Odśnieżanie grozi zawałem lub nagłym zatrzymaniem akcji serca. Kto jest narażony?
Jak ostrzegają eksperci American Heart Association, odgarnianie ciężkiego śniegu może w określonych sytuacjach doprowadzić do zawału serca lub nagłego zatrzymania akcji serca. Ryzyko problemów sercowo-naczyniowych jest szczególnie wysokie u konkretnych grup osób.
Spis treści
- Dlaczego odśnieżanie może grozić zawałem?
- Kto jest najbardziej narażony?
- Objawy zawału serca po odśnieżaniu
- Jak bezpiecznie odśnieżać?
O tym, że odśnieżanie nie jest prostą czynnością, wiele osób przekonuje się dopiero, gdy próbuje odgarnąć ciężki, zbity śnieg. Związany z tym wysiłek niejednokrotnie przekracza możliwości fizyczne nawet młodych, zdrowych mężczyzn.
I, jak ostrzega American Heart Association (AHA) - Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne, wiodąca światowa organizacja non-profit, która finansuje badania w dziedzinie medycyny sercowo-naczyniowej i edukuje pacjentów - dla niektórych osób może stać się ostatnią czynnością, którą wykonają w życiu.
Dlaczego odśnieżanie może grozić zawałem?
Jak twierdzą eksperci AHA, odśnieżanie może spowodować zawał serca lub doprowadzić do nagłego zatrzymania jego akcji. Dlaczego? Jedną z przyczyn jest niska temperatura otoczenia - w takich warunkach naczynia krwionośne mają tendencję do zwężania się, co może znacząco zwiększyć ciśnienie krwi.
Kolejną - fakt, że wiele osób w miesiącach zimowych prowadzi zwykle siedzący tryb życia i nie jest przyzwyczajona do wysiłku fizycznego. Tymczasem, jak przekonują naukowcy, badania dowodzą, że już po dwóch minutach odśnieżania tętno osób nienawykłych do wysiłku często przekracza górną granicę zalecaną dla testów wysiłkowych. Najwyższe tętno w trakcie takich testów notuje się u osób, które nie są przyzwyczajone do aktywności fizycznej.
Kto jest najbardziej narażony?
Na problemy sercowe związane z odśnieżaniem narażone są określone grupy osób. To, jak twierdzą badacze, przede wszystkim:
- osoby, które już cierpią na choroby serca (np. chorobę wieńcową)
- osoby prowadzące siedzący tryb życia
- osoby otyłe
- czynni lub bierni palacze
- cukrzycy i osoby przewlekle chorujące
- osoby z wysokim poziomem cholesterolu
- osoby chorujące na nadciśnienie
- osoby po zawale serca lub udarze mózgu
- pacjenci po operacji by-passów lub angioplastyce naczyń wieńcowych
Eksperci sugerują, że dla osób z wymienionych grup niewskazane jest nie tylko odśnieżanie, ale również używanie dmuchawy do śniegu, gdyż wysiłek związany z jej pchaniem również może szybko podnieść tętno i ciśnienie krwi. Co ciekawe, dla osób zdrowych stosowanie odśnieżarek korzystnie wpływa na serce.
Objawy zawału serca po odśnieżaniu
Jak twierdzą eksperci AHA, w Stanach Zjednoczonych co roku z powodu zawału serca wywołanego odśnieżaniem umiera kilkaset osób. Dlatego bardzo ważne jest, by umieć rozpoznać jego objawy.
Niepokój powinny wzbudzić zwłaszcza pojawiające się w trakcie lub po odśnieżaniu:
- ból lub ucisk w klatce piersiowej
- kołatanie serca lub jego nieregularne bicie
- zawroty głowy
- trudności w oddychaniu, duszność
- ból promieniujący w dół szyi lub ramienia
- zimny pot
- uczucie niepokoju
- osłabienie
- ból brzucha, zgaga, nudności
Każdy z tych objawów - podobnie jak inne, klasyczne objawy zawału serca - powinny skłonić do jak najszybszego poszukania pomocy medycznej.
Jak bezpiecznie odśnieżać?
Eksperci z American Heart Association sugerują, by nawet te osoby, które nie są w wymienionych wyżej grupach ryzyka, w trakcie odśnieżania stosowały kilka zasad, dzięki którym czynność ta będzie bezpieczniejsza - to ważne chociażby dlatego, że wiele osób cierpi na choroby serca, o których nie wie, gdyż nie dawały one do tej pory wyraźnych objawów lub osoby te nie wykonały odpowiednich badań.
Warto więc stosować się do poniższych wskazówek:
- Nie przerzucaj śniegu, lecz przesuwaj go łopatą - to wymaga zdecydowanie mniejszego wysiłku.
- Z odśnieżaniem nie warto się spieszyć - a gdy zaczniesz się męczyć, koniecznie zrób sobie przerwę.
- Odśnieżaj etapami: jeśli przestrzeń, która wymaga odśnieżania, jest duża, najlepiej jest ją podzielić na mniejsze partie i odgarniać śnieg po kolei z każdej z nich.
- Odśnieżanie warto potraktować jak ćwiczenia: trzeba więc odpowiednio się ubrać i w trakcie pamiętać o nawadnianiu.
- Zwracaj uwagę na to, jak się czujesz. Jeśli poczujesz, że coś jest nie tak (pojawi się ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem itp) natychmiast przerwij i wezwij pomoc.
Porady eksperta
Polecany artykuł: