Kochaj sercem i poznaj 10 zasad dbania o zdrowie tego narządu!

2017-10-09 17:27

Program edukacyjny Kochaj sercem, opracowany przez serwis poradnikzdrowie.pl, miesięcznik "Zdrowie" oraz patronów merytorycznych rusza na ratunek sercom Polaków, stanowiąc kompendium wiedzy o tym, jak zapobiegać chorobom serca i leczyć te, które się już pojawiły. W ramach programu Kochaj sercem przedstawiamy też 10 zasad dbania o zdrowie tego narządu - zapoznaj się z tym dekalogiem dla serca!

Na ratunek sercom Polaków z programem edukacyjnym „Kochaj sercem”
Autor: Poradnikzdrowie.pl

Spis treści

  1. Jak dbać o serce? Dowiedz się na www.kochajsercem.pl!
  2. Dekalog dbania o serce
  3. Co kocha twoje serce?
  4. Nadciśnienie - najczęstsza choroba układu krążenia
  5. Sposób na miażdżycę
  6. Dieta, która służy sercu

Kochaj sercem to program edukacyjny przygotowany przez serwis poradnikzdrowie.pl i miesięcznik "Zdrowie" wraz z partnerami merytorycznymi: Polskim Towarzystwem Kardiologicznym, Instytutem Kardiologii, Narodowym Centrum Edukacji Żywieniowej IŻŻ, serwisem Radioklinika, Fundacją Serce Dziecka oraz Fundacją OD-WAGA. Celem programu jest zwrócenie uwagi na problem chorób krążenia w Polsce oraz położenie nacisk na profilaktykę i promocję zdrowego stylu życia. Dlatego też w ramach programu przygotowaliśmy szereg publikacji poświęconych właśnie zapobieganiu i leczeniu chorób serca. Powstała również platforma internetowa www.kochajsercem.pl, na której znajduje się szereg poradnikowych artykułów na temat metod zapobiegania chorobom serca, odpowiedniej diety oraz innowacyjnych sposobów leczenia.

Jak dbać o serce? Dowiedz się na www.kochajsercem.pl!

Dbałość o serce jest tym bardziej ważna, że jego kondycja zaczyna się budować jeszcze przed przyjściem na świat – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Piotr Hoffman. Decyduje o tym nie tylko przebieg ciąży, ale i to, jak rodzice żyli przed naszym poczęciem. Jeśli nie dbali o higienę jamy ustnej, byli otyli czy palili papierosy, to mogą nam przekazać skłonność do różnych schorzeń, także kardiologicznych. Złe nawyki żywieniowe, brak ruchu, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, które obserwują dzieci, "kodują" w nich styl życia, który w przyszłości doprowadzi do nadciśnienia, choroby niedokrwiennej, zawału czy udaru. Jak zatem dbać o serce? W dzieciach trzeba wyrabiać nawyki zdrowego stylu życia. Dorośli powinni rzucić palenie, ruszać się, nauczyć się odpoczywać i przestrzegać diety śródziemnomorskiej.

Zdaniem eksperta
Rafał Dąbrowski, prof. nadzw. Instytutu Kardiologii, Warszawa

Dekalog dbania o serce

1. Niepalenie tytoniu - osoby palące tytoń są 2-4 razy bardziej narażone na wystąpienie zawału serca i umierają przeciętnie 10 lat wcześniej. Palenie upośledza transport tlenu do tkanek organizmu, zwiększa krzepliwość krwi, substancje toksyczne uszkadzają ścianę tętnic. Zaprzestanie palenia zmniejsza ryzyko zawałów, udarów mózgu, zakrzepów nawet o 50%. Pomaga w tym aktywne poradnictwo, odpowiednia motywacja, farmakoterapia.

2. Odpowiednia aktywność fizyczna - minimum 30 minut 3 x w tygodniu ze wzrostem tętna powyżej 120/min. Najlepsze formy wysiłku to marsz (może być z kijkami), kontrolowane bieganie, jazda na rowerze, pływanie, aerobik (wysiłki aerobowe, inaczej: tlenowe).

3. Zdrowa, zbilansowana dieta, kontrola masy ciała i skuteczne leczenie zaburzeń lipidowych - 4-5 zróżnicowanych posiłków dziennie, dużo warzyw i owoców, mało tłuszczów zwierzęcych i cholesterolu. Cholesterol LDL o niskiej gęstości odpowiada za powstawanie płytki miażdżycowej w tętnicach serca. Jej pęknięcie powoduje powstanie zakrzepu, zamknięcie tętnicy wieńcowej i zawał serca. Obniżenie stężenia cholesterolu LDL we krwi poniżej 100 mg% znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału.

4. Kontrola ciśnienia tętniczego i w razie wystąpienia nadciśnienia tętniczego, co dotyczy prawie co trzeciego Polaka - jego skuteczne leczenie. Docelowe wartości ciśnienia oceniane w spoczynku, w warunkach domowych, nie powinny przekraczać 140/90mmHg. Zmniejszenie podaży soli w diecie <6 g/dobę, redukcja masy ciała i wzrost aktywności fizycznej zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby. W przypadku braku skuteczności zalecane jest systematyczne leczenie farmakologiczne czyli regularne przyjmowanie tabletek.

5. Kontrola stężenia glukozy we krwi. W Polsce 1,6 mln osób (około 6%) choruje na cukrzycę. Chorzy z cukrzycą częściej chorują na serce. Szybciej występują u nich zmiany miażdżycowe także w innych tętnicach, a choroby serca maja cięższy przebieg.

6. Leczenie stanów zapalnych w organizmie - próchnicy, chorób dziąseł, infekcji grypowych i innych, gdyż mają one znaczenie w rozwoju miażdżycy. Należy je prawidłowo diagnozować i skutecznie leczyć.

7. Kontrola stresu i czynników psychospołecznych. Eliminacja stanów napięcia występujących przy długotrwałym obciążeniu organizmu ma kluczowe znaczenie. Należy dążyć do zrównoważenia rytmu pracy i wypoczynku. Bardzo ważna jest kontrola i leczenie szkodliwych czynników o podłożu psychospołecznym: depresji, lęków, poczucia izolacji społecznej, wrogości, gniewu.

8. Eliminacja lub ograniczenie spożywania alkoholu do maksymalnie 10-30 g dziennie. Alkohol spożywany w nadmiarze bezpośrednio i pośrednio wpływa niekorzystnie na serce i naczynia krwionośne.

9. Wykonywanie co najmniej raz na dwa lata lub częściej badania EKG i badań kontrolnych krwi obejmujących morfologię krwi, stężenie glukozy, cholesterolu, ocenę czynności nerek, wątroby, tarczycy.

10. Przestrzeganie zaleceń lekarskich.

Źródło: "Zdrowe serce – 10 porad kardiologa praktyka" - Rafał Dąbrowski, prof. nadzw. Instytutu Kardiologii, Warszawa, www.swiatowydzienserca.pl

Co kocha twoje serce?

1. Brak papierosów

2. Ruch

3. Leczenie stanów zapalnych

4. Zdrowe odżywianie

5. Kontrolę poziomu cukru

6. Regularne mierzenie ciśnienia

7. Ograniczone spożywanie alkoholu

8. Regularne badania

 

deaklog-1.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl
dekalog-4.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl
dekalog-5.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl
dekalog-6.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl
dekalog-7.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl

Nadciśnienie - najczęstsza choroba układu krążenia

Można je skutecznie leczyć. U osób z nadciśnieniem I stopnia (skurczowe 140-159 mm Hg i rozkurczowe 90-99 mm Hg) terapię rozpoczyna się od zmiany stylu życia, czyli zwiększenia aktywności fizycznej (co najmniej 3 razy w tygodniu po 30 minut) i zmiany diety, która pozwoli obniżyć poziom złego cholesterolu LDL i pozbyć się nadwagi. Istotne jest też znaczne ograniczenie soli. Jeżeli jednak nie uda się obniżyć ciśnienia, trzeba zastosować leki przeciwnadciśnieniowe.

Sposób na miażdżycę

Nie ma skutecznego leku na miażdżycę. Cel leczenia jest wyznaczany przez stan zdrowia pacjenta, czyli zaawansowanie samej miażdżycy i choroby współistniejące. Leczenie ma powstrzymać zmiany zachodzące w tętnicach. Można to osiągnąć poprzez zmianę nawyków i zmianę stylu życia. Trzeba rzucić palenie i wprowadzić dietę z dużą zawartością błonnika, małą ilością tłuszczów zwierzęcych, ograniczyć spożycie soli i alkoholu. Niezwykle ważna jest aktywność fizyczna. Regularny ruch reguluje poziom cholesterolu. Jeśli poprzez zmianę stylu życia nie uda się obniżyć stężenia cholesterolu LDL, konieczne jest przyjmowanie statyn.

Dieta, która służy sercu

Serce najbardziej potrzebuje potasu, wapnia, magnezu, selenu, cynku, krzemu, ale także witaminy D, kwasu foliowego czy kwasów omega. Dlaczego? Ponieważ tak jak zła, czyli zbyt tłusta i słodka dieta prowadzi do schorzeń serca, tak zdrowa – bogata w makro- i mikroelementy, tłuszcze nienasycone, błonnik i witaminy pomaga budować silne serce. Większość korzystnych dla serca substancji można znaleźć w produktach spożywczych - świeżych warzywach i owocach, kaszach, produktach z pełnego przemiału, rybach, owocach morza, orzechach, chudym nabiale i chudym mięsie.

miesięcznik "Zdrowie"