Leczenie chorób serca. Leczenie i profilaktyka chorób serca - co musisz wiedzieć
Choroby serca mogą dotknąć nas wraz z wiekiem. Jak leczy się choroby serca? Jak ich uniknąć, dbając odpowiednio o swój układ krążenia? Ryzyko jakich dolegliwości ze strony serca wzrasta wraz z wiekiem? Wszystko o diagnozie, profilaktyce i leczeniu chorób serca
Choroby serca to częsta przypadłość dotykająca osoby w podeszłym wieku. Starzenie się człowieka jest naturalnym i nieodwracalnym procesem fizjologicznym, który dotyka każdego z nas. Również serce nie jest wolne od tych postępujących zmian. Narząd ten ma bowiem sporo pracy do wykonania. Uderza dziennie około 100 tys. razy i pompuje w sumie około 7 ton krwi, która podczas rozprowadzania po całym ciele pokonuje przeszło 90 tys. km. Po latach tak wytężonego wysiłku ludzki układ krążenia może zawodzić.
Proces starzenia się a choroby serca
Proces starzenia się serca przejawia się m.in. upośledzeniem rozkurczu, niewielkim przerostem przedsionków, postępującą degeneracją aparatu zastawkowego czy osłabieniem powstawania i przewodzenia impulsów elektrycznych, co sprzyja zaburzeniom rytmu jego pracy. Zmiany zachodzą także w obrębie naczyń krwionośnych – wraz z wiekiem dochodzi do ich usztywnienia, pogrubienia i utraty elastyczności. Funkcja śródbłonka wyścielającego naczynia ulega zaburzeniom, a ponadto zmniejsza się wytwarzanie substancji relaksujących naczynia, takich jak tlenek azotu. Wszystkie zmiany fizjologiczne w obrębie układu sercowo-naczyniowego postępujące wraz z wiekiem mogą przyczyniać się do wystąpienia chorób serca i układu krążenia.
Serce pod kontrolą – leczenie i profilaktyka chorób serca
W trosce o nasze zdrowie powinniśmy przede wszystkim przestrzegać zasad profilaktyki oraz systematycznie przeprowadzać badania. – U osób, u których nie rozpoznano chorób, wykonywanie kontrolnych badań zaleca się co 2-3 lata. Wśród nich istotne miejsce zajmuje pomiar ciśnienia krwi, masy ciała i pasa oraz kontrola stężenia cholesterolu i cukru we krwi – radzi lekarz kardiolog Bogumiła Pałubicka-Elmasri. Nadciśnienie tętnicze u starszej osoby stanowi poważne zagrożenie upośledzenia pracy serca, mózgu, nerek i oczu. W przypadku jego zdiagnozowania konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. – Jednak decyzja o farmakologicznym obniżeniu ciśnienia krwi u pacjenta w podeszłym wieku nie powinna wynikać jedynie z pomiarów ciśnienia tętniczego, ale także z oceny ryzyka wystąpienia chorób serca i układu krążenia oraz obecności innych schorzeń. Aktualnie mamy do dyspozycji 5 grup leków, z których lekami pierwszego rzutu w przypadku starszych pacjentów są dwie z nich: antagoniści wapnia i diuretyki tiazydowe – wskazuje kardiolog. Terapia bazująca na substancji czynnej z pierwszej z tych grup – lerkanidypinie, która blokuje kanały wapniowe – przynosi bardzo dobre efekty leczenia u osób w wieku 60+. Badania pokazują, że w tej grupie wiekowej na leczenie lerkanidypiną pozytywnie reaguje aż 95 proc. pacjentów, a u 68 proc. z nich terapia doprowadza do normalizacji ciśnienia krwi. Obok skuteczności lerkanidypina odznacza się też wysoką tolerancją ze strony organizmu, dzięki czemu u pacjenta rzadko pojawiają się efekty uboczne (np. bóle głowy, obrzęk kostek i in.). Dzieje się tak dlatego, że lerkanidypina jest substancją nowej generacji, która charakteryzuje się wysokim profilem bezpieczeństwa. Jednak samo leczenie farmakologiczne nie uchroni pacjenta przed chorobami serca i układu krążenia.
Dieta i zdrowy styl życia uchronią cię przed chorobami serca
Istotnym dopełnieniem terapii przy zastosowaniu leków jest odpowiedni styl życia, a przede wszystkim:
- Zmiana nawyków żywieniowych – zmniejszenie spożycia soli, słodyczy i tłuszczów zwierzęcych na rzecz warzyw, owoców, ryb, chudego nabiału i produktów pełnoziarnistych.
- Większa dawka ruchu – chwilowy wysiłek fizyczny tymczasowo podnosi ciśnienie tętnicze, natomiast wysiłek regularny (minimum 30-45 minut 4-5 razy w tygodniu, a najlepiej łącznie 5 godzin tygodniowo np. dynamicznego marszu) trwale je obniża.
- Wyzbycie się nałogów – rezygnacja z papierosów, alkoholu i kawy.
- Kontrola wagi i walka z otyłością – utrata 10 kg to spadek ciśnienia o 5-20 mmHg.
Odpoczynek i unikanie stresu – w trakcie snu nocnego ciśnienie powinno spadać o 10-20 mmHg, obniżając w ten sposób intensywność pracy serca. Mniejsza ilość stresu przekłada się też na mniejsze obciążenie serca, niższe ciśnienie i spadek cholesterolu.
Porady eksperta