Objawy to już znak, że choroba może być zaawansowana. Kardiolożka o cichych zabójcach serca

2024-09-24 0:45

Choroby układu krążenia to główny zabójca Polaków, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Już dawno temu wyprzedził nowotwory. Diagnostyka i zapobieganie problemom zwykle nie są trudne, ale my wciąż zwlekamy z działaniami prozdrowotnymi i czekamy na jasny sygnał od serca, że źle się z nim dzieje. Oto dlaczego ten może nie przyjść na czas.

Objawy to już znak, że choroba może być zaawansowana. Kardiolożka o cichych zabójcach serca
Autor: GettyImages

"Przecież nic mnie nie boli, więc po co mam się badać?" Kardiolożka Agnieszka Graczyk-Szuster przyznaje, że nieraz słyszy od pacjentów pytania o faktyczną potrzebę badań, skoro wydaje im się, że są zdrowi i ich nie potrzebują.

Niestety, w przypadku wielu chorób serca, brak objawów wciąż nie oznacza, że jesteś w pełni zdrowi.

Są co najmniej 3 powszechne, podstępne choroby, które mogą rozwijać się latami, nie dając żadnych wyraźnych sygnałów. Dopiero w zaawansowanym stadium pojawiają się symptomy. Niestety, wówczas leczenie może być mniej skuteczne.

- Profilaktyka i regularne badania są kluczem do zdrowego serca - podkreśla ekspertka. No to co robić tak konkretnie?

Poradnik zdrowie: Kiedy iść do kardiologa?

1.Nadciśnienie tętnicze – problem powszechny nie znaczy błahy

Chociaż nadciśnienie tętnicze może przebiegać bezobjawowo przez lata, nie oznacza, że pozostaje bez śladu. Uszkadza powoli naczynia tętnicze, serce i nerki. Regularne pomiary ciśnienia krwi to proste badanie, które może uratować zdrowie.

Wg NFZ, w Polsce nadciśnienie tętnicze to problem ok. 11 mln ludzi.

2. Wysoki cholesterol - tętnice w niebezpieczeństwie

Chociaż zbyt wysoki cholesterol nie daje żadnych sygnałów, odkłada się w tętnicach, prowadząc do miażdżycy i zwiększając ryzyko zawału serca.

Chcesz ocalić zdrowie i życie? Proste badanie krwi pozwoli wykryć problem odpowiednio wcześnie.

Pamiętaj jednak, że do opanowania sytuacji nie wystarczy przyjmowanie przypadkowych preparatów z reklamy czy jedzenie polecanej margaryny. Konieczna będzie zmiana stylu życia i leczenie pod nadzorem specjalisty.

3. Choroba wieńcowa – pierwszy objaw może być od razu śmiertelny

Czasami pierwszym objawem może być... zawał serca. Nie czekaj zatem na ból w klatce piersiowej. Pamiętaj, że lista czynników ryzyka wystąpienia zawału, jest długa. To choćby nadciśnienie, cukrzyca, palenie papierosów, wysoki cholesterol, otyłość i brak aktywności fizycznej.

Zdrowe serce zaczyna się od profilaktyki. Jeśli nie pamiętasz, kiedy ostatnio mierzyłeś swoje ciśnienie tętnicze, kontrolowałeś stężenie cholesterolu, glukozę itd., to oznacza, że trzeba je sprawdzić jak najszybciej.

Lek. Agnieszka Graczyk-Szuster
Dr n. med. Agnieszka Graczyk-Szuster

Lekarka, kardiolożka, menedżerka, prezeska Fundacji Kobiety Medycyny, założycielka Doktor Od Serca, zajmującej się edukacją i profilaktyką zdrowotną.

Ukończyła Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Zarządzanie w Ochronie Zdrowia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu i Akademię Psychologii Przywództwa w Wyższej Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz Badania Kliniczne- Organizacja i Zarządzanie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Studiowała również MBA w ochronie zdrowia w SGH-WUM w Warszawie.

Pomysłodawczyni i organizatorka konferencji dla kobiet w ochronie zdrowia WomenInMed organizowanej w Poznaniu.

Ministra Zdrowia w Gabinecie Cieni Kongresu Kobiet.

Kobieta Rynku Zdrowia- w 2024 uznana przez Rynek Zdrowia za jedną z 50 najbardziej wpływowych kobiet w ochronie zdrowia

Polka XXI wieku- w 2023 roku wyróżnienie z konkursie Polka XXI wieku w kategorii Zdrowie.

Mama 2 chłopców. W 2021 zdobyła szczyt Kilimandżaro.

Listen on Spreaker.