Krew, pot i łzy? To nie przelewki, tak mogą się objawiać problemy z ciśnieniem krwi

2024-05-13 15:57

Nadciśnienie nie bez powodu jest zaliczane do grona „cichych zabójców”, mogących rzutować na stan zdrowia całego organizmu i przyczyniać się m.in. do przedwczesnej śmierci, wskutek rozwoju problemów kardiologicznych. Z uwagi na fakt, że wiele osób nie kontroluje na co dzień swojego ciśnienia krwi, choroba może rozwijać się niepostrzeżenie. Na jakie sygnały warto zwrócić uwagę, zanim będzie za późno?

Krew, pot i łzy? To nie przelewki, tak mogą się objawiać problemy z ciśnieniem krwi
Autor: GettyImages Krew, pot i łzy? To nie przelewki, tak mogą się objawiać problemy z ciśnieniem krwi

Nadciśnienie może być widoczne na twarzy 

Nadciśnienie może powodować zmiany, widoczne gołym okiem na twarzy. Jeśli zauważasz, że zdarza ci się zaczerwienienie twarzy, a przy tym m.in. zawroty głowy i uderzenia gorąca, warto sprawdzić, czy przyczyną tego problemu nie jest nadciśnienie. Oczywiście u podłoża zaczerwienienia twarzy mogą leżeć też inne sytuacje i schorzenia, ale żadnego z powodów nie należy lekceważyć.

Poradnik Zdrowie - Nadciśnienie

Nadciśnienie może też towarzyszyć zespołowi Cushinga. Wówczas wśród zauważalnych objawów pojawiają się takie symptomy jak okrągła, tzw. księżycowata twarz, trudno gojące się rany, trądzik, zaczerwienienie skóry, skłonność do siniaków i charakterystyczna sylwetka, z chudymi kończynami i tkanką tłuszczową skumulowaną na brzuchu.

W przebiegu nadciśnienia mogą pojawiać się także charakterystyczne owrzodzenia w okolicach kostek lub palców, ale także podudzi. Pod skórą można zaobserwować guzki, na grzbietach stóp i na przedzie kończyn dolnych.

Dzieje się tak, gdy nadciśnienie to skutek zmian w naczyniach nerkowych i w efekcie, guzkowego zapalenia tętnic. Może dojść wtedy także do problemów z układem nerwowym i układem pokarmowym.

Czy nadciśnienie może wpływać na emocje i na sen? 

Zamartwianie się? Silne reagowanie na sytuacje stresowe? Nieuzasadnione obawy? Tak, to jeden z objawów nadciśnienia. To schorzenie może mieć też związek z pracą układu nerwowego. Sugeruje się, że problemy emocjonalne to efekt zwiększonej produkcji kortyzolu.

Nadciśnienie może przyczyniać się do występowania obturacyjnego bezdechu sennego. Wiąże się to z faktem, iż nadciśnienie powoduje zmiany w sercu, a te z kolei mogą przekładać się na występowanie bezdechu sennego u pacjentów, którzy mogą nawet wymagać wsparcia oddechowego przy pomocy CPAP-u.

Krew z nosa i nadmierna potliwość - nietypowe objawy nadciśnienia 

U pacjentów z nadciśnieniem może występować też kołatanie serca, któremu towarzyszy niepokój, drżenie i bladość. Ponadto u niektórych pacjentów pojawiają się takie symptomy jak zaburzenia widzenia, krwawienie z nosa, nadmierna potliwość.

W przebiegu nadciśnienia może dochodzić też do rozwoju hiperaldosteronizmu pierwotnego. Wskutek nadprodukcji aldosteronu, dochodzi do zaburzeń poziomu potasu w organizmie, a w efekcie do bolesnych skurczy mięśni i wrażenia parestezji. 

W przebiegu nadciśnienia tętniczego mogą pojawiać się obrzęki. To efekt sytuacji, gdy nadciśnienie wynika z nieprawidłowej pracy nerek wskutek ich uszkodzeń, stanów zapalnych lub innych schorzeń, jak m.in. cukrzyca. Efektem jest niewłaściwe wchłanianie wody przez organizm, nieprawidłowa praca serca i układu krążenia oraz obrzęki.