Czym różni się artretyzm od osteoartretyzmu?

2012-11-08 16:49

Przez całe życie układ ruchowy poddawany jest ciągłemu, naturalnemu zużyciu wskutek eksploatacji. Nasze stawy, jednocześnie z kręgosłupem i kośćmi, są częściami ciała wystawianymi na największe obciążenia. Tylko zdrowo funkcjonujące stawy zapewniają ruch bez bólu i przykrego tarcia.

Czym różni się artretyzm od osteoartretyzmu?
Autor: thinkstockphotos.com Przez całe życie układ ruchowy poddawany jest ciągłemu, naturalnemu zużyciu wskutek eksploatacji.

Naturalny proces starzenia się ludzkiego ciała w połączeniu z dużymi obciążeniami mechanicznymi może odbić się na zdrowiu stawów. Dlatego bardzo ważne jest to, abyśmy zachowywali naturalną zdolność ruchową w możliwie jak najlepszy sposób – ciągłym przyjmowaniem specjalnych, naturalnych składników odżywczych, niezbędnych do utrzymania stawów w dobrej kondycji.

Stawy - ważny element układu ruchowego

Ludzki układ ruchowy jest skomplikowany i posiada ogromną ilość kości, chrząstek, wiązadeł, ścięgien i mięśni. W tym skomplikowanym systemie stawy odpowiedzialne są za łączenie kości w sposób wyrafinowany i pozwalający na swobodny ruch. Jako łączniki kości stawy nie tylko pozwalają nam się zginać, skręcać i wyginać we wszystkich kierunkach, ale także pełnią ważną funkcję amortyzatorów pochłaniających wstrząsy. Najpospolitszym typem stawu jest tzw. staw maziówkowy, który składa się z torebki stawowej, jamy stawowej i delikatnej chrząstki pokrywającej powierzchnie stawowe, zapewniającej gładki ruch kości bez tarć.Kości każdego stawu są również oddzielone od siebie tzw. powierzchnią wewnątrz stawową, w której znajduje się płyn lubrykacyjny. Płyn ten, zwany też płynem maziówkowym, dostarcza chrząstkom ważnych składników odżywczych i zapobiega tarciu warstw chrząstki.

Artretyzm i osteoartretyzm

Zapalenia stawów (artretyzm) występujące wokół stawów (mięśni, ścięgien, wiązadeł) i zmiany dotyczące zużywania się tkanki chrzęstnej (osteoartretyzm) są najczęstszym cywilizacyjnym problemem związanym ze starzeniem się. Zużywanie się chrząstki stawowej jest naturalnym procesem i najprostszym jego wytłumaczeniem jest nieustające obciążenie naszych stawów. Dlatego też ludzie po 50. roku życia są najczęściej dotykani przez osteoartretyzm. Dodatkowo czynniki takie jak: otyłość, predyspozycje genetyczne, niewłaściwa postawa i poruszanie się, wraz z ciągłym przeciążaniem stawów, związanym z uprawianiem sportu lub zawodu wymagającego siły fizycznej, mogą mieć również decydujące znaczenie przy pojawieniu się osteroartretyzmu. Stawy kolanowe i biodrowe są szczególnie podatne na artretyzm stawowej tkanki chrzęstnej. Zdolność absorbowania wstrząsów zmniejsza się i tak jak w silniku, w którym brakuje oleju, w stawach zaczyna brakować dostatecznej ilości płynu lubrykacyjnego. Kości zaczynają o siebie trzeć na końcach, co powoduje miejscowy ból i stany zapalne, które mogą się różnić w zależności od zaawansowania i odporności na ból. Osteoartretyzm stale ogranicza prawidłowe funkcjonowanie i może zacząć się w młodym wieku. Dlatego ważne jest, aby pierwsze symptomy, takie jak: ból w trakcie ruchu, puchnięcie i napięcie mięśni, traktować poważnie i wspomagać chrząstki wczesnym i regularnym przyjmowaniem suplementów.

Super Express