Ból kolan po bieganiu: przyczyny. Sposoby na ból kolan po bieganiu
Ból kolan po bieganiu czy w trakcie treningu to częsta przypadłość u biegaczy. Zwykle umiejscowiony jest w okolicach rzepki. Bólu kolan po bieganiu nie należy lekceważyć, bo może być objawem poważniejszego problemu, którego konsekwencją może być trwałe uszkodzenie stawu. Jakie są przyczyny bólu kolan po bieganiu?
Spis treści
- Ból kolan po bieganiu: wczesne objawy
- Ból kolan po bieganiu: przyczyny fizjologiczne
- Ból kolan po bieganiu: błędy treningowe
- Ból kolan po bieganiu: co robić?
Ból kolan po bieganiu nie tylko może zniechęcić do tego sportu, ale również utrudnić codzienne życie. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu kolan po bieganiu? Najczęściej za ból kolana odpowiada rzepka. Problemy mogą wynikać z nieprawidłowej budowy stawu lub też być wynikiem twojej niefrasobliwości i lekceważenia wczesnych objawów uszkodzenia stawu.
Ból kolan po bieganiu: wczesne objawy
Ból kolan często jest ignorowany - trzeszczenie, chrobotanie wewnątrz kolana, szczególnie nasilone w czasie wykonywania przysiadu czy ból kolana, nasilający się w pozycji siedzącej, to powód do narzekań, ale nie do wizyty u lekarza. A są to oznaki postępującego uszkodzenia powierzchni chrząstki - jej powierzchnia traci swoją idealną gładkość, staje się chropowata i szorstka co powoduje te nieprzyjemne objawy.
Ból kolan po bieganiu: przyczyny fizjologiczne
- nierównomierne obciążenie rzepki - zespół wzmożonego bocznego przyparcia w stawie rzepkowo-udowym jest spowodowany brakiem równowagi mięśniowej (zwykle osłabiona jest część przyśrodkowa mięśnia czworogłowego) oraz przykurczami więzadłowymi - bok rzepki pracuje bardziej niż część przyśrodkowa – i zaczyna się szybciej zużywać
- długotrwałe siedzenie ze zgiętymi kolanami - przy biurku, za kierownicą prowadzi do powstania tzw. kolana kinomana - chrząstka w pozycji siedzącej jest uciskana cały czas w jednym miejscu i powstaje coś w rodzaju odcisku na chrząstce
- wysokie obcasy - kolana nie są doprostowywane, co zaburza naturalny dopływ substancji odżywczych i smarujących staw
- budowa kolan - boczne ustawienie przyczepu więzadła rzepki na kości piszczelowej, przez co rzepka nieprawidłowo się przemieszcza (odchyla na boki) w czasie normalnego funkcjonowania może predysponować do uszkodzeń w stawie rzepkowo-udowym.
Czytaj też: Które ćwiczenia i treningi nie obciążają kolan?
Ból kolan po bieganiu: błędy treningowe
Ból kolan po bieganiu może też wynikać z błędów samego biegacza:
- zbyt intensywny trening
- niewłaściwa technika biegu
- bieganie po asfalcie
- przetrenowanie
- buty nieodpowiednie do biegania, nieuwzględniające np. wad stopy (choćby płaskostopia)
Czytaj też: Jak dobrać buty do biegania? Poradnik w 4 krokach [WIDEO]
Ból kolan po bieganiu: co robić?
Przede wszystkim nie lekceważyć problemu: odwiedzić lekarza i wykonać zlecone badania, przejść rehabilitację, jeśli okaże się konieczna.
Zaniedbanie bólu kolan może prowadzić do poważnych uszkodzeń stawu, a wtedy może okazać się, że operacja będzie jedynym wyjściem. Doraźnie przy bólu kolan po bieganiu można sobie pomagać w następujący sposób:
- zrób okład z cold-pack lub zwykłego lodu na kolano
- kup opaskę podtrzymującą rzepkę - ortezę
- zrób kilkudniową przerwę w treningu, a po jej zakończeniu zacznij trening od krótszych dystansów
- przyłóż się bardziej do rozgrzewki przed bieganiem - zweryfikuj jak rozciągasz mięsień czworogłowy uda, tylną grupę uda, pasmo biodrowo-piszczelowe, mięśnie łydki
- możesz również zastosować miejscowe preparaty przeciwbólowe, np. w postaci sprayu czy żelu
Porady eksperta