Ten wskaźnik mówi więcej o sercu niż kroki. Sprawdź, co naprawdę się liczy

2025-04-17 13:46

Codzienny spacer to klucz do utrzymania zdrowia serca, ale sama liczba kroków to zbyt mało, by mieć pewność, że narząd pracuje prawidłowo. Istnieje wskaźnik, który może przewidzieć problemy z sercem, zanim pojawią się pierwsze objawy. Zobacz, jak go sprawdzić.

Ten wskaźnik mówi więcej o sercu niż kroki. Sprawdź, co naprawdę się liczy
Autor: Getty Images

Na czym polega wskaźnik DHRPS?

Zrobienie 10 tysięcy kroków dziennie to popularny cel zdrowotny, który ma pozytywny wpływ na układ krążenia. Jednak naukowcy opracowali nowy, bardziej miarodajny wskaźnik wydolności układu sercowo-naczyniowego niż liczba kroków.

Jednym z powodów, dla których stworzyliśmy tę metrykę, jest to, że choroby serca są rzeczywiście główną przyczyną zgonów w Ameryce, a ludzie nie poddają się wystarczającej liczbie badań przesiewowych w tym kierunku

- powiedziała Zhanlin Chen, główna autorka i studentka trzeciego roku medycyny w Feinberg School of Medicine na Northwestern University.

Aby obliczyć swój DHRPS, potrzebujesz podstawowego trackera fitness. Noś urządzenie z pomiarem tętna i krokomierzem przez co najmniej 30 dni. Codziennie lub raz w tygodniu wypisz uzyskane dane: datę, średnie dzienne tętno (bpm) i liczbę zrobionych kroków.

Podziel średnie tętno przez kroki. Obserwuj, czy twój wskaźnik maleje w czasie, im niższy wynik, tym lepsza kondycja i mniejsze ryzyko chorób serca. Wynik może się wahać z dnia na dzień, dlatego warto patrzeć na uśrednione wyniki z tygodnia lub miesiąca.

Osoba ze średnim tętnem 80 uderzeń na minutę (bpm), która robi 10 000 kroków dziennie uzyskuje wynik DHRPS w granicach 0,008. Natomiast średnie tętno 150 bpm i 5000 kroków każdego dnia skutkuje DHRPS wynoszącym 0,03. Wyższe wyniki oznaczają większe ryzyko choroby serca.

DHRPS pomaga pokazać, jak skutecznie serce reaguje na ruch. Jeśli tętno pozostaje niższe, gdy robisz więcej kroków, to dobry znak sprawności i zdrowia serca

- powiedziała dr Amanda Paluch, adiunkt kinezjologii na University of Massachusetts Amherst.

Poradnik zdrowie: Kiedy iść do kardiologa?
Poradnik Zdrowie Google News

Nowe narzędzie do badania zdrowia serca

Wielu ludzi nie jest świadomych, że ma chorobę serca, dopóki nie dojdzie u nich do zawału lub rozwoju niewydolności serca. W diagnostyce niektórych schorzeń kardiologicznych, zwłaszcza choroby wieńcowej, lekarze często sięgają po test wysiłkowy, który pozwala ocenić pracę serca podczas chodzenia na bieżni.

Mimo to mniej niż 60 proc. dorosłych mieszkańców USA decyduje się na wykonanie próby wysiłkowej, pomimo wskazań zdrowotnych i wyraźnego zalecenia od swojego lekarza. Chen wyjaśnił, że jego zespół chciał sprawdzić, czy dane DHRPS, pozyskiwane z zegarków śledzących aktywność fizyczną, mogą odzwierciedlać jakość klasycznego testu u przeciętnych użytkowników.

Ta metryka ma bardzo wysoką korelację z pomiarami, które można by zarejestrować w teście wysiłkowym będącym złotym standardem. Mamy nadzieję stworzyć metrykę, która jest bardzo wygodna i już bardzo rozpowszechniona, aby więcej osób mogło przeprowadzić badania przesiewowe i sprawdzić, czy są w grupie wysokiego ryzyka choroby serca

- powiedział Chen.

W badaniu uczestniczyło blisko 7000 użytkowników urządzeń Fitbit, którzy udostępnili swoje dane zdrowotne z różnych okresów - od 10 dni do nawet siedmiu lat. Jeśli chcesz obliczyć swój wynik DHRPS, Chen sugeruje, by najpierw gromadzić dane przez miesiąc, a następnie analizować je co dwa do czterech tygodni, zamiast interpretować zmiany z dnia na dzień.

Jak uzyskać niższe tętno na krok?

Niższy wynik DHRPS oznacza, że ​​masz niższe średnie tętno i tym samym jesteś mniej narażona na rozwój choroby serca. Im niższe tętno przy codziennej aktywności, tym mniejsze obciążenie dla układu krążenia i bardziej wydolne serce.

Jeśli chcesz poprawić swoją kondycję, ta metryka może dać prostszą ocenę kondycji niż tylko liczba kroków lub tętno. Obserwowanie reakcji serca na ruch może pomóc śledzić poprawę kondycji w czasie. W miarę poprawy kondycji serce nie musi już tak ciężko pracować przy każdym kroku

- powiedział Paluch.

Eksperci przypominają, że kluczowe znaczenie dla zdrowia serca ma regularna aktywność fizyczna. Zaleca się, aby w programie ćwiczeń korzystnych dla serca znalazły się zarówno ćwiczenia kardio, takie jak bieganie lub jazda na rowerze, jak i trening oporowy.

Warto również zwrócić uwagę na codzienną liczbę kroków. Badanie z 2024 r. z udziałem ponad 72 000 uczestników wykazało, że wykonywanie co najmniej 2200 kroków dziennie pomaga obniżyć ryzyko chorób układu krążenia, ale wykonywanie od 9000 do 10 500 kroków dziennie wiązało się z najniższym ryzykiem zgonu.

Podsumowanie jest proste: robienie większej liczby kroków jest dobre dla serca. Ta nowa miara jest interesująca, ale przesłanie pozostaje takie samo - więcej ruchu i mniej siedzenia poprzez robienie większej liczby kroków to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego zdrowia

- powiedział Paluch.