Te nawyki rujnują układ krwionośny. Chirurg naczyniowy podpowiada, jak sobie pomóc
Choroby serca i układu krążenia, obok chorób nowotworowych, najczęściej przyczyniają się do przedwczesnych zgonów. Tymczasem wiele osób wciąż nawet w podstawowy sposób nie dba o swoje naczynia krwionośne. Nierzadko wystarczyły drobne zmiany w trybie życia, żeby układ sercowo-naczyniowy odczuł ulgę.
Codziennie to robimy: nieświadomie rujnujemy nasze naczynia krwionośne. Siedzimy przy biurkach, w samochodach, w tramwajach. Na wakacje lecimy samolotem, żeby powiedzieć na plaży.
Specjaliści wyjaśniają, jaką krzywdę robimy swoim żyłom i jak w prosty sposób możemy zadbać o układ krążenia, żeby uniknąć zagrażających zdrowiu, a nawet życiu powikłań.
Jak chirurg naczyniowy dba o swoje naczynia krwionośne?
Chirurżka naczyniowa, dr Tikva Jacobs z Weill Cornell Medicine i NewYork-Presbyterian Hospital, zaleca, aby nie siedzieć ani nie stać za długo. Jeśli musimy np. z uwagi na pracę, spędzać w wymuszonej pozycji więcej czasu, warto zadbać o to, by regularnie wstawać o biurka.
ZOBACZ TEŻ: Nie ignoruj tych dwóch objawów. Mogą świadczyć o zakrzepach
W czasie siedzenia warto też ruszać palcami stóp, czy napinać łydki, aby usprawnić krążenie w nogach. To zmniejsza ryzyko m.in. zakrzepów, puchnięcia kończyn, niewydolności żylnej i innych problemów kardiologicznych. Jak podkreśliła dr Jacobs:
Z każdym krokiem, który wykonujemy, kurczą się nasze mięśnie łydek, a ten skurcz działa jak pompa, pomagając przepchnąć krew z powrotem do naszych serc. Często mówię moim pacjentom, że jeśli gotują w kuchni, powinni chodzić lub maszerować w miejscu, aby aktywować pompę mięśni łydki, a pacjentom, którzy siedzą przy biurku przez wiele godzin, radzę ustawić alarm, żeby wstawać co godzinę i chodzić.
Chcesz dbać o serce, pij dużo wody
Wielu specjalistów podkreśla, że podnoszenie nóg pomaga pompować krew w górę do serca. Istotnym czynnikiem jest też nawodnienie organizmu we właściwy sposób.
Oznacza to, że należy spożywać odpowiednie ilości wody, ale też w odpowiednich odstępach czasu. Zbyt duża ilość wody wypijana naraz spowoduje, że organizm ją szybko wydali.
Skuteczniejsze jest wypijanie mniejszych ilości, ale regularnie, tak, aby stale utrzymywać optymalny stan nawodnienia. Dzięki temu krew nie gęstnieje, ryzyko zakrzepów maleje, a to przekłada się również na mniejsze ryzyko powikłań kardiologicznych.
Uciskowe pończochy ratunkiem dla twoich żył
Z kolei dr Xiaoyi Teng z Ohio State University ceni sobie specjalne uciskowe pończochy. Zmniejszają one gromadzenie się płynów w tkankach nóg i wspierają zdrowie układu żylnego. Jak zauważył doktor Teng:
Pończochy uciskowe są pomocne dla wszystkich ludzi, niezależnie od tego, czy mają problemy z żyłami, czy nie, szczególnie podczas podróży lub długiego dnia pracy. Obecnie istnieje wiele stylów pończoch uciskowych, od cienkich do noszenia z odzieżą biurową po kolorowe, które można nosić na co dzień. Czasami są one również pokrywane przez ubezpieczenie.
Ważne badania mężczyzn 40+. Potrzebujesz przeglądu przynajmniej raz w roku
Dr Teng nie jest w tej opinii odosobniony. Dr J. Mark Rheudasil, chirurg naczyniowy i dyrektor Emory Vein Center, skomentował:
Każdy, kto ma problemy z żyłami – czyli żylaki, obrzęki nóg, niewydolność żylną – nigdy nie powinien wsiadać na pokład samolotu bez pończoch uciskowych. Latanie wiąże się z ryzykiem zakrzepów krwi, a pacjenci z nieprawidłowościami w układzie żylnym mają nieco większe ryzyko powstawania zakrzepów. Im dłuższy lot, tym bardziej to zalecenie jest ważne.
Dbasz o serce? Strzeż się palaczy
Na topie jest też niepalenie. Dotyczy to również unikania sytuacji, w których jest się osobą narażoną na bierne palenie.
- Nigdy nie palę i unikam przebywania w zamkniętych przestrzeniach z osobami palącymi – wyjaśniła dr Sheila Blumberg z NYU Langone Hospital – Brooklyn, zwracając uwagę na fakt, że palenie może powodować nieodwracalne zmiany w obrębie układu krwionośnego.
CZYTAJ TEŻ: Częściej dotyka kobiety. Jak zapobiec zakrzepicy?
Aktywność fizyczna - wpływ na naczynia krwionośne
Last but not least – ćwiczenia fizyczne. To bardzo istotny punkt dbania o zdrowie żył, tętnic i całego układu krążenia, zdaniem kardiologów, flebologów i chirurgów naczyniowych.
Dzięki ćwiczeniom nie tylko poprawimy swoje samopoczucie, ale zyskamy też lepszy stan stawów, mięśni, tkanek miękkich, zgrabniejszą sylwetkę, redukcję tkanki tłuszczowej i sprawniejszy metabolizm.
Oczywistą korzyścią jest również zyskanie zdrowia, jeśli chodzi o układ krążenia. Jak podsumował chirurg naczyniowy dr J. Mark Rheudasil:
Ćwiczenia są pomocne, ponieważ wprawiają krew w ruch. Ćwiczenia pomagają również unikać nadwagi, która zdecydowanie przyczynia się do problemów z żyłami.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: 8 objawów, które mogą świadczyć o zakrzepach. Jeden łatwo pomylić ze zwykłym urazem