Kardiologia

Kardiologia to dział medycyny, który zajmuje się budową, funkcjonowaniem i leczeniem mięśnia sercowego. Sprawne działanie serca jest niezbędne do życia każdego człowieka. To pompa, której zadaniem jest przetaczanie krwi przez organizm i dostarczanie do wszystkich jego komórek tlenu oraz substancji odżywczych. Wraz z wiekiem serce ulega stopniowemu osłabieniu, ale dbając o zdrową dietę i aktywność fizyczną można utrzymać je w dobrej kondycji przez bardzo długi czas.

Choroby serca i układu krążenia, obok chorób nowotworowych, najczęściej przyczyniają się do przedwczesnych zgonów. Tymczasem wiele osób wciąż nawet w podstawowy sposób nie dba o swoje naczynia krwionośne. Nierzadko wystarczyły drobne zmiany w trybie życia, żeby układ sercowo-naczyniowy odczuł ulgę.
Krwotok wewnętrzny to rodzaj krwotoku, którego przyczyny to nie tylko urazy i uszkodzenia ciała, lecz także choroby ogólnoustrojowe. Krwotok wewnętrzny może być objawem np. wrzodów żołądka czy stanów zapalnych płuc. Często wskazuje także na obecność nowotworów, np. płuc lub jelita grubego. Sprawdź, co to jest krwotok wewnętrzny i jakie mogą być jego przyczyny.
Trening siłowy to nie tylko sposób na poprawę sylwetki, ale także klucz do lepszego zdrowia. Czy wiedziałaś, że popularne ćwiczenie na biceps może pomóc obniżyć wysokie ciśnienie krwi? Odkryj, dlaczego warto dodać je do swojego planu treningowego i jakie korzyści przynosi dla zdrowia układu krążenia.
Tętnice pełnią ważną rolę, transportując krew przez całe ciało. W wyniku każdego uderzenia serca muszą radzić sobie z wysokim ciśnieniem, co wymaga elastyczności. Z wiekiem jednak tętnice stają się sztywniejsze, co utrudnia prawidłowy przepływ krwi i zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych, takich jak zawał. Jak sprawdzić obecny stan serca?
Zaburzenia lipidowe to już coś więcej niż epidemia, skoro ocenia się, że nieprawidłowe wyniki ma 60 proc. dorosłych Polaków. U większości wystarczą proste rozwiązania, by sytuację opanować i uratować zdrowie. Czasem jednak wygrać z wysokimi lipidami jest naprawdę ciężko. Nowe zastrzyki dostępne bezpłatnie mogą to zmienić.
A jednak czasem cukier krzepi - nie tylko ten z dobrych węglowodanów, wolno uwalniany, zawarty w wartościowych produktach. Słodycze o wysokiej zawartości cukru zasadniczo mają katastrofalny wpływ na nasze zdrowie? Prawda, ale wszystko zależy od ich formy i dawki. Duże badanie tego dowodzi.
Miażdżyca to jedno z głównych zagrożeń dla serca i mózgu, które może doprowadzić do poważnych schorzeń, takich jak choroba niedokrwienna czy udar mózgu. Choć często kojarzona jest z osobami starszymi, coraz częściej dotyczy także młodszych. Na szczęście istnieją naturalne metody, które mogą pomóc w odblokowaniu tętnic i poprawie zdrowia serca.
Żurawina jest powszechnie znana z korzystnego wpływu na zdrowie układu moczowego, jednak nowe badania wskazują, że jej działanie wykracza poza ten obszar. Składniki obecne w tym owocu mogą również wspierać pracę układu krwionośnego, poprawiając kondycję serca i naczyń. Ale ile żurawiny należy spożywać, aby zauważyć te korzyści?
Tętno spoczynkowe od dawna uznawane jest za ważny wskaźnik zdrowia, pomagający ocenić ryzyko zawału serca, udaru mózgu czy chorób płuc. Niższe wartości świadczą o lepszej kondycji i bardziej wydajnej pracy serca. Dzięki smartwatchom miliony osób mogą na bieżąco monitorować swoje tętno, a urządzenia ostrzegają, gdy wynik jest niepokojący.
Zimowe chłody to nie tylko wyzwanie dla odporności, ale i dla zdrowia układu krążenia. Ryzyko udaru rośnie w niskich temperaturach, dlatego znajomość objawów i metod profilaktyki staje się szczególnie istotna. Nowe wytyczne Amerykańskiego Stowarzyszenia Udaru Mózgu podkreślają, że wiele przypadków można zapobiec, wprowadzając zmiany w stylu życia.
Zarówno papierosy, jak i e-papierosy, wywierają natychmiastowy wpływ na naczynia krwionośne, nawet jeśli nie zawierają nikotyny – wynika z badań, których wyniki zostaną oficjalnie zademonstrowane podczas grudniowego zjazdu Radiological Society of North America (RSNA) w Chicago.
Zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny (CRM) przyczynia się do uszkodzenia wielu narządów i znacząco zwiększa ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych. Wśród objawów wymienia się niewydolność serca, migotanie przedsionków czy udar mózgu. W Polsce problem CRM dotyczy aż 70 proc. dorosłych, obejmując nadwagę, otyłość, cukrzycę oraz choroby serca.
Szampon to produkt, którego używamy codziennie bez zastanowienia. Większość osób nie ma świadomości, że jego skład może mieć nieoczekiwany wpływ na zdrowie serca. Choć wydaje się to niemożliwe, to niektóre składniki mogą negatywnie oddziaływać na układ krążenia. Na co zwrócić uwagę przy wyborze szamponu?
10 mln Polaków ma nadciśnienie, a zdecydowana większość nie leczy się prawidłowo. Kluczowym elementem terapii jest dieta, chociaż nie zastąpi leków. Główni wrogowie osób mierzących się z nadciśnieniem tętniczym to sól, cukier i tłuszcze nasycone, które można znaleźć w dziesiątkach produktów. Czego szczególnie unikać przy nadciśnieniu? Podpowiadamy.
Niewydolność krążenia dotyka aż 1,2 mln osób w Polsce, a liczba ta stale rośnie. Choroba najczęściej diagnozowana jest po 65. roku życia i jest jedną z głównych przyczyn zgonów w naszym kraju. Objawy, takie jak duszność, zmęczenie czy obrzęki nóg, mogą wskazywać na rozwój tego poważnego zaburzenia. Jak rozpoznać niewydolność krążenia?
Kondycja serca ulega zmianie na przestrzeni lat. U kobiet przełomowym momentem jest okres poprzedzający i następujący po menopauzie, to właśnie wtedy znacznie wzrasta ryzyko chorób serca. Jest to czas wielu zmian, które są spowodowane wahaniami hormonalnymi. Dlaczego klimakterium wpływa na układ sercowo-naczyniowy i w jaki sposób można ochronić swoje serce?
Lista produktów, które sprzyjają niższemu ciśnieniu tętniczemu, mogłaby mieć co najmniej kilkadziesiąt pozycji. Podobnie jak taka, która zawiera przykłady jedzenia, które prowadzi do nadciśnienia. Zacznijmy jednak od zwrócenia uwagi na te trzy - są popularne, chętnie spożywane i zdrowe. Warto po nie sięgnąć nie tylko ze względu na ciśnienie.
Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne dodało nową rekomendację do listy kluczowych czynników wpływających na zdrowie serca. To istotny punkt, który często jest bagatelizowany. Choroby serca doprowadzają do śmierci wielu osób, jednak ich profilaktyka nie musi być skomplikowana. Eksperci podkreślają znaczenie podstawowych nawyków dla długiego życia.
Choroba von Willebranda jest najczęstszą wrodzoną skazą krwotoczną - chorobą, której istotą jest zaburzenie krzepnięcia krwi, co objawia się skłonnością do nadmiernych lub wydłużonych krwawień. Takie krwawienia są bardzo groźne i w niektórych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci. Jakie są przyczyny i objawy choroby von Willebranda? Na czym polega leczenie?
Dr Jeremy London, kardiochirurg z Savannah w stanie Georgia, zwraca uwagę na ważne objawy mogące świadczyć o problemach z sercem. Wskazuje, że nigdy nie należy lekceważyć trudności z oddychaniem ani obrzęku nóg. Jakie symptomy świadczą o tym, że serce jest słabe?
Nie ma znaczenia, czy wierzysz lekarzom, czy też nie. Jeśli masz wysoki cholesterol, twój układ krążenia poważnie ucierpi, jesteś w grupie ryzyka zawału i udaru. Sporo możesz zmienić racjonalną dietą - wyrzuceniem produktów szkodliwych z menu i wprowadzeniem przyjaznych sercu i naczyniom krwionośnym. Na początek zrezygnuj z najgorszych szkodników.

Kardiologia wyróżnia cztery jamy sercowe, dwie komory i dwa przedsionki między którymi występuje odpowiednio przegroda międzykomorowa oraz przegroda międzyprzedsionkowa. Przepływ krwi jest regulowany przez system zastawek. Unikalność mięśnia sercowego polega na możliwości ciągłej pracy dzięki działaniu układu bodźco-przewodzącego, którego kluczowym elementem są pęczki Hissa.

W wykrywaniu chorób kardiologia posługuje się wypracowanymi badaniami diagnostycznymi. Do najważniejszych z nich należy EKG (mierzenie potencjałów elektrycznych powstających podczas pracy serca), echokardiografia (wariant USG, który pozwala ustalić wymiary elementów serca oraz czynności skurczowe, rozkurczowe i pracę zastawek) oraz próba wysiłkowa (odwzorowuje wpływ wysiłku na pracę serca).

Choroby kardiologiczne często bywają ignorowane przez pacjentów, ponieważ schorzenia serca w początkowej fazie nie wykazują specyficznych objawów. Uczucie ciągłego zmęczenia, mroczki przed oczami lub lekkie duszności łatwo zrzucić na karb stresu i szybkiego tempa życia. Często o podjęciu zdecydowanych działań decyduje dopiero utrata przytomności lub trudności z oddychaniem. Wielu problemów z sercem można uniknąć poprzez wdrożenie odpowiednich nawyków żywieniowych. W kardiologii podkreśla się ogromny walor diety (np. unikanie przetworzonej żywności, spożywanie warzyw, owoców i tłuszczy nienasyconych) oraz wdrożenie aktywności fizycznej (najlepiej w umiarkowanie-intensywnej postaci, ale regularnie).

Do typowych chorób kardiologicznych zalicza się nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, czy wadliwą pracę zastawek.