Tykająca bomba zegarowa. Połączenie dwóch popularnych chorób zagraża życiu

2025-04-04 12:11

Czy wiesz, że nadciśnienie i migotanie przedsionków to zabójcze połączenie? Eksperci alarmują: te dwie choroby, działając razem, dramatycznie zwiększają ryzyko udaru, niewydolności serca i demencji. Często migotanie przedsionków przebiega bezobjawowo, a wysokie ciśnienie krwi dodatkowo maskuje problem. Jak zadbać o zdrowie?

Tykająca bomba zegarowa. Połączenie dwóch popularnych chorób zagraża życiu
Autor: Getty Images

Wyjątkowo niebezpieczne połączenie

Nadciśnienie i migotanie przedsionków to dwa schorzenia, które często występują razem, tworząc wyjątkowo niebezpieczne połączenie. Profesor Teemu Niiranen, ekspert w dziedzinie nadciśnienia, wraz z zespołem międzynarodowych specjalistów, ostrzega na łamach pisma „Circulation” przed lekceważeniem tego problemu.

Ich raport ujawnia, że jednoczesne występowanie nadciśnienia i migotania przedsionków znacząco podnosi ryzyko poważnych powikłań zdrowotnych, w tym udaru mózgu, niewydolności serca i demencji.

Migotanie przedsionków to zaburzenie rytmu, które powoduje, że serce bije nieregularnie i często zbyt szybko. To z kolei prowadzi do powstawania skrzepów krwi, które mogą przemieścić się do mózgu i spowodować udar.

Jednak to niejedyne zagrożenie. Coraz więcej dowodów wskazuje na związek między migotaniem przedsionków a demencją, co podkreśla wagę wczesnego wykrywania i leczenia tego schorzenia.

Nadciśnienie i migotanie przedsionków to niebezpieczne połączenie - jedno prowadzi do drugiego, a razem znacznie zwiększają ryzyko udaru, niewydolności serca i demencji

- powiedział profesor Niiranen.

Poradnik Zdrowie - Migotanie przedsionków
Poradnik Zdrowie Google News

Niestety wiele osób żyje z niezdiagnozowanym migotaniem przedsionków bez świadomości zagrożenia, jakie niesie ze sobą ta choroba. Często diagnoza stawiana jest dopiero po wystąpieniu udaru mózgu, kiedy konsekwencje są już nieodwracalne.

Profesor Niiranen i jego zespół uważają, że równoczesne badania przesiewowe w kierunku nadciśnienia i migotania przedsionków mogłyby zapobiec tysiącom udarów mózgu rocznie.

Połączenie wysokiego ciśnienia krwi i migotania przedsionków jest jak tykająca bomba zegarowa. Proste sprawdzenie tętna lub automatyczne ostrzeżenie o nieregularnym tętnie na ciśnieniomierzu może oznaczać różnicę między wczesnym leczeniem a zmieniającym życie udarem

- podkreślił.

Jak wykryć migotanie przedsionków? Proste metody, które mogą uratować życie

Wykrywanie migotania przedsionków jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Istnieją różne metody, które pozwalają na szybką i skuteczną kontrolę rytmu serca. Wystarczy 30-sekundowy pomiar tętna na nadgarstku lub szyi, aby wykryć nieregularne bicie serca.

Ponadto wiele nowoczesnych ciśnieniomierzy jest wyposażonych w funkcję ostrzegania o wykryciu nieregularnego rytmu. To bardzo przydatne narzędzie, które może pomóc w rozpoznaniu migotania przedsionków na wczesnym etapie.

Warto również rozważyć zakup przenośnego monitora EKG lub smartwatcha, które potrafią wykryć migotanie przedsionków w mniej niż minutę.

Dzięki włączeniu badań przesiewowych w kierunku migotania przedsionków do rutynowych badań ciśnienia krwi moglibyśmy wcześniej identyfikować pacjentów z grupy ryzyka, rozpocząć odpowiednie leczenie i ratować życie

- podsumował ekspert.