Żylaki tworzą się latami. Jak uniknąć żylaków
Żylaki są objawem buntu układu krążenia. Krew zamiast powracać żyłami głębokimi do serca, rozlewa się w powierzchownych naczyniach. Jak uniknąć żylaków - niebieskich wypukłych znaków na skórze łydek? Choć dziedziczymy skłonność do żylaków w genach, warto zrobić wszystko, by nie dopuścić do powstania żylaków.
Żylaki na nogach zwykle są konsekwencją nadwagi, stojącej lub siedzącej pracy oraz braku aktywności fizycznej. Jak uniknąć żylaków? Żylaki tworzą się wtedy, gdy żyły rozszerzają się a zastawki, czyli fałdki wewnętrznej błony naczyń żylnych nie zaciskają się dostatecznie, by przepompowywać krew do góry, do głębokich żył.
Co sprzyja żylakom
Nadwaga, która sprawia, że łydki są przeciążone przyczynia się do powstania zastojów krwi w żyłach i niewydolności żył. Także pozostawanie długo w jednej pozycji, czy to siedzącej czy stojącej, wywiera zbyt duży nacisk na żyły i zastawki. Żylakom sprzyjają także przewlekłe zaparcia, bo utrudniają odpływ krwi z dolnych partii ciała. Problemy z żyłami może także spowodować stosowanie środków hormonalnych i zawirowania hormonalne w ciąży. Na żylaki bardziej narażone są kobiety niż mężczyźni.
Objawy żylaków
Pierwszym sygnałem żylaków jest uczucie ciężkości nóg w drugiej części dnia. Dołącza się do tego obrzęk wokół kostek, czasem mrowienie i drętwienie oraz świąd skóry. Zmiana trybu życia na tym etapie - odpoczynek z nogami uniesionymi w górę, chłodne kąpiele nóg oraz przede wszystkim ruch, choćby chodzenie, który uruchamia pompę mięśniowa wspomagającą odpływ krwi żylnej, może powstrzymać rozwój choroby i zapobiec powstawaniu żylaków. Jeśli tego nie zrobimy wkrótce na skórze pojawią się pajączki - siateczka rozszerzonych naczyń włosowatych. Wkrótce potem możemy się podziewać pierwszych żylaków.
Jak zapobiegać żylakom
Jak uniknąć żylaków? Przede wszystkim starać się nie dopuścić do nadwagi przeciążającej żyły, i utrudniającej odpływ krwi żylnej z nóg. Poza tym starać się uprawiać umiarkowana aktywność fizyczną. Większość sportów praktykowana z umiarem poprawia krążenie i usprawnia przepływ krwi, tym samym pomaga uniknąć żylaków. Szczególnie polecane są: pływanie, marsz i nordic walking, taniec, golf, jazda na rowerze i narty biegowe. Niekorzystne jest uprawianie sportów wyczynowych oraz trening siłowy, surfing, squash i narciarstwo alpejskie. Jeśli zauważymy u siebie pierwsze objawy żylaków (uczucie ciężkich nóg po południu) odpoczywajmy i śpijmy z nogami lekko uniesionymi - ułatwi to odpływ krwi. Można też sięgnąć po maści z kasztanowcem i escyną wzmacniające naczynia i zapobiegające obrzękom. Aby uniknąć żylaków można też zastosować suplementy z diosminą, które uszczelniają i uelastyczniają naczynia.
Porady eksperta