Tego w Polsce jeszcze nie było. Wszczepienie stymulatora serca nowej generacji
Zespół specjalistów z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie (Aninie) przeprowadził zabieg, którego w Polsce jeszcze nie było. Pacjentka, która wcześniej przeszła operację serca, przeszła przez zabieg wszczepienia stymulatora nowej generacji.
Zespół specjalistów z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie (Aninie) przeprowadził zabieg wszczepienie bezelektrodowego stymulatora nowej generacji. Pacjentka, na której przeprowadzono wszczepienie, 10 lat wcześniej przeszła przez operację transplantacji serca.
Pierwsza taka operacja w Polsce. Może pozwolić uniknąć powikłań
Kobieta od wielu lat cierpi z powodu chorób układu krążenia. Niestety, w ostatnim czasie zaczęły się u niej pojawiać zaburzenia rytmu i przewodzenia. W związku z tym niezbędna była implantacja stymulatora serca.
Konieczne było jednak wzięcie pod uwagę wcześniej przebytych operacji oraz immunosupresję, która była stosowana po transplantacji serca. Zdecydowane więc zostało, by wszczepić kobiecie bezelektrodowy stymulator serca będący najnowocześniejszym tego typu urządzeniem dostępnym na rynku.
Kobieta stała się więc pierwszą w Polsce pacjentką z przeszczepionym sercem, która przeszła przez tego typu zabieg.
Warto zaznaczyć, że sama w sobie metoda implantacji tego stymulatora jest mało inwazyjną. Co więcej, jak można przeczytać na stronie Instytutu, brak elektrod znaczące zmniejsza ryzyko ewentualnych powikłań.
Pacjentka czuje się dobrze. Eksperci o przyszłości urządzenia
Wszczepione kobiecie urządzenie ma umożliwiać stymulacje prawej komory serca. W przyszłości jednak może być potencjalnie uzupełnione o część stymulującą przedsionek. Dr hab. n. med. Paweł Syska z Narodowego Instytutu Kardiologii powiedział:
Na ten moment zakończyliśmy pierwszy etap, wszczepiając stymulator jedynie do komory serca. W zależności od tego jak pacjentka będzie się czuła w przyszłości, mamy możliwość doszczepienia części przedsionkowej. Decyzję podejmiemy w ciągu najbliższych kilku miesięcy
Dr hab. n. med. Michał Lewandowski z Narodowego Instytutu Kardiologii dodał, że kontrola stymulatora wykonana na dzień po zabiegu wykazała jego prawidłowe funkcjonowanie. Pacjenta będzie musiała stawić się na wizyty kontrolne, jednak wszystko idzie we "właściwym kierunku". Na razie kobieta czuje się dobrze.
Leczenie zaburzeń rytmu serca. Wieloletnie doświadczenie i unikalność
Warto podkreślić, że Narodowy Instytut Kardiologii to jeden z najbardziej doświadczonych ośrodków leczenia zaburzeń rytmu serca nie tylko w Polsce, ale również w Europie.
Każdego roku wykonuje się tu przeszło 2,5 tysiąca zabiegów z zakresu elektrofizjologii oraz elektrokardioterapii. Podkreślono unikalne i wieloletnie doświadczenie zespołów w zabiegowym leczeniu zaburzeń rytmu serca w dużych grupach chorych po korekcji wad wrodzonych serca oraz z zaawansowanymi postaciami niewydolności serca