To najgorszy nawyk. Zwiększa ryzyko chorób serca

2023-12-19 16:04

Serce mamy tylko jedno, więc należy otoczyć je należytą troską. Wpływ na jego kondycję ma codzienny tryb życia. Badacze wskazali najgorszy nawyk, który zwiększa ryzyko chorób układ krążenia. Wielu z nas codziennie go wykonuje.

To najgorszy nawyk. Zwiększa ryzyko chorób serca
Autor: Getty Images To najgorszy nawyk. Zwiększa ryzyko chorób serca

Choroby serca stanowią jedną z najczęstszych zgonów w Polsce. Wiele z nich rozwija się w ukryciu, co oznacza, że we wczesnym stadium nie dają wyraźnych objawów. Dlatego należy szczególnie dbać o centrum naszego organizmu, które odpowiada za pompowanie krwi.

Ten nawyk zwiększa ryzyko chorób serca

Podstawą jest zdrowa dieta zawierająca wiele pełnowartościowych produktów, m.in. różnorodne warzywa, owoce, kasze, brązowy makaron, rośliny strączkowe, oleje roślinne, chude mięso, ryby i owoce morza. W trosce o serce należy też ograniczyć spożywanie alkoholu, zrezygnować z palenia papierosów oraz zadbać o codzienną dawkę ruchu.

W formie 24 - Jak dbać o serce

Niestety, wielu z nas wypracowało sobie poranny nawyk, który negatywnie odbija się na kondycji serca. W najnowszej analizie odkryto, że pomijanie śniadania może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób serca.

Grupa ekspertów z Francji i Hiszpanii wzięła pod lupę zależność między chorobami krążenia a wzorcami żywieniowymi. W tym celu przeprowadziła obserwacje z udziałem ponad 100 tys. uczestników. Podczas nich naukowcy zauważyli, że niespożywanie pierwszego posiłku dnia ma fatalny wpływ na serce.

Praktykowanie tego złego nawyku zwiększa o 6 proc. prawdopodobieństwo zachorowania na schorzenia związane z układem krążenia. Każda godzina odwlekania śniadania negatywnie odbija się na pracy serca. 

Kiedy najlepiej jeść śniadanie w trosce o serce?

Uczeni podkreślili, by najlepiej zjeść pierwszy posiłek w ciągu jednej godziny od przebudzenia. Na przykład osoba, która spożywa śniadanie w południe, jest o 18 proc. bardziej narażona na rozwój chorób serca niż ta, która spożywa je z samego rana.

To jednak nie wszystko. Kolejny nawyk, czyli jedzenie późnym wieczorem (po godz. 21), może być powiązany z 28 proc. ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia, szczególnie u kobiet.

Jaki wniosek płynie z badań? Serce lubi regularność posiłków. Im wcześniej będziemy je spożywać w ciągu dnia, tym ono będzie cieszyło się lepszą kondycją.