Zastanów się nad kolejną filiżanką. Tyle kawy możesz wypić, żeby nie zaszkodzić sercu
Kawa to ulubiony napój wielu Polaków, po który najchętniej sięgamy o poranku, by dodać sobie energii. Nie brakuje również osób, które w ciągu dnia wypijają nawet kilka filiżanek. Najnowsze badania wykazały, że nadmiar kofeiny może poważnie szkodzić sercu. Jaka jest bezpieczna dawka kawy?
Kawa a serce
Nowe badania wykazały, że regularne picie ponad 400 miligramów kofeiny dziennie może zwiększyć ryzyko problemów sercowo-naczyniowych. FDA przestrzega, że maksymalna dawka to 4 filiżanki kawy, 2 napoje energetyczne lub 10 puszek napoju gazowanego w ciągu dnia.
Naukowcy przeanalizowali grupę 92 zdrowych osób w wieku od 18 do 45 lat, zmierzono im ciśnienie krwi i tętno, a następnie poproszono o wykonanie trzyminutowego testu kroków, który ocenia wydolność układu krążenia danej osoby na podstawie tego, jak zwalnia jej tętno w czasie odpoczynku.
Ponadto badacze udokumentowali również, ile kofeiny z herbaty, kawy i napojów gazowanych przyjmuje każdy uczestnik. Prawie 20 proc. osób wypijało ponad 400 mg kofeiny dziennie.
Wykazano, że spożycie takiej ilości znacząco wpływa na autonomiczny układ nerwowy uczestników, podnosząc tętno i ciśnienie. Badanie zaprezentowane 17 sierpnia na konferencji American College of Cardiology w New Delhi w Indiach wykazało, że nadmiar kofeiny przez większość dni zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, pomimo braku innych problemów zdrowotnych.
Ogólnie rzecz biorąc, przewlekłe podwyższenie ciśnienia krwi jest czynnikiem ryzyka przyszłych chorób układu krążenia, takich jak zawał serca, niewydolność serca lub udar mózgu
- powiedział dr Jason Hopper, kardiolog z Norton Heart & Vascular Institute, w wywiadzie dla Health.
Jak kofeina wpływa na zdrowie serca?
Związek między kofeiną a układem sercowo-naczyniowym jest dobrze udokumentowany. Po pierwsze, kofeina jest znana jako środek zwężający naczynia krwionośne i podnoszący ciśnienie krwi.
Podwyższone ciśnienie obciąża serca, co z czasem może prowadzić do niewydolności serca i zaburzeń rytmu. Kofeina jest również stymulantem, który wyzwala reakcję walki lub ucieczki organizmu w autonomicznym układzie nerwowym, który odpowiada za regulację tętna.
Kawa ogólnie rzecz biorąc ma korzystny wpływ na organizm, o ile nie spożywamy jej w nadmiernych ilościach. Ważne by obserwować swoje samopoczucie i ograniczyć ilość kofeiny, gdy zauważymy szybsze bicie serca, drżenie lub kołatanie serca, a także problemy ze snem.