To już nie jest problem wyłącznie emerytów. Badaj się, bo grozi udarem

2024-05-15 21:06

Chociaż często nie chcemy przyjąć tego do wiadomości, w ratowaniu zdrowia i życia skuteczne okazują się proste strategie. Znamy przyczyny problemów, wiemy jak im zapobiegać i ograniczać ich skutki. Nie inaczej jest z poważnymi problemami kardiologicznymi. A jednak ta wiedza nie wystarcza i chorują coraz młodsi ludzie.

To już nie jest problem wyłącznie emerytów. Badaj się, bo grozi udarem
Autor: GettyImages

Wiek jest jednym z czynników wpływających na zdrowie układu sercowo-naczyniowego i wiadomo, że osoby starsze są bardziej narażone na problemy z sercem. Niejednokrotnie zapominamy jednak, że to tylko jeden z czynników, o naszą najważniejszą pompę trzeba dbać całe życie i monitorować jej stan.

Niedawne duże badanie, obejmujące ponad 67 tysięcy ludzi, wykazało, że migotanie przedsionków, choroba przypisywana osobom po 65. roku życia, występuje także u ludzi znacznie młodszych i właśnie ta grupa jest w największym stopniu narażona na najpoważniejsze konsekwencje tej choroby.

Poradnik Zdrowie - Migotanie przedsionków

Migotanie przedsionków - co to za choroba

Migotanie przedsionków (MP) oznacza nieprawidłowy rytm serca, który może zwiększać ryzyko udaru i niewydolności serca.

To arytmia, która polega na bardzo szybkich i nieregularnych skurczach przedsionków serca (350–700/min). W trakcie migotania przedsionek praktycznie przestaje się kurczyć, zalega w nim krew, co może doprowadzić do powstania skrzepliny. Jeśli taka skrzeplina dotrze do naczynia mózgowego, powoduje niedokrwienie i martwicę fragmentu mózgu.

Udar niedokrwienny mózgu jest najczęstszą poważną konsekwencją migotania przedsionków.

Migotanie przedsionków u osób poniżej 65. roku życia

Migotanie przedsionków występuje najczęściej u dorosłych w wieku 70–80 lat i starszych. Obserwacje i statystyki od dłuższego czasu pokazywały jednak, że to problem coraz młodszych ludzi.

Amerykańskich naukowców, których wyniki badań opublikowano niedawno w "Circulation: Arrhythmia and Electrophysiology", interesowało przede wszystkim, czy u młodszych osób migotanie przedsionków jest równie groźne, jak u seniorów.

Wnioski są bardzo smutne.

Do całego badania włączono 67 221 dorosłych chorych na MP. Spośród tej liczby 17 335 uczestników było w wieku poniżej 65 lat. Naukowcy przyjrzeli się śmiertelności ze wszystkich przyczyn, hospitalizacji i innym interwencjom kardiologicznym, którym poddali się uczestnicy.

Średni czas obserwacji uczestników wynosił ponad pięć lat. W trakcie obserwacji zmarło 2084 uczestników.

Badacze odkryli, że u uczestników w wieku poniżej 65 lat ryzyko śmiertelności było zwiększone nie tylko w porównaniu ze zdrową grupą kontrolną, ale również ze starszą grupą pacjentów. To najmłodsi z migotaniem przedsionków byli najbardziej narażeni na hospitalizacje z powodu zawału serca, niewydolności serca i udaru mózgu.

Ratowanie życia - proste odpowiedzi

Zaskakujące? Naukowcy odkryli, że u uczestników w wieku poniżej 65 lat występowały istotne dodatkowe czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego. Przykładowo: 16% paliło papierosy, 55% miało wysokie ciśnienie krwi, 20% miało niewydolność serca, 21% chorowało na cukrzycę. Co piąty badany był otyły. Ponad połowa uczestników w wieku poniżej 65 lat wymagała stosowania leków przeciwzakrzepowych.

To wczesne migotanie przedsionków nie wzięło się z niczego.

- Wiek, strukturalna choroba serca, nadciśnienie, otyłość, nadmierne spożycie kofeiny/alkoholu, stres związany ze stylem życia/operacjami/infekcjami, choroby tarczycy, bezdech senny, to tylko niektóre z czynników ryzyka rozwoju MP. Identyfikacja i modyfikacja któregokolwiek z tych czynników ryzyka może prowadzić do zmniejszenia zagrożenia rozwoju MP - podkreśla Nikhil Warrier, dyrektor medyczny oddziału elektrofizjologii w MemorialCare Heart & Vascular Institute w Orange Coast Medical Center w Fountain Valley w Kalifornii. To placówka uczestnicząca w badaniach.

Naukowcy twierdzą, że wyniki ich badań sugerują, by leczenie najmłodszych pacjentów uwzględniało modyfikację stylu życia, z odpowiednim skupieniem się na pozakardiologicznych czynnikach ryzyka.

Co można zrobić, by znacząco ograniczyć ryzyko zachorowania na MP i jego konsekwencje? Zrezygnuj z papierosów i alkoholu, pilnuj prawidłowej masy ciała, ćwicz regularnie, a zrobisz dobrze swojemu sercu i mózgowi. Ta recepta nie zmienia się od lat.

Sonda
Echo serca to nieinwazyjne, ważne badanie, pozwalające precyzyjnie ocenić jego stan. Miałeś je kiedyś wykonywane?