Krwotok wewnętrzny. Jakie są jego przyczyny?

2024-12-18 8:36

Krwotok wewnętrzny to rodzaj krwotoku, którego przyczyny to nie tylko urazy i uszkodzenia ciała, lecz także choroby ogólnoustrojowe. Krwotok wewnętrzny może być objawem np. wrzodów żołądka czy stanów zapalnych płuc. Często wskazuje także na obecność nowotworów, np. płuc lub jelita grubego. Sprawdź, co to jest krwotok wewnętrzny i jakie mogą być jego przyczyny.

Paramedyk
Autor: Getty Images Krwotok wewnętrzny: co to jest? Przyczyny krwotoku wewnętrznego

Krwotok wewnętrzny to stan, w którym krew gwałtownie i w dużej ilości wylewa się poza naczynia krwionośne, zwykle bez wypływu na zewnątrz ciała. Do przerwania ciągłości tętnic lub żył może dojść na skutek urazu lub w przebiegu chorób ogólnoustrojowych, takich jak gruźlica, rak płuc, żylaki przełyku, wrzód żołądka lub dwunastnicy oraz hemofilia. Wówczas wynaczynienie może nastąpić do jam ciała (np. do opłucnej lub otrzewnej), do przestrzeni wewnątrzczaszkowej, do narządów wewnętrznych (np. do płuc lub wątroby), jak również do światła całego przewodu pokarmowego (od jamy ustnej do okolic odbytu).

Należy przy tym odróżnić krwotok od krwawienia, które jest powolnym upływem krwi, spowodowanym uszkodzeniem małych naczyń krwionośnych.

Poradnik zdrowie: Kiedy iść do kardiologa?

Krwotok wewnętrzny - przyczyny

Do krwotoku wewnątrzczaszkowego najczęściej dochodzi w wyniku urazu (na skutek np. wypadku samochodowego, upadku z wysokości). Czasami dochodzi także do samoistnego pęknięcia dużego naczynia w mózgu, czemu może sprzyjać m.in. nadciśnienie tętnicze i cukrzyca.

Krwotok płucny zwykle towarzyszy przewlekłym schorzeniom płuc, najczęściej nowotworom. Drugą ważną przyczyną krwotoku płucnego są procesy zapalne, w tym zapalenia oskrzeli i płuc, a także ropień płuca. Rzadziej przyczyną krwotoku płucnego jest gruźlica. Masywny, prawdziwy krwotok z płuc występuje rzadko (1%) i związany jest z zaburzeniami krzepnięcia krwi, zapaleniem płuc lub bezpśrednim urazem płuc.

Krwotok z przewodu pokarmowego, czyli wynaczynienie się krwi do światła przewodu pokarmowego, dzieli się na krwotok z górnego odcinka, gdy źródło krwotoku znajduje się w obrębie przełyku, żołądka lub dwunastnicy, oraz na krwotok z dolnego odcinka, gdy źródło krwotoku znajduje się w jelitach.

Przyczyny krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego to zwykle wrzody żołądka lub dwunastnicy, żylaki przełyku, choroba refluksowa przełyku, nadżerka lub pęknięcie błony śluzowej żołądka w wyniku np. stanów zapalnych, rak przełyku lub żołądka, zaburzenia krzepnięcia krwi, skazy krwotoczne.

Z kolei krwotok z dolnego odcinka przewodu pokarmowego może wskazywać na żylaki odbytu, infekcyjne zapalenia jelit, polipy dolnych odcinków jelita grubego, uchyłki dolnych odcinków jelita grubego, nowotwory jelita grubego, nieswoiste zapalenia jelit (np. choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego), a także na urazy wątroby i śledziony. Rzadziej na urazy nerek i dróg moczowych.

W obu przypadkach do krwotoku może się przyczynić długotrwałe przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, nadużywanie alkoholu. Przyczyną mogą być także zaburzenia krzepnięcia krwi i skazy krwotoczne.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor: