Nawet nie wiesz, że możesz mieć zakrzepy. Lekarz podaje kluczowe objawy
Zakrzepy krwi mogą być bardzo poważne i wymagać szybkiego leczenia. Rzadziej dotykają osób młodych, ale to wcale nie znaczy, że ta grupa może czuć się bezpiecznie. Rozpoznanie sygnałów wskazujących na skrzepy krwi blokujące naczynia krwionośne, może uratować życie. Lekarz tłumaczy, na jakie objawy należy zwrócić szczególną uwagę.
Choć jest najpotężniejszym organem ludzkiego organizmu, mózg jest podatny na uszkodzenia. Niektóre stany takie jak zakrzepy mogą spowodować udar mózgu, a w konsekwencji śmierć. I choć tak ważne jest leczenie i szybkie udzielenie pomocy, rozpoznanie, jakie objawy dają zakrzepy, wcale nie musi być proste.
Kluczowe objawy
Zakrzepy mogą pojawić się w każdym wieku, choć częściej występują u osób starszych. Mogą dać znać o sobie nagle, ale także stopniowo w miarę upływu czasu. Jednak, jeśli zakrzep w ludzkim organizmie nie jest leczony, szybko może spowodować trwałe uszkodzenie układu nerwowego.
Dlatego tak istotna jest świadomość, jakie oznaki świadczą o zakrzepach. Z pomocą przychodzi lekarz Tomi Mitchell. Zdaniem specjalisty silny ból głowy, który pojawia się nagle, jest jednym z pierwszych objawów zakrzepu w mózgu.
Wymioty i nudności także mogą świadczyć o problemach ze skrzepami krwi, które blokują naczynia krwionośne w organizmie. Wynika to z faktu, że zakrzep może powodować zwiększony nacisk na otaczającą tkankę mózgową czy zakłócać przepływ krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego w mózgu, a to prowadzi do tego nietypowego objawu.
Ekspert wskazuje także dwa inne symptomy, które są charakterystyczne dla zakrzepów, czyli problemy z mową i utrata równowagi. Powyższe objawy oznaczają, że należy natychmiast zwrócić się o pomoc. Nieleczone skrzepy mogą spowodować trwałe uszkodzenia oraz śmierć – i należy o tym pamiętać.
Jak zapobiegać zakrzepom?
Ekspert wskazuje dwa ważne aspekty. Dr Mitchell tłumaczy: "Najlepszym sposobem zapobiegania zakrzepom krwi jest prowadzenie zdrowego stylu życia i leczenie wszelkich podstawowych schorzeń". Regularna aktywność fizyczna, odpowiednie nawodnienie, utrzymanie prawidłowej masy ciała i życie bez nałogów – to przykłady konkretnych zachowań, które mogą skutecznie zmniejszać ryzyko pojawianie się zakrzepów w naszym organizmie.