Tego objawu raczej nie kojarzymy z chorobami serca. Naukowcy mówią o wyższym ryzyku

2024-10-12 10:28

Nadmierna senność w ciągu dnia może oznaczać wiele problemów ze zdrowiem, ale najczęściej po prostu za mało śpimy. Używasz budzika, by rano wstać? Niewykluczone, że masz niedobory snu - przekonuje kardiolog dr Virend Somers. Tymczasem to fatalna informacja dla twojego serca.

Tego objawu raczej nie kojarzymy z chorobami serca. Naukowcy mówią o wyższym ryzyku
Autor: GettyImages

Niedobory żywieniowe, niedokrwistość, cukrzyca, choroby tarczycy, zespół chronicznego zmęczenia - kiedy trudno nam utrzymać formę przez cały dzień, a kawa nie pomaga, żeby się w pełni obudzić, niejednokrotnie szukamy medycznych przyczyn tego stanu.

Z pewnością nikomu nie zaszkodzi wykonanie podstawowych badań, żeby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne, ale dr Virend Somers, kardiolog z Mayo Clinic specjalizujący się w medycynie snu, przekonuje, że statystyki i jego osobiste obserwacje wskazują na coś innego. Zwykle jesteśmy ospali w ciągu dnia, bo po prostu za mało śpimy.

Mayo Clinic to amerykańska organizacja non-profit działająca w branży medycznej z siedzibą w Rochester (Minnesota). Zatrudnia blisko 4,7 tys. lekarzy i naukowców oraz ok. 58,4 tys. współpracującego personelu medycznego. Często przeprowadza szerokie analizy i badania z zakresu prewencji chorób.

Poradnik Zdrowie - Zmęczenie

Kiedy senność jest nadmierna?

To nic dziwnego, że czasem chce się spać w ciągu dnia. Jeśli masz za sobą intensywny trening czy ciężki dzień w pracy, nic dziwnego, że oczy same się zamykają. To dość naturalna reakcja na wysiłek.

- Trzeba odróżniać naturalną odpoczynku w wyniku zmęczenia od nadmiernej senności - podkreśla ekspert.

Na jakie sygnały zwracać uwagę?

Jeśli czas od momentu, gdy się położysz, czy nawet tylko usiądziesz, do zaśnięcia jest bardzo krótki lub nie ma wyraźnej przyczyny takiego silnego zmęczenia, twoja senność jest niepokojąca

– mówi dr Somers.

Skąd wiadomo, że śpimy za mało?

Jeśli jesteś w pełni wyspany, po prostu się budzisz. Zdrowy organizm nie będzie sam z siebie pozostawał w stanie uśpienia, gdy tego nie potrzebuje. Biologia tak nas zaprojektowała, że do pełnej regeneracji potrzebujemy w dorosłym życiu aż 1/3 części doby (niektórzy trochę mniej).

Bez wyrwania ze snu samodzielnie się nie obudzisz?

Kiedy potrzebujesz budzika, aby cię obudzić, nie śpisz wystarczająco - organizm chciałby spać więcej

- przekonuje dr Somers.

Za mało śpisz? Serce zagrożone

Niedostateczna ilość snu może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Wymienia się szereg problemów będących skutkiem przewlekłego niewyspania, w tym cukrzycę, otyłość, depresję, zaburzenia hormonalne, a nawet niewydolność nerek czy udar serca.

Ekspert Mayo Clinic, który jest kardiologiem, zwraca uwagę na jeszcze jeden negatywny skutek:

Odkryliśmy, niezależnie od innych czynników, że nadmierna senność w ciągu dnia może wiązać się z wyższym ryzykiem rozwoju chorób serca, nagłej śmierci lub śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych.

Listen on Spreaker.