"Na sygnale", odc. 702: Mężczyzna z objawami zawału, wiesz co zrobić w takiej sytuacji?
W najnowszym odcinku „Na sygnale” ratownicy zostają wezwani do starszego mężczyzny. Objawy wskazują na poważny zawał serca, a jego stan z minuty na minutę się pogarsza. Ekipa musi działać błyskawicznie, bo stawką jest ludzkie życie. Czy wszystko skończy się dobrze?

"Na sygnale" odc 702: Objawy zawału u starszego mężczyzny
"Na sygnale" to serial, który w realistyczny sposób ukazuje codzienną pracę ratowników medycznych, którzy każdego dnia muszą stawiać czoła dramatycznym sytuacjom. Każdy odcinek to nowa historia, pełna emocji, napięcia i nieprzewidywalnych zwrotów akcji, w której ratownicy muszą wykazać się nie tylko fachową wiedzą, ale również zdolnością do podejmowania szybkich i trudnych decyzji.
W 702. odcinku, który będzie miał premierę 7 kwietnia o 21:55, emocji z pewnością nie zabraknie. Ela przez cały dzień towarzyszy Kubie oraz Nowemu, pełniąc służbę w karetce. Ich pierwszym pacjentem zostaje starszy mężczyzna, który zgłasza objawy wskazujące na zawał serca. Zespół ratowników medycznych musi podjąć natychmiastowe działania, aby udzielić mu pomocy.

Co może świadczyć o zawale serca?
Zawał mięśnia sercowego, to stan zablokowania przepływu krwi do serca, w efekcie czego dochodzi do uszkodzenia lub obumarcia części tego narządu. Zwykle jest wynikiem zatoru w naczyniach wieńcowych, które zaopatrują serce w tlen i substancje odżywcze.
Objawy tego stanu mogą być bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, choroby współistniejące czy ogólny stan zdrowia pacjenta. Najbardziej klasycznym symptomem jest silny, dławiący ból w klatce piersiowej, lokalizujący się za mostkiem.
Ból ten opisywany bywa przez pacjentów jako uczucie silnego ucisku, gniecenia, pieczenia, rozpierania, a nawet miażdżenia. Co istotne nie ustępuje w spoczynku i nie reaguje na przyjmowane leki. Często promieniuje też do innych części ciała - najczęściej do lewej ręki lub ramienia, ale także do szyi, żuchwy, pleców (zwłaszcza między łopatkami) czy nadbrzusza.
Bardzo często pojawia się duszność, czyli uczucie braku powietrza, trudność w nabraniu głębokiego oddechu, zadyszka przy najmniejszym nawet wysiłku fizycznym. Może wystąpić też zimny pot oraz uczucie silnego niepokoju, napięcia, lęku, które bywa przez pacjentów określane jako przeczucie śmierci. Wiele osób zgłasza również zawroty głowy, uczucie osłabienia, nagłą utratę sił, bladość skóry oraz nierówne lub przyspieszone bicie serca.
U kobiet objawy zawału są nieco inne. Częściej zgłaszają one ogólne złe samopoczucie, uczucie zmęczenia, osłabienie, zawroty głowy, bóle brzucha, nudności, zgagę czy ból w okolicach szyi i szczęki.
U osób starszych symptomy również bywają nietypowe. Zamiast klasycznego bólu w klatce piersiowej może pojawić się jedynie pogorszenie samopoczucia, osłabienie, dezorientacja, apatia, duszność czy spadek sprawności ruchowej.
U pacjentów z cukrzycą może dojść do tzw. „niemego zawału”, czyli sytuacji, w której incydent przebiega bezobjawowo lub objawy są tak łagodne, że nie budzą niepokoju. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ brak dolegliwości opóźnia moment zgłoszenia się po pomoc.
Pierwsza pomoc przy podejrzeniu zawału serca
Jeśli zauważysz objawy zawału serca, takie jak ból w klatce piersiowej, duszność, zimny pot czy nudności, natychmiast wezwij karetkę pogotowia, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Szybka interwencja medyczna jest kluczowa dla zwiększenia szans na przeżycie pacjenta oraz zminimalizowanie ryzyka poważnych uszkodzeń serca.
W przypadku zawału każda minuta opóźnienia może mieć dramatyczne konsekwencje, dlatego nie warto zwlekać. Kiedy czekasz na przybycie służb ratunkowych, postaraj się zachować spokój i pomóc osobie, która gorzej się poczuła, usiąść lub położyć w komfortowej pozycji.
Unikaj wszelkich działań, które mogłyby pogorszyć stan pacjenta, niewskazane jest szarpanie, poruszanie ani podejmowanie prób przenoszenia. Jeśli osoba jest przytomna i nie ma uczulenia na aspirynę, można jej 300 mg tej substancji.
Preparat pomaga w rozrzedzeniu krwi i zmniejsza ryzyko zgonu. Tabletki należy przeżuć, aby lek szybciej się wchłonął i działał skuteczniej. Należy jednak pamiętać, że aspiryna nie powinna być podawana, jeśli pacjent ma trudności z połykaniem lub wymiotuje.
W sytuacji, gdy pacjent stracił przytomność i nie oddycha, należy natychmiast rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO). Składa się z dwóch głównych elementów: uciskania klatki piersiowej oraz oddechów ratunkowych.
30 razy uciśnij klatkę piersiową na głębokość 5-6 cm z częstotliwością 100-120 razy na minutę. Wykonaj 2 oddechy. Powtarzaj sekwencję uciśnięć i oddechów. Należy kontynuować do momentu aż pacjent zacznie oddychać lub do przyjazdu zespołu ratunkowego, który przejmie działania ratujące życie.