"Mam problemy z rytmem serca. Mogę pić kawę?". Oto co mówią kardiolodzy
"Serce w galopie? Tachykardia? Inne zaburzenia rytmu serca? Odstaw, człowieku, kawę, będzie lepiej". Taki sposób myślenia, zgodnie z wiarygodnymi, wieloletnimi badaniami, odszedł już do lamusa. Dziś kardiologia małą czarną traktuje nie tylko jako element profilaktyki chorób krążenia, ale niemal jak lekarstwo.
Dr David Kao, kardiolog i wykładowca w Szkole Medycznej Uniwersytetu Kolorado w Aurorze, przyznaje, że wielu jego pacjentów po diagnozie wskazującej na problemy z sercem, w pierwszej kolejności pyta, czy nadal będą mogli pić kawę. Podobne obserwacje ma dr José Joglar, profesor w UT Southwestern Medical Center w Dallas i kierownik działu arytmii. Odpowiedź lekarzy zaskakuje i zarazem uszczęśliwia chorych.
Nieregularny rytm serca - czy można pić kawę
Kiedy dr David Kao stwierdza u pacjenta niemiarowy i często zbyt szybki rytm serca, który może prowadzić do udaru, zakrzepów krwi lub innych problemów zdrowotnych, ponoć ich pierwszym pytaniem jest zazwyczaj: "Czy muszę zrezygnować z kawy?".
- Mówię nie, a oni są zachwyceni. Kawa od zawsze stanowi część ich codziennej rutyny. Dzięki niej ludzie czują się normalnie pod pewnymi względami, podczas gdy pod wieloma innymi już tak się czuć nie mogą - podkreśla kardiolog.
Skąd pomysł pacjentów, że akurat kawy nie wolno im pić? Skoro kofeina działa pobudzająco, obwiniają ją za zbyt szybko bijące serce.
- To rzeczywiście środek pobudzający, więc chorzy sądzą, że ich serce zacznie bić szybciej i będzie w gorszym stanie, zwłaszcza w przypadku arytmii takiej jak migotanie przedsionków. Ale takich wniosków nie ma w nauce – dodaje dr José Joglar, profesor w UT Southwestern Medical Center w Dallas i kierownik działu arytmii.
Kawa - wytyczne dla pacjentów z migotaniem przedsionków
Dr Joglar był głównym autorem nowych wytycznych American College of Cardiology i American Heart Association dotyczących diagnozowania i leczenia migotania przedsionków.
W raporcie wyraźnie stoi, że kofeina spożywana w zwykłych ilościach albo nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem dla pacjentów, albo nawet zmniejsza ryzyko wystąpienia migotania przedsionków.
- Zła reputacja, jaką cieszy się kofeina, nie jest zasłużona. Wykazano, że kofeina jest bezpieczna dla serca – stwierdził Joglar.
Kawa - korzyści dla serca
Dosłownie każdy dzień przynosi kolejne dowody wskazujące, że kawa jest dobra dla serca.
Amerykańskie badania z 2021 roku sugerują, że kawa zawierająca kofeinę może realnie zmniejszać ryzyko niewydolności serca. Według FDA do 400 miligramów kofeiny dziennie, czyli mniej więcej cztery lub pięć filiżanek kawy, jest bezpieczne dla zdrowych dorosłych.
Najpełniejsze dane na temat zdrowia i kawy opublikowano w 2022 roku. Wynika z nich, ze kawa wpływa korzystnie niemal na cały organizm ludzki. Przez 12,5 roku analizowano dane dotyczące spożycia kawy przez 450 tys. osób zarejestrowanych w brytyjskim biobanku. Trudno takie wnioski lekceważyć.
Kawa i serce - środki ostrożności
To, co dobre dla większości, nie musi być jednak dobre dla każdego - przypominają lekarze.
- Zawsze znajdą się pacjenci, którzy są bardziej wrażliwi na kofeinę. Oni powinni zachować ostrożność, bo mogą poczuć się gorzej, szczególnie gdy się zdenerwują lub przesadzą z dawką - podkreśla dr Joglar.
- Mogą znaleźć się powody, dla których ludzie mogą chcieć zrezygnować z picia kawy, na przykład zaburzenia snu lub zaburzenia lękowe. Ale nie ze względu na serce - dodaje dr Kao.
Czy kawa to superfood? Owszem, ale bez cukru, aromatyzowanych syropów, bitej śmietany i innych kalorycznych pyszności.