Laserem w hemoroidy. Leczenie hemoroidów laserem naczyniowym
Leczenie hemoroidów laserem naczyniowym to jeden ze sposobów na pozbycie się guzków krwawniczych czyli inaczej żylaków odbytu, potocznie określanych jako hemoroidy. Można z nimi żyć, do pewnego etapu rozwoju choroby stosując środki łagodzące dolegliwości. Ale są sposoby, by się ich pozbyć raz na zawsze.
Spis treści
Hemoroidy są powszechną i dokuczliwą przypadłością, dlatego od lat specjaliści poszukują metod, które pozwolą je skutecznie leczyć. W pierwszym etapie choroby stosuje się maści i czopki, które łagodzą dolegliwości. Gdy schorzenie zostanie zaniedbane lub będzie niewłaściwie leczone, potrzebna jest radykalniejsza terapia. Lekarz może zaproponować ostrzyknięcie guzków lub założenie na nie gumowych obrączek. Może również przeprowadzić fotokoagulację, krioterapię lub chirurgicznie usunąć przerosłe guzki krwawnicze. W ostatnich latach dużym powodzeniem cieszyła się metoda Longo (podczas zabiegu nie usuwa się hemoroidów, lecz naczynia doprowadzające do nich krew). Obecnie w leczeniu coraz częściej stosuje się laser.
Za pomocą lasera naczyniowego, bezdotykowo, wykonuje się fotokoagulację u podstawy hemoroida, co powoduje martwicę guzka. Gdy choroba jest bardziej zaawansowana (III i IV stopień), posługując się laserem CO2, można odparować zewnętrzne części hemoroidów pozostające poza odbytem (waporyzacja). Jest to najnowocześniejsza metoda leczenia hemoroidów, ale kosztowna, ponieważ za zabieg trzeba zapłacić ok. 700 zł. Uważa się jednak, że jest to alternatywa dla operacji chirurgicznej, ponieważ zabieg trwa krótko, jest bezbolesny, bezkrwawy i z reguły nie wymaga zakładania szwów, a pacjent szybko wraca do swoich zajęć. W czasie rekonwalescencji musi tylko często się podmywać, używając szarego mydła i środków antyseptycznych.
Sposoby leczenia hemoroidów
Hemoroidy ma co drugi Polak. Nieleczone żylaki odbytu mogą prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Dlatego warto i trzeba je leczyć. Istnieje wiele skutecznych metod leczenia hemoroidów. Posłuchaj naszego eksperta - chirurga Jacka Waligóry ze Szpitala Medicover w Warszawie.
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta