Obrzęk nóg i duszność. Sygnały od serca, których nie można lekceważyć
Dr Jeremy London, kardiochirurg z Savannah w stanie Georgia, zwraca uwagę na ważne objawy mogące świadczyć o problemach z sercem. Wskazuje, że nigdy nie należy lekceważyć trudności z oddychaniem ani obrzęku nóg. Jakie symptomy świadczą o tym, że serce jest słabe?
Nigdy nie lekceważ tych objawów
Dr Jeremy London, kardiochirurg z Savannah w stanie Georgia, dzieli się wiedzą medyczną na swoim profilu na TikToku. Opublikował nagranie o symptomach, które wskazują na problemy z sercem.
Problemy z oddychaniem w pozycji leżącej
Orthopnea to medyczne określenie na duszność występującą w pozycji leżącej, często ulga nadchodzi, gdy chory siada lub wstaje. W przypadku osłabionego serca dolegliwość ta może wynikać z problemów z przepompowywaniem dodatkowej ilości krwi, która przemieszcza się z nóg do płuc podczas leżenia.
Ułożenie się na kilku poduszkach w trakcie snu może chwilowo złagodzić dyskomfort, ale jeśli orthopnea współwystępuje z takimi objawami, jak ból lub ucisk w klatce piersiowej, kołatanie serca, świszczący oddech lub kaszel, warto niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Duszności podczas chodzenia
Duszności, czyli problemy w nabraniu odpowiedniej ilości powietrza, objawiają się szybszym, głębszym lub cięższym oddechem niż zwykle. Jak podaje Mayo Clinic, ten stan często wynika z problemów kardiologicznych lub pulmonologicznych. Może mieć nagły charakter lub utrzymywać się przez dłuższy czas. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się zawał serca, arytmię oraz niewydolność serca.
NJ Cardiovascular Institute podkreśla, że pojawienie się duszności razem z dodatkowymi symptomami, takimi jak opuchlizna stóp i kostek, problemy z oddychaniem podczas leżenia, dreszcze, kaszel, gorączka lub świszczący oddech, powinno być sygnałem do pilnej konsultacji medycznej.
Opuchnięte nogi
Nagromadzenie płynu w tkankach może prowadzić do opuchlizny, nazywanej obrzękiem. Zaleganie krwi w żyłach nóg może być sygnałem, że serce nie pracuje efektywnie.
Obrzęk często jest jednym z pierwszych widocznych objawów niewydolności serca. Specjaliści radzą, aby zasięgnąć porady lekarskiej, zwłaszcza jeśli pojawia się nagle i bez jasnej przyczyny, towarzyszy mu ból w klatce piersiowej, trudności z oddychaniem, omdlenia, zawroty głowy lub kaszel z krwią.
Jak zbadać serce?
Aby zbadać serce, warto umówić się na wizytę u lekarza, który po przeprowadzeniu wywiadu może zlecić odpowiednie badania. Najczęściej wykonywane to:
- EKG - badanie rejestrujące aktywność elektryczną serca,
- echokardiografia - USG serca, oceniające pracę zastawek i przepływ krwi,
- test wysiłkowy - badanie EKG podczas ćwiczeń, które pomaga ocenić, jak serce reaguje na wysiłek,
- holter EKG - monitorowanie rytmu serca przez 24 godziny,
- angiografia - badanie przepływu w tętnicach wieńcowych.