Udar krwotoczny mózgu (krwotok śródmózgowy): objawy, przyczyny, leczenie

2021-12-21 12:38

Udar krwotoczny mózgu (krwotok śródmózgowy) to potocznie wylew krwi do mózgu, spowodowany pęknięciem naczynia mózgowego. Udar krwotoczny mózgu występuje rzadziej niż udar niedokrwienny, jednak jest znacznie groźniejszy. Jakie są objawy i przyczyny udaru krwotocznego mózgu? Na czym polega leczenie? Jakie są rokowania?

Udar krwotoczny mózgu (krwotok śródmózgowy): objawy, przyczyny, leczenie
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Udar krwotoczny mózgu: przyczyny
  2. Udar krwotoczny mózgu: objawy
  3. Udar krwotoczny mózgu: leczenie
  4. Udar mózgu - leczenie musi być szybkie
Udar mózgu - przyczyny, objawy

Udar krwotoczny mózgu (krwotok śródmózgowy) jest wynikiem pęknięcia naczynia zaopatrującego mózg w krew, co powoduje nagły wylew krwi do mózgu lub przestrzeni znajdującej się pomiędzy mózgiem a czaszką. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z krwotokiem podpajęczynówkowym, który daje inne objawy niż udar krwotoczny domózgowy.

Udar krwotoczny mózgu stanowi 10-15 proc. wszystkich udarów. Częstość ich występowania ocenia się na 10-20 przypadków na 100 tys.

Choć wszystkie krwotoczne udary mózgu są niebezpieczne, to tych najgroźniejszych należy krwotok do móżdżku (do tylnej jamy czaszki), ponieważ w miarę stopniowego powiększania się objętości krwiaka tylnej jamy dochodzi do ucisku na ośrodek oddechowy pnia mózgu, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia i wymaga jak najszybszej interwencji neurochirurgicznej. Ciężki przebieg i gorsze rokowania mają te krwotoki, w których dochodzi do przebicia się krwiaka do układu komorowego mózgu, wypełnionego płynem mózgowo-rdzeniowym.

Udar krwotoczny mózgu: przyczyny

Naczynie, które pęka, zostaje wcześniej uszkodzone w wyniku nieleczenia lub nieskutecznego leczenia nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy. Rzadką przyczyną krwotoku są zaburzenia krzepnięcia krwi.

Ponadto do udaru mózgu mogą doprowadzić niektóre leki lub niewłaściwie stosowane medykamenty (np. leki przeciwkrzepliwe- antagoniści witaminy K, heparyna, leki hamujące agregację płytek). Udar krwotoczny mózgu może być również spowodowany również powikłaniami leczenia trombolitycznego, narkotykami, infekcyjnym zapaleniem wsierdzia, guzami nowotworowymi i ich przerzutami.

Czytaj też:

Oddział Udarowy. Na czym polega specyfika pracy na oddziale dla udarowców?

Przemijający atak niedokrwienia (TIA): przyczyny, objawy, leczenie

Test: jak rozpoznać udar mózgu

Udar krwotoczny mózgu: objawy

Podstawowym objawem jest osłabienie kończyn, zwykle jednostronne. Osłabiona jest siła ręki i nogi po lewej lub prawej stronie, pojawia się opadnięty kącik ust, jak również zaburzenia mowy, które polegają na tym, że pacjent ma bełkotliwą mowę, może nie umieć się wysłowić.

Innymi objawami, które wskazują na udar mózgu, są nagłe zawroty głowy z towarzyszącymi zaburzeniami w utrzymaniu równowagi, nagłymi upadkami, czasami z podwójnym widzeniem, kłopotami z orientacją i zaburzeniami świadomości.

Nie wszystkie objawy muszą wystąpić jednocześnie, ponieważ zależą od tego, która część mózgu i w jakim stopniu została uszkodzona.

Zapamiętaj objawy udaru mózgu
  • osłabienie siły kończyn
  • drętwienie twarzy z wykrzywieniem ust
  • zaburzenia mowy
  • zaburzenia widzenia
  • zaburzenia świadomości
  • zawroty głowy z zaburzeniami równowagi

Źródło: www.youtube.com/Fundacja Udaru Mózgu

Udar krwotoczny mózgu: leczenie

- Priorytetem w leczeniu udaru mózgu jest czas - mówi dla serwisu Poradnikzdrowie.pl dr hab. n. med. Adam Kobayashi z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. - Aby leczenie mogło być skuteczne, leczenie musi być zastosowane jak najszybciej od momentu pojawienia się udaru - podkreśla ekspert.

W związku z tym, jeżeli chory dostał udaru mózgu, należy go natychmiast odwieźć do szpitala, a najlepiej wezwać pogotowie ratunkowe. Chorzy z udarem powinni, o ile tylko jest to możliwe, być leczeni w oddziale udarowym.

Leczenie krwotoków mózgowych zależy od rozpoznania, lokalizacji miejsca krwawienia, wieku pacjenta. W rozpoznaniu zwykle bierze się pod uwagę wynik badania tomograficznego, MRI, angiografii naczyń mózgowych, oznaczenia parametrów układu krzepnięcia. W każdym przypadku należy przede wszystkim oznaczyć ciśnienie tętnicze. Niezwykle istotna dla podjęcia terapii jest dokładna obserwacja pacjenta i stała kontrola jego stanu neurologicznego, kontrola gospodarki wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej.

Udar mózgu - leczenie musi być szybkie

Udar mózgu - pierwsza pomoc
Gdzie szukać pomocy

Fundacja Udaru Mózgu

Celem Fundacji jest działalność na rzecz chorych i ich rodzin, cierpiących z powodu udaru mózgu oraz innych chorób neurologicznych oraz działalność na rzecz ochrony zdrowia i opieki społecznej. Więcej informacji można zaleźć na stornie www.fum.info.pl