Choroby stawów: zwyrodnienie i zapalenie stawu. Profilaktyka i leczenie chorób stawów
Choroby stawów to bardzo częsta przypadłość. Zwyrodnienie stawów dotyka w wielu krajach nawet 20 proc. osób powyżej 40. roku życia. To choroba, na którą cierpią przede wszystkim osoby w wieku powyżej 50. roku życia.
Choroby stawów wymagają stosowania odpowiedniej diety, pomagającej utrzymać właściwą wagę, gdyż nadmierny ciężar ciała dodatkowo obciąża stawy. Drugim, związanym z dietą i wagą, czynnikiem istotnym w profilaktyce chorób stawów jest zachowanie aktywności fizycznej.
Zapobieganie chorobom stawów
W profilaktyce chorób stawów przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednią dietę. Idealnym jej dopełnieniem są różnego rodzaju preparaty multiwitaminowe, minerały czy suplementy. Kupując je, trzeba jednak zawsze upewnić się, że są to najwyższej jakości preparaty wykonane wyłącznie z naturalnych składników o działaniu udokumentowanym badaniami klinicznymi. Tego typu informacje muszą się znaleźć na opakowaniu. Pierwszą osobą, która może doradzić w ich zakupie, jest lekarz lub farmaceuta. W profilaktyce chorób reumatycznych istotna jest prawidłowa masa ciała, a co za tym idzie prawidłowe żywienie. Do tego ważne jest, by zachować aktywność fizyczną. Oczywiście trzeba także oszczędzać swoje stawy, zwłaszcza kolanowe i biodrowe – szczególnie narażone na rozmaite przeciążenia. Przede wszystkim należy unikać noszenia ciężkich przedmiotów. Ważna jest również kontrola ruchów kręgosłupa – najmniej szkodliwe dla kręgosłupa są obciążenia działające w osi pionowej. Warto także pamiętać o innych zasadach, które znajdują zastosowanie na co dzień. Podnoszenie ciężaru po powinno odbywać się z pozycji przysiadu. Wszelkie prace wymagające schylania się, np. zamiatanie, odkurzanie, grabienie – należy wykonywać w możliwie najbardziej wyprostowanej pozycji. Jeżeli rączki urządzeń, z których korzystamy, są za krótkie, należy je przedłużyć. Podnoszenie się z pozycji leżącej powinno zaczynać się od przekręcenia na bok; następnie opuszczamy nogi i podnosimy się do pionu, podpierając się wolną ręką. Kładzenie się na wznak powinno odbywać się w kolejności odwrotnej. W przypadku wystąpienia nagłego silnego bólu krzyża należy przyjąć pozycję leżącą, z nogami podniesionymi do góry, zgiętymi w kolanach pod kątem prostym i opartymi o krzesło lub brzeg łóżka.
Leczenie chorób stawów
Gdy jednak choroba zaatakuje nasz organizm, trzeba niezwłocznie poddać się leczeniu. W przypadku stawów musi ono być kompleksowe, czyli obejmujące leczenie farmakologiczne, wprowadzenie odpowiedniego trybu życia i żywienia, a także rehabilitację fizyczną. Niekiedy do leczenia włączona zostaje także praca z psychologiem. W przypadku wielu chorób reumatycznych nieznana jest przyczyna ich powstania. W takim przypadku leczenie skupione jest na likwidowaniu objawów i modyfikacji przebiegu choroby. Jeśli przyczyna choroby jest znana, leczenie dotyczy zarówno przyczyny, jak i objawów. Rodzaj stosowanych leków zależy od indywidualnego przebiegu choroby, ciężkości objawów, reakcji na leczenie. Na początku i w trakcie terapii może wystąpić potrzeba zmiany dawki podawanych leków lub zmiany samego leku. Leczenie nie jest więc procesem stałym, niezmiennym i należy liczyć się z możliwością jego modyfikacji.
Super ExpressPorady eksperta