"Złota 8" dla mocnego serca. Kardiolodzy o najlepszych nawykach dla układu krążenia
Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne dodało nową rekomendację do listy kluczowych czynników wpływających na zdrowie serca. To istotny punkt, który często jest bagatelizowany. Choroby serca doprowadzają do śmierci wielu osób, jednak ich profilaktyka nie musi być skomplikowana. Eksperci podkreślają znaczenie podstawowych nawyków dla długiego życia.
Złota ósemka dla serca
Rekomendacje kardiologów opierają się na często pomijanych zasadach. Jakie porady mają eksperci?
Zdrowa dieta
Stawiaj na zrównoważoną dietę, która koncentruje się na spożywaniu pełnowartościowych produktów, obfituje w owoce i warzywa, a także chude białko, orzechy i nasiona. Warto także korzystać z tłuszczów roślinnych, takich jak oliwa z oliwek czy olej rzepakowy, które są zdrowszą alternatywą dla tłuszczów nasyconych. Takie podejście do żywienia może znacząco wpłynąć na poprawę ogólnego samopoczucia i kondycji organizmu.
Aktywność fizyczna
Dorośli powinni zaplanować co najmniej 2,5 godziny umiarkowanej aktywności fizycznej lub 75 minut intensywnych ćwiczeń tygodniowo, natomiast dzieci potrzebują około 60 minut ruchu dziennie, co obejmuje zarówno swobodną zabawę, jak i zorganizowane formy aktywności. Regularna aktywność sprzyja zdrowiu fizycznemu i wspiera rozwój psychiczny.
Rzucenie palenia
Nie tylko konwencjonalne palenie szkodzi sercu, niezdrowe są również e-papierosy i podgrzewany tytoń. W samych Stanach Zjednoczonych palenie odpowiada za około jedną trzecią zgonów związanych z chorobami serca. Również najmłodsi są narażeni na bierne wdychanie dymu lub oparów z tych produktów.
Zdrowy sen
Większość dorosłych potrzebuje 7-9 godzin snu na dobę, dzieci w wieku 0-5 lat 10-16 godzin snu, dzieci w wieku 6-12 lat powinny spać 9-12 godzin, a młodzież 8-10 godzin. Regularny, nieprzerwany sen wspiera funkcje mózgu i obniża ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych.
Prawidłowa masa ciała
Utrzymanie właściwej masy ciała niesie ze sobą liczne korzyści zdrowotne. Optymalny wskaźnik BMI to około 25. Warto pamiętać, że nadwaga i otyłość znacząco podnoszą ryzyko rozwoju różnych schorzeń, w tym chorób serca, cukrzycy i problemów ze stawami.
Poziom cholesterolu
Podwyższony poziom cholesterolu LDL może przyczynić się do rozwoju chorób serca. Regularne badania, zdrowa dieta i aktywny styl życia są kluczowe dla utrzymania odpowiedniego poziomu cholesterolu. Pamiętaj, że unikanie przetworzonej żywności i aktywność fizyczna dodatkowo wspierają zdrowie serca.
Poziom cukru we krwi
Glukoza dostarcza organizmowi energii, ale długotrwale podwyższony poziom cukru we krwi może prowadzić do uszkodzeń serca, nerek, oczu oraz nerwów. Poza prowadzeniem zdrowego trybu życia regularnie kontroluj poziom cukru i wykonuj profilaktyczne badania.
Prawidłowe ciśnienie krwi
Istotnym wskaźnikiem zdrowia serca jest utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego. Optymalne wartości to te poniżej 120/80 mm Hg, natomiast ciśnienie uznawane za wysokie wynosi między 130 a 139 mm Hg.
Regularna badania to podstawa
Największe zagrożenie dla serca to zła dieta, brak ruchu, a także zaniedbania w monitorowaniu kluczowych parametrów zdrowia, takich jak poziom cholesterolu czy ciśnienie.
Pomijanie badań profilaktycznych nie oznacza, że problemy znikną. Świadomość własnych wskaźników zdrowia to klucz do zapobiegania zawałom serca i udarom
- ostrzegał dr Giridhar Vedala, kardiolog z Memorial Hermann Medical Group.
Podobne zdanie ma również dr Eduardo Sancheza, dyrektor medyczy ds. profilaktyki w American Heart Association.
Profilaktyczne badania przesiewowe są kluczowe w identyfikacji czynników ryzyka, zanim rozwiną się w poważne schorzenia. Regularne monitorowanie ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i innych ważnych wskaźników zdrowia pozwala na podejmowanie proaktywnych kroków w celu utrzymania zdrowia serca i zapobiegania chorobom
- wyjaśniał ekspert.