Preparaty na ŻYLAKI
Żylaki to nie problem estetyczny, ale choroba, która może stwarzać coraz więcej problemów. Gdy żylaki powstaną, same już nie znikną. Dlatego sięgnij po preparaty, które pomogą poradzić sobie z tą dolegliwością.
Pojawiają się wówczas, gdy zastawki w żyłach biegnących wewnątrz nóg nie zamykają się prawidłowo. W wyniku tego przepływająca przez nie krew zaczyna cofać się do żył powierzchniowych, które pod wpływem zwiększonej jej ilości poszerzają się i skręcają, tworząc żylaki. Niewydolność zastawek w żyłach może być dziedziczna, chociaż często jej przyczyna jest nieznana. Przy problemach z żylakami należy stosować dietę bogatą w błonnik, złożoną z owoców, warzyw, kasz czy ciemnego pieczywa, dbać o prawidłową masę ciała, zrezygnować z palenia papierosów, aktywie wypoczywać. Wskazane jest również wykonywanie wspomagających ćwiczeń, jak np. ruchów okrężnych stopą czy zginania nogi w kostce.
Czasem jeszcze warto sięgnąć po preparaty, które mogą pomóc nam w radzeniu sobie z tą dolegliwością. Przed zastosowaniem leku pamiętaj zawsze o dokładnym przeczytaniu ulotki i w razie wątpliwości bądź niepokojących objawów, takich jak np. utrzymujące się bóle nóg, spotkaj się z lekarzem, by uniknąć niekiedy groźnych powikłań. Przy bardziej zaawansowanych zmianach żylakowych pomocne może być też noszenie specjalnych pończoch czy rajstop uciskowych, ale powinien je zalecić lekarz. Żylaki kończyn dolnych występują częściej u kobiet niż u mężczyzn, a także u osób z nadwagą. Do czynników sprzyjających powstawaniu żylaków zaliczany jest też zastój żylny, który ma miejsce na skutek długiego stania lub częstego przebywania bez ruchu w pozycji siedzącej. Dodatkowo wpływ na ich rozwój mają zaparcia – zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej przenoszone jest na żyły w nogach.
Leki na żylaki - do połykania
W tej grupie znajdujemy leki mające w swoim składzie diosminę – substancję zmniejszającą przepuszczalność drobnych naczyń, poprawiającą napięcie ścian żylnych i posiadającą działanie przeciwzapalne. Inne leki zawierają trokserutynę – zwiększa ona elastyczność drobnych naczyń włosowatych i poprawia ukrwienie tkanek. Sporo produktów opartych jest na wyciągu z kasztanowca, który wzmacnia napięcie ścian żył, a także ogranicza obrzęk i przepuszczalność żył i naczyń włosowatych.
- Diohespan max – z dużą dawką mikronizowanej diosminy, zmniejsza ryzyko pogłębiania się zmian naczyń żylnych (Afl ofarm, ok. 35 zł/30 tabl.).
- Venoruton 500 – tabletki musujące z oxerutyną, poprawiają krążenie limfatyczno- -żylne (Novartis, 27,98 zł/20 tabl.).
- Venescin forte – z kasztanowcem i rutozydem zmniejszającym przepuszczalność naczyń włosowatych (Herbapol Wrocław, ok. 12 zł/30 tabl.).
- Diosminex – z mikronizowaną diosminą, działa ochronnie na naczynia (LEK-AM, ok. 33 zł/30 tabl.).
POLECAMY TAKŻE: Troxeratio – z trokserutyną (Ratiopharm, ok. 28 zł/50 kaps.); Varixinal – wieloskładnikowy (Walmark, ok. 30 zł/30 tabl.).
Preparaty na żylaki - do smarowania
Dzięki takim preparatom możemy bezpośrednio zadziałać na zmiany żylakowe i bolące, ciężkie nogi. Poza kasztanowcem często mają one w swoim składzie m.in. heparynę zmniejszającą tworzenie się przyściennych skrzepów.
- Esceven – żel z kasztanowcem i heparyną, na bóle i ciężkość nóg (Herbapol Poznań, 9,44 zł/30 g).
- Żel z kasztanowcem – kasztanowiec z prowitaminą B5 nawilżającą skórę (Floslek, ok. 9 zł/50 ml).
- Lipohep – żel w aerozolu, z heparyną (Medicom, ok. 36 zł/25 g).
- Venal – sprej chłodzący na zmęczone nogi, z wodą mineralną z uzdrowiska Rabka (ok. 11 zł/115 ml).
- Varixinal Żel – z kasztanowcem, do masażu zmęczonych nóg (Walmark, ok. 22 zł/75 ml).
- Venoruton Gel – z rutozydami, pomaga w obrzękach i uczuciu ciężkości nóg (Novartis, 22 zł/40 g).
- Sapoven T – z trokserutyną i kasztanowcem, działa przeciwobrzękowo (Hasco-Lek, ok. 9 zł/30 g).
POLECAMY TAKŻE: Żel do nóg kasztanowy (Ziaja, ok. 5 zł/100 ml); Aescin – wieloskładnikowy (Teva, ok. 17 zł/ 40 g); Hippocastanum forte – emulsja końska z kasztanowca (Herb Pharma, ok. 20 zł/500 ml).
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta