Ten objaw może zwiastować udar. Pojawia się kilka tygodni wcześniej
Większość ludzi zna główne objawy udaru, ale niewiele osób wie, że niektóre oznaki tego poważnego problemu zdrowotnego mogą wystąpić nawet kilka tygodni przed pełnoobjawowym udarem. Warto je znać, ponieważ to stan, który stanowi bezpośrednie zagrożenie życia.
Najczęstsza postać udaru, czyli udar niedokrwienny występuje, gdy zakrzep krwi blokuje jej prawidłowy przepływ do mózgu. Tętnice zwężają się naturalnie wraz z wiekiem, co zwiększa ryzyko tego zdrowotnego problemu, ale temu zjawisku sprzyjają także inne czynniki, do których należy palenie, otyłość czy spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu.
Zwężenie tętnic wiąże się również chorobami współistniejącymi takimi jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz zbyt wysoki poziom cholesterolu.
TIA często zwiastuje udar
Zwany mini udarem, przemijający atak niedokrwienny (TIA) pojawia się, gdy mózg nie otrzymuje wystarczającej ilości krwi. Charakterystyczną cechą TIA jest fakt, że symptomy z nim związane, ustępują samoistnie w ciągu doby. Choć jego objawy mogą trwać zaledwie kilka minut, samo ich wystąpienie może poprzedzać pełnoobjawowy udar mózgu, który może być bezpośrednim zagrożeniem życia.
Zazwyczaj symptomy TIA obejmują jednostronne osłabienie mięśni twarzy, zaburzenia mowy, mrowienie niektórych okolic ciała. Chory może mieć także:
- zawroty głowy,
- zaburzenia widzenia,
- zaburzenia pamięci,
- problemy z koordynacją ruchów,
- dezorientację.
Przemijający atak niedokrwienny często zwiastuje udar mózgu, co potwierdzają analizy naukowe. - Jedno z badań wykazało, że 43 proc. pacjentów doświadczyło objawów mini udaru do tygodnia przed poważnym udarem – wskazują eksperci z "Medical Specialist".
Delirium może pojawić się nawet kilka tygodni przed udarem
Największe na świecie stowarzyszenie zrzeszające neurologów i specjalistów w dziedzinie neuronauki "American Academy of Neurology" wskazuje, że pewne sygnały ostrzegawcze mogą być widoczne na kilka dni przed udarem, a w niektórych przypadkach nawet wcześniej. Jednym z objawów, który jest tymczasowy i może pojawić się kilka tygodni przed udarem, jest majaczenie. Delirium może być także powikłaniem po przebytym udarze oraz po TIA.
Zdaniem ekspertów nagłe delirium może być również spowodowane innymi problemami zdrowotnymi takimi jak uraz głowy, zatrucie alkoholem lub zatrucie tlenkiem węgla.
Osoba w trakcie majaczenia może czuć się zdezorientowana i zmieszana. Chory może nie być w stanie myśleć oraz mówić w sposób jasny i zrozumiały. Często może mieć trudności z zapamiętywaniem informacji, a w niektórych przypadkach mieć omamy.