Choroba królów dopada coraz młodszych ludzi. Silny ból odczuwają już 20-latki

2024-05-15 13:07

Ten ból znał Isaac Newton i król Jan III Sobieski, ale nie ma im czego zazdrościć. Wszechstronny geniusz nie znalazł sposobu na dolegliwości, władcy nie mogli pomóc najdrożsi medycy tamtych czasów. Dziś z problemem radzimy sobie teoretycznie coraz lepiej, ale przybywa chorych w coraz młodszym wieku.

Choroba królów dopada coraz młodszych ludzi. Silny ból odczuwają już 20-latki
Autor: GettyImages

Podagra, dna moczanowa, wreszcie "choroba królów" lub "choroba bogaczy". Za każdym razem chodzi o to samo schorzenie kojarzone przede wszystkim jako problem seniorów, choroba wieku starczego. Tymczasem w Wielkiej Brytanii stwierdzono w ostatnim czasie wzrost zachorowań wśród 20-latków o ok. 30 proc.

U nas nie jest lepiej. Sporo osób o chorobie dowiedziało się wykonując bezpłatne badania w ramach programu NFZ. Fundusz przypomina, że to, czy zachorujemy na dnę moczanową, zależy choćby od naszej diety.

Poradnik Zdrowie - Kiedy iść do reumatologa?

Choroba królów - skąd się bierze

Mięsiwo i mocne trunki, czyli na bogato - tak mieli żywić się dawni możnowładcy, załatwiając sobie na stare lata podagrę, ku uciesze poddanych. Faktycznie, związek choroby z dietą jest dowiedziony, chociaż mechanizm jej powstawania i rozwoju wciąż nie jest do końca poznany.

Podagra jest chorobą metaboliczną. Wiemy, że za jej rozwój odpowiada wysoki poziom kwasu moczowego we krwi. Kwas odkłada się głównie w stawach i otaczających tkankach, wywołując silny ból. Rozwija się ostry stan zapalny, któremu może towarzyszyć zaczerwienienie oraz obrzęk.

Choroba jest bardzo dokuczliwa. Z czasem pojawiają się groźne ataki, tymczasem u młodszych osób problem jest rzadko diagnozowany, objawy bagatelizowane przez lekarzy i pacjentów.

Dna moczanowa - objawy

Dna moczanowa występuje 7 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Rozwija się u 20-30 proc. osób, u których w badaniach krwi stwierdza się podwyższony poziom kwasu moczowego (powyżej 7 ml/dl), jeszcze bez przykrych objawów.

Sygnały, że podagra dopadła twoje stawy, to:

  • ostry ból zajętego stawu i bolesność dotykowa,
  • zwiększona temperatura w obrębie stawu,
  • obrzęk i zaczerwienienie.

Ostre napady zdarzają się co kilka miesięcy, czasem tygodni. Ból bywa tak silny, że może znacząco utrudniać wykonywanie jakichkolwiek czynności, dosłownie wyłączając człowieka z życia.

Choroba królów - profilaktyka i leczenie

Najlepszą profilaktyką dny moczanowej jest dbanie o prawidłowy poziom kwasu moczowego, czyli zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, właściwe nawodnienie, ograniczenie spożycia alkoholu, niepalenie papierosów, ale też prawidłowe leczenie chorób towarzyszących podagrze, czyli cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, przewlekłej choroby nerek.

Dna moczanowa charakteryzuje się napadami bólu, których ryzyko zwiększa się po spożyciu większej ilości alkoholu lub odwodnieniu organizmu spowodowanym wyczerpującym wysiłkiem fizycznym. Może pojawić się też po operacji lub urazie. Zdarzają się sytuacje, w których dna moczanowa nie ujawnia się przez wiele lat, choć poziom kwasu moczowego we krwi jest na wyższym poziomie.

W leczeniu napadu dny, stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, kolchicynę oraz glikokortykosteroidy ogólnoustrojowo lub we wstrzyknięciach do stawu. Ulgę mogą przynieść również okłady z lodu. W leczeniu przewlekłym, zastosowanie mają leki zmniejszające stężenie kwasu moczowego w osoczu.

Sonda
Kontrolowałeś poziom kwasu moczowego we krwi?