Ból pleców po przebudzeniu? Dwie proste zasady pomogą zażegnać problem

2024-11-29 10:18

Zakup odpowiedniego materaca może być wyzwaniem. Niewłaściwie dobrany model odbija się na zdrowiu kręgosłupa i jakości snu. Choć ból pleców kojarzy się głównie z osobami starszymi, w rzeczywistości dotyka osób w każdym wieku. Aby poprawić komfort i zapobiec dolegliwościom, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie materaca.

Ból pleców po przebudzeniu? Dwie proste zasady pomogą zażegnać problem
Autor: Getty Images

Wybór materaca a zdrowie kręgosłupa

Dobór właściwego materaca znacząco wpływa na komfort snu, ale nie trzeba obawiać się, że jego zła jakość może poważnie zaszkodzić kręgosłupowi.

Nieodpowiedni materac w żadnym wypadku nie może spowodować uszkodzenia kręgosłupa

- mówi Frédéric Meyer, fizjoterapeuta Szpitala Amerykańskiego w Paryżu.

Warto jednak pamiętać, że u niektórych osób spanie na źle dobranym materacu może nasilać dolegliwości bólowe i pogarszać kondycję kręgosłupa. W grupie ryzyka są przede wszystkim pacjenci z problemami ortopedycznymi, takimi jak skolioza, ból w dolnej części pleców czy przepuklina.

W takich przypadkach kluczowe jest dobranie materaca, który będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika, by zmniejszyć dyskomfort i wspierać odpowiednie ułożenie ciała podczas snu.

Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca?

Eksperci wskazują na dwa kluczowe czynniki decydujące o trafnym zakupie materaca. Pierwszym z nich jest waga użytkownika. Meyer wyjaśnia, że osoby o większej masie ciała powinny wybierać twardsze łóżka.

Twardy materac jest bardziej odpowiedni dla osoby ważącej 115 kg niż dla osoby ważącej 50 kg

- wyjaśnia ekspert.

Osoby o niskiej wadze (poniżej 60 kg) powinny wybierać materace miękkie (H1) lub średnie (H2), które lepiej dopasowują się do ciała i nie powodują nadmiernego nacisku na biodra czy ramiona.

Dla ludzi w przedziale 60-100 kg polecane są materace o twardości H2 lub H3. Średnia twardość zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, jednocześnie zapobiegając zbytniemu zapadaniu się w materac, co mogłoby obciążyć plecy.

Osoby o większej masie ciała powinny wybierać materace twarde (H3) lub bardzo twarde (H4). Zapewniają one stabilne podparcie i równomierne rozłożenie ciężaru, co zmniejsza nacisk na kręgosłup.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Drugi istotny aspekt to morfotyp, czyli budowa ciała. U osób szczupłych, z bardziej wystającymi biodrami, zbyt twarde łóżko może powodować dyskomfort, naciskając na wystające kości. Jak dodaje fizjoterapeuta, osoby z nieprawidłowym kształtem kręgosłupa, np. ze skoliozą, potrzebują bardziej elastycznego podłoża, które dopasuje się do ich naturalnych krzywizn.

W takiej sytuacji potrzebny będzie materac, który będzie nieco bardziej elastyczny, aby amortyzować skrzywienia

- radzi.

Optymalny wybór materaca to balans pomiędzy miękkim a twardym podłożem. Skrajności, materac zbyt miękki lub zbyt twardy, mogą być niekorzystne zarówno dla kręgosłupa, jak i mięśni, które powinny rozluźnić się podczas snu.

W przypadku par, które mają różne potrzeby, ekspert sugeruje zakup dwóch osobnych modeli materacy, które można połączyć, aby dostosować podłoże do indywidualnych wymagań.

Ciekawym rozwiązaniem dla osób niezadowolonych z obecnego materaca jest zastosowanie nakładki, która poprawi jego właściwości, zapewniając lepsze podparcie i zmniejszając nacisk na wystające punkty ciała.