Wpływ kawy na nadciśnienie. Czy kawa szkodzi przy nadciśnieniu?
Czy kawa szkodzi przy nadciśnieniu? Powszechnie uznaje się, że kawa jest niewskazana dla chorych na nadciśnienie tętnicze. Czy jest tak w rzeczywistości? Kawa to magiczny napój, bez wypicia którego niektórzy z nas nie wyobrażają sobie poranka. Sprawdź, czy kawa szkodzi przy nadciśnieniu.
Spis treści
- Wpływ kawy na nadciśnienie. Czy kawa szkodzi przy nadciśnieniu?
- Domowe sposoby na nadciśnienie [WIDEO]
- Leki na nadciśnienie a kawa
Jaki jest wpływ kawy na nadciśnienie? Czy kawa szkodzi przy nadciśnieniu? Czy kawa podnosi ciśnienie? Powszechnie uważa się, że kawa podwyższa ciśnienie krwi.
Czytaj też: Nadciśnienie - objawy, przyczyny, leczenie, dieta
Wszystkiemu winna jest kofeina oraz jej metabolity - teofiliny i teobrominy. Substancje te zwiększają wydzielanie neurotransmiterów, m.in. dopaminy, adrenaliny, noradrenaliny oraz serotoniny, które silnie pobudzają pracę kory mózgowej, a w efekcie polepszają nastrój, pamięć, oraz usuwają zmęczenie. Kawa poprawia funkcjonowanie mięśnia sercowego i mięśni szkieletowych zwiększających podatność na wysiłek fizyczny. Jak kawa działa na ciśnienie krwi?
Wpływ kawy na nadciśnienie. Czy kawa szkodzi przy nadciśnieniu?
Czy kawa szkodzi przy nadciśnieniu? Od lat przypisuje się kawie o wiele większy wpływ na wzrost wartości ciśnienia tętniczego niż jest w rzeczywistości. Według badań naukowych kawa powoduje zmianę wartości ciśnienia jedynie o 4-5 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego oraz 8-10 mmHg rozkurczowego. Zaskakujący jest również fakt, że u osób, które spożywają kawę każdego dnia, wzrost wartości ciśnienia nie następuje.
Wbrew powszechnym informacjom kawa nie jest istotnym czynnikiem ryzyka nadciśnienia. Największy wpływ na rozwój nadciśnienia tętniczego ma palenie papierosów, alkohol i spożywania zbyt dużych ilości soli.
Wieloletnie obserwacje tysięcy ludzi wykazały, że u osób codziennie pijących dobrą kawę dochodzi zwykle do wytworzenia tolerancji kofeiny i nie rozwija się nadciśnienie tętnicze. Kawa u osób, które piją ją regularnie, nie podwyższa ciśnienia tętniczego. Oczywiście spożywana w racjonalnych ilościach, tzn. do 6 kaw dziennie.
Dopiero osoby pijące kawę okazjonalnie mogą zauważyć wpływ kofeiny i jej pochodnych na organizm (pobudzenie, drżenie rąk, itd.). U osób obarczonych czynnikami ryzyka wieńcowego - wysokim stężeniem cholesterolu, niedokrwieniem serca, wysokim nadciśnieniem - sporadyczne wypicie dobrej kawy prowadzi do dalszego wzrostu ciśnienia tętniczego, często przyspieszającego udar mózgu lub zawał serca.
Czytaj też:
- Czy kawa rozpuszczalna jest szkodliwa dla zdrowia?
- Kawa w ciąży - jaki wpływ na ciążę ma picie kawy?
- Kawa zbożowa - czy jest zdrowa?
Domowe sposoby na nadciśnienie [WIDEO]
Można pić do 6 kaw dziennie.
Osoby cierpiące na nadciśnienie, które piją kawę sporadycznie, powinny całkowicie z niej zrezygnować.
Dla tych jednak, którzy regularnie dostarczają ją do organizmu, picie filiżanki kawy nie wpływa w negatywny sposób na wartość ciśnienia tętniczego.
Leki na nadciśnienie a kawa
Podczas przyjmowania leków na nadciśnienie można pić kawę. Jednak leki na nadciśnienie należy przyjąć przed kawą. Pod żadnym pozorem nie należy popijać leków (żadnych, także tych na nadciśnienie) kawą, gdyż zawiera ona substancje, które wpływają na metabolizm leków.
Czytaj także: Domowe sposoby na nadciśnienie. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze bez leków?
Porady eksperta