KRWOTOK WEWNĘTRZNY: jak rozpoznać objawy krwotoku wewnętrznego?
Krwotok wewnętrzny to rodzaj krwotoku, którego objawy zwykle szybko można rozpoznać, ponieważ najczęściej dochodzi do wylewu krwi do otwartych przestrzeni organizmu. Gorzej, jeśli dojdzie do wynaczynienia do zamkniętych przestrzeni ciała, np. do jamy otrzewnej czy jamy czaszki. W tych przypadkach objawy krwotoku wewnętrznego trudniej rozpoznać.
Objawy krwotoku wewnętrznego zwykle pojawiają się bardzo szybko, ponieważ najczęściej dochodzi do wylewu krwi z naczyń do otwartych przestrzeni organizmu - przewodu pokarmowego lub górnych dróg oddechowych. Gorzej, jeśli dojdzie do wynaczynienia krwi do zamkniętych przestrzeni organizmu, np. do jamy otrzewnej czy jamy opłucnej. Wówczas pojawiają się jedynie objawy związane ze zwiększeniem się ciśnienia w tych przestrzeniach. Bardziej dramatyczny przebieg mają krwotoki wewnątrzczaszkowe oraz do worka osierdziowego.
Dla wszystkich rodzajów krwotoków wewnętrznych charakterystyczne będą objawy, takie jak spadek ciśnienia, zawroty głowy, omdlenie, bladość, wzmożona potliwość, pragnienie. Pozostałe objawy zależą od miejsca wynaczynienia i rozległości krwotoku.
Krwotok wewnętrzny - rodzaje i objawy
Krwotok wewnątrzczaszkowy (krwiak podtwardówkowy, nadtwardówkowy, podpajęczynówkowy, udar mózgu) najczęściej objawia się bólem głowy, zaburzeniami świadomości i w końcu utratą przytomności. Może także dojść do utraty mowy, porażenia mięśni i wymiotów. Charakterystyczne są także nierówne źrenice. Jeśli dojdzie do dalszego napływ krwi do jamy czaszki, konsekwencją będzie wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego i pogłębienie urazu, z zakrztuszeniem, zaburzeniem oddechu, bezdechem, a także z pogłębiającym się wstrząsem.
Krwotok płucny objawia się silną dusznością, bólem w klatce piersiowej i odkrztuszeniem jasnoczerwonej pienistej wydzieliny (krew ma jasny kolor, ponieważ jest natlenowana).
Objawy krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego to charakterystyczne fusowate wymioty, czyli wymioty ze strawioną krwią, która jest brunatno-czarna i wyglądem przypomina fusy (wymioty fusowate powstają w wyniku kontaktu wynaczynionej krwi z kwasami zawartymi w żołądku). Mogą pojawić się także wymioty krwiste, czyli wymioty ze świeżą krwią.
W przypadku krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego pojawiają się smoliste stolce, czyli stolce o smolisto-czarnym kolorze, które są wynikiem strawienia krwi w przewodzie pokarmowym (w przypadku niewielkiego krwotoku). Stolce zmieszane ze świeżą krwią mogą świadczyć o masywniejszym krwotoku.
W obu przypadkach objawami mogą być silny ból w okolicy żołądka lub jelit, osłabienie i omdlenia.
Niektóre schorzenia układu pokarmowego, np. żylaki odbytu, nowotwór jelita grubego, mogą mieć przebieg bezobjawowy, szczególnie w przypadkach niewielkich krwotoków. Wówczas jedynym sposobem na wykrycie takiego krwotoku jest wykonanie testu na krew utajoną w kale.
Dla krwawienia do jamy otrzewnej charakterystyczne są twarde powłoki brzuszne i ból brzucha.
Z kolei krwotok z dróg rodnych może przybrać postać nieprawidłowych, obfitych, przedłużających się miesiączek lub przedłużających się krwawień poza okresem miesiączki.
Wraz z upływem krwi zwiększa się ryzyko wystąpienia wstrząsu hypowolemicznego, czyli wstrząsu spowodowanego zmniejszoną objętością krwi znajdującą się w naczyniach krwionośnych. Jak wynika z doświadczeń lekarzy, gorzej rokują pęknięcia naczyń tętniczych. Wówczas może dojść do szybkiego wykrwawienia i zgonu.
Porady eksperta