Tych 7 sygnałów nie wolno lekceważyć. Ostrzegają o niewydolności serca
O tym, że z sercem niekoniecznie wszystko jest w porządku, świadczą różne objawy, które z reguły pojawiają się znacznie wcześniej. Mimo to o niewydolności serca wiele osób dowiaduje się zazwyczaj dopiero wtedy, gdy z powodu zawału trafia do szpitala na oddział intensywnej terapii. Podpowiadamy, na jakie objawy niewydolności warto zwrócić uwagę, bo ta wiedza może ci kiedyś uratować życie.
Niewydolność serca to coraz powszechniejszy problem. Najnowsze dane, prezentowane na konferencji w ramach Tygodnia Niewydolności Serca mówią o tym, że co roku diagnozowanych jest blisko 200 tys. nowych jej przypadków, a z powodu niewydolności serca umiera około 60 tys. pacjentów. Wielu zgonom można zapobiec, jednak by tak było, ważne jest wczesne rozpoznanie i skuteczne leczenie niewydolności serca.
O ile rozpoznaniem i leczeniem tej choroby skutecznie zajmie się tylko lekarz, o tyle każdy z nas może zwrócić uwagę na to, że jego serce - być może - potrzebuje wsparcia.
Bo mimo że nie ma jednego objawu, który jednoznacznie świadczyłby o niewydolności serca, istnieje szereg pozornie błahych dolegliwości, które mogą na nią wskazywać. Niektóre z nich pojawiają się częściej (i te określa się mianem typowych objawów niewydolności serca), inne z kolei pojawiają się rzadziej lub są charakterystyczne jedynie dla niektórych grup pacjentów.
Które z nich powinny zwrócić twoją baczną uwagę? Upośledzenie tolerancji wysiłku fizycznego - opisywane jako uczucie braku sił, zadyszka, zmęczenie. Przypisujemy je zazwyczaj siedzącemu trybowi życia, wiążemy z brakiem kondycji - zwłaszcza teraz, po okresie społecznej izolacji, w trakcie której wiele osób miało bardzo niewiele okazji do tego, by o nią zadbać.
Szybki bieg do autobusu, konieczność wejścia na trzecie piętro, czy wjazdu rowerem pod górkę - jeśli tego typu czynności sprawiają ci problem i towarzyszy im zadyszka, można podejrzewać, że serce nie jest tak wydolne, jak powinno być. Niepokojące są zwłaszcza sytuacje, kiedy tolerancja na wysiłek pogarsza się bardzo szybko, w ciągu tygodni albo nawet dni.
Nieregularna praca serca. O niewydolności serca może świadczyć jego szybsza praca - wtedy, kiedy w spoczynku puls (mierzony na nadgarstku) wynosi ok. 80/90 na minutę, niekiedy nawet powyżej 100/minutę. Prawidłowo w spoczynku tętno powinno wynosić mniej więcej 60-70 uderzeń na minutę, a między każdym uderzeniem powinien być identyczny odstęp.
Obrzęki - to zdaniem ekspertów dość typowy objaw niewydolności serca. Woda w tym przypadku gromadzi się w określonych miejscach - zazwyczaj w okolicy kostek i podudzi, niekiedy również w jamie brzusznej (tzw. wodobrzusze).
Można je zauważyć, jednak w przypadku osób z nadwagą lub otyłością jest to dosyć trudne - w takich przypadkach można sugerować się wagą ciała. Niepokój powinna wzbudzić sytuacja, gdy kilogramów szybko przybywa mimo tego, że się nie objadasz.
Częste oddawanie moczu w nocy - w pozycji leżącej poprawia się ukrwienie nerek, które produkują wówczas więcej moczu.
Mniejszy apetyt. Ten objaw charakterystyczny jest dla starszych osób - wywołuje go zastój krwi w przewodzie pokarmowym, zwłaszcza w jelitach i w wątrobie.
Uczucie braku tchu w pozycji na wznak. Duszności, które pojawiają się, jeśli kładziesz się na plecach, a ustępują, gdy siadasz lub wstajesz. Może im towarzyszyć kaszel - suchy lub z niewielką ilością flegmy.
Sinawe zabarwienie skóry i śluzówek, tzw. sinica - najłatwiej je zaobserwować na wargach i na końcach palców.
Każdy z tych objawów jest powodem do pilnej konsultacji z lekarzem, który oceni stan kliniczny, a także zaleci wykonanie badań (w tym morfologię krwi i badania obrazowe), dzięki którym możliwa będzie zarówno ocena zaawansowania choroby, jak i przyczyny, która ją wywołała.
Porady eksperta