Ból pleców a przeszczepianie komórek krążka międzykręgowego
Przeszczep komórek krążka międzykręgowego to nowoczesny sposób leczenia dyskopatii, której objawami są m.in. ból pleców, trudności z wyprostowaniem się, ucisk w odcinku lędźwiowym lub szyjnym kręgosłupa. Transplantacja jest skuteczna, ponieważ nie tylko neutralizuje objawy dyskopatii, ale również leczy jej przyczyny. Sprawdź, na czym polega przeszczep komórek krążka międzykręgowego.
Spis treści
- Przeszczep komórek krążka międzykręgowego zwalcza przyczynę dyskopatii
- Przeszczep komórek krążka międzykręgowego - po zabiegu
- Bóle pleców i kręgosłupa [wideo]
Przeszczep komórek krążka międzykręgowego to skuteczny sposób leczenia dyskopatii, której objawami są m.in. ból pleców, trudności z wyprostowaniem się, ucisk w odcinku lędźwiowym lub szyjnym kręgosłupa. Najnowsze doniesienia ze świata medycyny mówią o stale wzrastającej liczbie pacjentów cierpiących z powodu dyskopatii, czyli przepukliny jądra miażdżystego. Powodem jest nie tylko utrzymywanie nieprawidłowej pozycji ciała przez cały dzień, ale również uwarunkowania genetyczne. W wyniku złych nawyków i nadmiernych obciążeń krążki międzykręgowe tracą elastyczność, uwodnienie i zdrowe komórki, prowadząc do pęknięć, co w konsekwencji grozi wniknięciem tkanki do kanału kręgowego, czyli do przepukliny krążka międzykręgowego.
Jeśli do takiej sytuacji dojdzie w odcinku lędźwiowym, chory odczuwa nie tylko ból pleców, ale także ból nóg, mrowienie, uczucie odrętwienia, osłabienia, trudności w poruszaniu się. W niektórych przypadkach może dojść do zaburzeń w oddawaniu moczu. Może pojawić się także atrofia mięśni kończyn, czyli ich osłabienie, a nawet zanik. Kiedy do uszkodzenia dochodzi w odcinku szyjnym, chory również odczuwa ból, tyle że karku, ramion oraz rąk. Dość często dochodzi do migrenowych bólów głowy, zaburzenia motoryki precyzyjnej, nieostrości widzenia lub trudności z koncentracją. Do degeneracji w obrębie krążków międzykręgowych może również dojść w odcinku piersiowym i często zdarza się, że pacjenci mylą ból w klatce piersiowej z bólami serca, udając się do kardiologa.
Sposób na ból pleców
W przypadku napadu bólu początkowo można stosować środki przeciwbólowe i przeciwzapalne w połączeniu z fizjoterapią. Jeśli doraźne metody pomagają tylko na chwilę – należy wykonać badania tj. rezonans magnetyczny kręgosłupa. Tylko wtedy może zostać opracowany plan leczenia.
Przeszczep komórek krążka międzykręgowego zwalcza przyczynę dyskopatii
Klinika Avicenna jest jedną z pierwszych klinik na świecie, w której zastosowano przeszczep komórek krążka międzykręgowego jako metodę leczenia dyskopatii. Transplantacja nie tylko neutralizuje jej objawy, ale również leczy przyczyny.
Wskazaniem do leczenia tą metodą są wymienione bóle kręgosłupa, powodowane przez degenerację krążka międzykręgowego z lub bez przepukliny, bądź wypukliny. Wśród przeciwwskazań wymienia się: ciążę, wiek poniżej 18. roku życia oraz choroby zakaźne takie jak HIV.
Polega bowiem na pobraniu w znieczuleniu miejscowym (w niektórych przypadkach również w znieczuleniu ogólnym) zdrowych komórek krążka międzykręgowego oraz namnażaniu ich w specjalnych, laboratoryjnych warunkach. Do hodowli komórek służy surowica pobrana od chorego, a zatem wykorzystuje się tylko naturalny materiał. 8-12 tygodni później komórki są wszczepione znów w odpowiednie miejsce uszkodzonego krążka międzykręgowego. Dzięki zabiegowi krążek odzyskuje elastyczność, nawodnienie oraz nie zmienia swojej pierwotnej wysokości, co również ma pozytywny wpływ na sąsiednie krążki międzykręgowe.
Przeszczep komórek krążka międzykręgowego - po zabiegu
Po przeprowadzeniu zabiegu konieczna jest rehabilitacja z fizjoterapeutą, który dobierze odpowiednie ćwiczenia. Pacjent może rozpocząć ją już w dwa dni od zabiegu. Przez około tydzień wskazane jest ograniczenie wysiłku fizycznego i prowadzenie oszczędnego trybu życia. Finansowanie zabiegu ustalane jest każdorazowo z pacjentem. Złożenie wniosku o dofinansowanie w NFZ lub u prywatnego ubezpieczenia jest zalecane.
Procedura zgłaszania się do zabiegu
Na zabieg transplantacji można zgłosić w dwojaki sposób: poprzez umówienie się na wizytę bezpośrednio w klinice, w której wykonuje się zabieg lub poprzez przesłanie wyników badań na adres mailowy (np. zdjęcia z tomografii rezonansu magnetycznego) lub pocztą. Na podstawie zebranej dokumentacji lekarz specjalista ustala dalsze postępowanie.
Bóle pleców i kręgosłupa [wideo]
Ból kręgosłupa to jedna z najczęstszych dolegliwości, która dotyka dorosłych. O tym, co jest główną przyczyną bólu kręgosłupa mówi Jacek Bilczyński.
Porady eksperta