Niektóre choroby mogą zwiększać poziom cholesterolu. Ci pacjenci powinni uważać
Im wyższe stężenie cholesterolu we krwi, tym większe ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia – ostrzegają lekarze. Jednak nie wszyscy regularnie wykonują badanie przesiewowe, które określa poziom cholesterolu. Niektórzy pacjenci powinni regularnie wykonywać pełny panel lipidowy.
Badanie cholesterolu jest bardzo ważnym badaniem profilaktyki chorób serca, w szczególności zawału serca. Prosty test z krwi pomaga określić ryzyko gromadzenia się złogów tłuszczu w tętnicach, co w konsekwencji może doprowadzić do ich zwężenia, a nawet zablokowania, czyli miażdżycy.
Wysoki cholesterol może nie powodować objawów
Pełny test cholesterolu, czyli profil lipidowy to badanie, które określa poziom czterech rodzajów tłuszczów we krwi, czyli cholesterolu całkowitego, lipoprotein o małej gęstości (LDL), lipoprotein o dużej gęstości (HDL) i trójglicerydów. Wysoki poziom cholesterolu nie musi powodować konkretnych objawów, dlatego tak istotne jest jego regularne monitorowanie za pomocą prostych badań krwi.
Częstsze badania mogą być potrzebne, jeśli u pacjenta już istnieje problem z wysokim cholesterolem albo cierpi na chorobę wieńcową lub jest w grupie podwyższonego ryzyka.
Do tych osób należą pacjenci, którzy mają historię zawału serca, cierpią na nadwagę lub zmagają się z otyłością, mają zdiagnozowaną cukrzycę. Badania przesiewowe cholesterolu powinny również częściej wykonywać osoby, które mają mało ruchu, nie odżywiają się zdrowo i palą papierosy.
Choroby mogą powodować podwyższony poziom cholesterolu
Czynniki modyfikowalne takie jak brak ruchu i niezdrowa dieta, przyczyniają się do szkodliwego poziomu cholesterolu we krwi. Ale nie na wszystkie czynniki możemy mieć wpływ. Jednym z nich jest genetyka, ponieważ możemy odziedziczyć wysoki poziom cholesterolu w postaci hipercholesterolemii.
Wiele schorzeń może powodować za wysoki poziom cholesterolu. Prócz wspomnianej cukrzycy, do tej grupy chorób należą np.:
- przewlekła choroba nerek
- HIV/AIDS
- niedoczynność tarczycy
- toczeń.
To jednak nie wszystko. Poziom cholesterolu może ulec podwyższeniu także ze względu na stosowanie niektórych leków. Należą do nich preparaty wykorzystywane w leczeniu trądziku, chorób nowotworowych, nadciśnienia tętniczego, nieregularnych rytmów serca czy u pacjentów po przeszczepie organów.
Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć wysoki poziom cholesterolu lub wiesz, że jesteś w grupie ryzyka, nie zwlekaj i udaj się do lekarza po skierowanie na badanie cholesterolu. Pamiętaj, że ten prosty test może uchronić od zawału serca i uratować życie.