Serce pod opieką. Jak wzmocnić osłabione serce

2012-08-29 16:22

Serce to bardzo wyrozumiały narząd. Przez lata cierpliwie znosi palenie papierosów, tłustą dietę i brak ruchu. Jeśli jednak serca nie wzmocnimy, może się zbuntować, a do tego nie wolno dopuścić.

Serce pod opieką. Jak wzmocnić osłabione serce
Autor: thinkstockphotos.com Serce to bardzo wyrozumiały narząd. Przez lata cierpliwie znosi palenie papierosów, tłustą dietę i brak ruchu.

Serce przez 24 godziny pompuje krew, która transportuje tlen, hormony i składniki odżywcze do wszystkich komórek ciała. Dlatego choroby krążenia obniżają jakość naszego życia. Dzięki sercu składniki przemiany materii są odbierane z komórek i przenoszone do odpowiednich organów, gdzie ulegają utylizacji bądź dalszej przemianie. Krew z serca płynie tętnicami i włośniczkami, a wraca do niego żyłami. Jest to więc układ zamknięty, który – gdy jest sprawny – zapewnia nam dobrą kondycję i samopoczucie.

Sposób na młode serce

U dzieci i zdrowych młodych ludzi tętnice mają duży przekrój, a ich ścianki są elastyczne i gładkie od środka. Dzięki temu swobodnie się kurczą i rozkurczają, a krew płynie niezakłóconym rytmem. Serce pracuje wówczas miarowo i spokojnie. Z biegiem lat, w wyniku naturalnego procesu starzenia się organizmu, wszystkie naczynia twardnieją – stają się mniej kurczliwe i elastyczne. Na wewnętrznych ściankach odkładają się cząsteczki tłuszczu, białka i soli wapiennych. Aby ten proces przebiegał jak najwolniej, serce potrzebuje wsparcia. Możemy mu je dać, sięgając po leki wspomagające jego pracę. Nie zwalnia nas to jednak od aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, relaksu i odpoczynku.

Leki ziołowe

Tabletki tonizujące (Labofarm, ok. 7 zł/20 tabl.). Środek zawiera kwiatostan głogu, ziele serdecznika oraz nostrzyka. Preparat zwiększa przepływ krwi w naczyniach wieńcowych i w mięśniu sercowym oraz siłę skurczu mięśnia sercowego.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować z lekami obniżającymi krzepliwość krwi.
Cardiobonisol płyn (Bonimed, ok. 15 zł/100 g). Kompozycja rozszerza naczynia krwionośne, poprawia krążenie obwodowe i mózgowe, zapobiega zwapnieniu naczyń.
Przeciwwskazania
Nie należy podawać leku dzieciom oraz po zażyciu prowadzić pojazdów.

Leki syntetyczne

Aspar (Espefa, ok. 6 zł/50 tabl.).
Lek zawiera wodoroasparginian magnezu oraz wodoroasparginian potasu. Jest polecany osobom przemęczonym, zestresowanym.
Przeciwwskazania
Nie wolno stosować przy niewydolności nerek, zakażeniu dróg moczowych oraz w miastenii.
Glucardiamid (GSK, ok. 10 zł/
10 pastylek). Substancją czynną jest niketamid, który nasila częstość oddechów i uderzeń serca. Lek jest polecany w stanach przewlekłego zmęczenia.
Przeciwwskazania
Nie stosować w ciąży, podczas karmienia piersią i w dusznicy bolesnej.

Domowe sposoby

Doskonałym lekiem dla serca jest sok z cytryny. Każdego dnia, rano i wieczorem, należy wypić szklankę wody z sokiem z połówki cytryny i łyżeczką miodu. Serce będzie pracowało o wiele sprawniej. Regulatorem jego pracy jest też pietruszka (działa moczopędnie, więc obniża ciśnienie), której natkę
i korzeń warto dodawać do każdej potrawy. Ważny dla serca jest też czosnek, który mocno obniża ciśnienie tętnicze. Jedzony regularnie pomaga utrzymać serce
w dobrej kondycji.

miesięcznik "Zdrowie"