, upodabnia go do litery C. Może pojawić się po rozległym urazie, na skutek bólu, ale wówczas cofa się zwykle po ustąpieniu dolegliwości.
Bóle kręgosłupa - problem w krajach uprzemysłowionych
Bóle kręgosłupa bywają skutkiem skrzywienia lub urazów, ale nie to jest ich najczęstszą przyczyną. Zwykle dolegliwości są wynikiem naszych wieloletnich zaniedbań.
Kręgosłup często dokucza z powodu osłabienia stabilizujących go mięśni i więzadeł. Jeśli mamy mało ruchu, wiotczeją one już ok. trzydziestki. Ten stan pogarsza się z upływem lat. W krajach uprzemysłowionych bóle kręgosłupa stały się prawdziwą plagą. Uważa się, że to właśnie one są najczęstszą przyczyną nieobecności w pracy.
Porady eksperta