Nie daje objawów, a potem może być za późno. Miliony Polaków w grupie ryzyka

2024-10-25 10:58

To schorzenie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym do chorób serca, zawału czy udaru. Niestety często nie występują żadne zauważalne objawy, co sprawia, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia. Taka sytuacja sprawia, że choroba często diagnozowana jest dopiero w zaawansowanym stadium. Ile osób ma zbyt wysoki cholesterol?

Nie daje objawów, a potem może być za późno. Miliony Polaków w grupie ryzyka
Autor: Getty Images

Alarmujące statystyki dotyczące cholesterolu

Problem wysokiego cholesterolu występuje w wielu krajach. W Anglii dwie na pięć osób zmaga się z tym schorzeniem, w Polsce nieprawidłowe stężenie cholesterolu ma nawet 18-19 milionów obywateli. Niestety problem ten przez długi czas pozostaje niewykryty, dopóki nie dojdzie do udaru mózgu czy zawału serca.

Cholesterol jest naturalną substancją tłuszczową we krwi. Jest wytwarzany w wątrobie, a także w niektórych spożywanych przez nas produktach spożywczych. Cholesterol jest ważny dla utrzymania zdrowych komórek w naszym organizmie. Jeśli nie podejmiesz kroków w celu obniżenia wysokiego poziomu cholesterolu, może to zwiększyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu

- wyjaśnia British Heart Foundation.

Organizacja zaznacza jednocześnie, że zazwyczaj nie ma żadnych objawów wysokiego poziomu cholesterolu, a bez podjęcia leczenia istnieje duże ryzyko zawału lub udaru. Według NHS wysoki poziom cholesterolu jest wywoływany głównie przez spożywanie tłustego jedzenia, brak ruchu, nadwagę, palenie tytoniu i picie alkoholu. Może być również dziedziczny.

Zbyt duża ilość cholesterolu może blokować naczynia krwionośne, tym samym zwiększając ryzyko problemów zdrowotnych. Jedynym sposobem na zdiagnozowanie problemu jest wykonanie badania krwi.

Kontrola poziomu cholesterolu

Jak obniżyć cholesterol?

Ogranicz tłuste jedzenie

Aby zmniejszyć poziom cholesterolu, warto ograniczyć spożycie tłustych potraw, zwłaszcza tych bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe. Zwiększ spożycie owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych (brązowy ryż i makaron, chleb żytni), orzechów, nasion i tłustych ryb (łosoś, makrela). W jadłospisie nie powinno być miejsca dla słodyczy, żywności wysokoprzetworzonej, masła, smalcu, śmietany, twardych serów, tłustych mięs, kiełbas i pasztetów.

Zwiększ aktywność fizyczną

Staraj się ćwiczyć co najmniej 150 minut (2,5 godziny) tygodniowo. Świetnym pomysłem będzie szybki spacer, pływanie czy jazda na rowerze. Eksperymentuj z różnymi formami ćwiczeń, aby znaleźć takie, które sprawiają ci przyjemność. Radość z aktywności zwiększa prawdopodobieństwo, że będziesz kontynuować regularne treningi.

Rzuć palenie

Palenie tytoniu podnosi poziom cholesterolu i zwiększa ryzyko poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zawały serca, udary mózgu i nowotwory. Warto omówić z lekarzem jak bezpiecznie zrezygnować z palenia.

Ogranicz spożycie alkoholu

Postaraj się unikać picia więcej niż 14 jednostek alkoholu tygodniowo i spożywania dużych ilości w krótkim odstępie czasu. Ważne, by przynajmniej kilka dni w tygodniu całkowicie zrezygnować z sięgania po napoje wysokoprocentowe.