Maska brzuszna zawału serca: nietypowe objawy zawału
Maska brzuszna zawału to zespół objawów zawału serca. Nie są one typowe dla zawału serca, lecz dla chorób układu pokarmowego, dlatego zawał może być z nimi mylony. To znacznie opóźnia postawienie właściwej diagnozy i zwiększa ryzyko śmierci chorego. Sprawdź, jak rozpoznać tzw. maskę brzuszną zawału serca.
Spis treści
Maska brzuszna zawału - co to takiego?
Maska brzuszna zawału to zespół nietypowych objawów zawału serca. Martwica w mięśniu sercowym najczęściej objawia się bólem za mostkiem, który zwykle jest określany jako ostry i gniotący, i dusznością. Jednak u niektórych osób, zwłaszcza starszych lub tych zmagających się z cukrzycą, zawał może nie dawać typowych dolegliwości.
Maska brzuszna zawału serca – jak rozpoznać?
Maska brzuszna zawału serca charakteryzuje się:
- bólem nadbrzusza (głównie pod prawym łukiem żebrowym), przy czym ból ten jest łagodniejszy niż ten w przebiegu klasycznego zawału serca
- nudnościami i wymiotami oraz związanym z tym osłabieniem
Są to objawy wskazujące na zawał dolnej ściany serca – tzn. tej, która poprzez przeponę sąsiaduje z jamą brzuszną i narządami usytuowanymi w nadbrzuszu. Wówczas ból może promieniować w te okolice i być połączony z innymi dolegliwościami, typowymi właśnie dla schorzeń układu pokarmowego.
Dla zawału dolnej ściany serca charakterystyczna jest także bradykardia zatokowa, która występuje u 9-25 procent wszystkich pacjentów w 1. godzinie z ostrego zawału mięśnia sercowego. Nie pogarsza ona rokowania pacjenta i nie wymaga leczenia.
Śmiertelność pacjentów z zawałem dolnej ściany serca jest znacznie niższa niż pacjentów z zawałem ściany przedniej serca. Niestety, u części chorych z zawałem ściany dolnej występują istotne hemodynamicznie powikłania, pogarszające rokowanie.
Polecany artykuł:
Porady eksperta