Kardiolog wyjaśnia, co należy wiedzieć o chorobie niedokrwiennej serca

2021-12-21 12:32

Choroba niedokrwienna serca, znana również jako choroba wieńcowa, polega na niedokrwieniu, a co za tym idzie - niedotlenieniu serca. Objawia się ona w postaci charakterystycznego bólu w klatce piersiowej. Jednak bywa, że choroba niedokrwienna serca daje o sobie znać w dość nietypowy sposób. Jakie są przyczyny powstawania choroby wieńcowej? O chorobie niedokrwiennej serca, jej objawach, grupie ryzyka i skutkach nieleczenia opowiada dr hab. Małgorzata Kloch kardiolog z krakowskiego SCM clinic.

Kardiolog wyjaśnia, co należy wiedzieć o chorobie niedokrwiennej serca
Autor: Getty Images
Poradnik zdrowie: Kiedy iść do kardiologa?

Choroba niedokrwienna serca polega na niedokrwieniu, a przez to niedotlenieniu mięśnia sercowego, co jest powodowane przez zmiany powstałe w tętnicach wieńcowych (dlatego też jest nazywana chorobą wieńcową). Ich skutkiem jest zwężenie lub całkowite zamknięcie światła tętnic wieńcowych. To właśnie z tego powodu krew ma utrudnioną możliwość przepływania przez naczynia. Taki stan powoduje najczęściej miażdżyca tętnic wieńcowych, czyli odkładanie się w nich blaszek miażdżycowych.

Spis treści

  1. Przyczyny powstawania choroby niedokrwiennej serca
  2. Objawy choroby niedokrwiennej serca
  3. Diagnostyka choroby niedokrwiennej serca
  4. Leczenie choroby niedokrwiennej serca
  5. Profilaktyka choroby niedokrwiennej serca

Przyczyny powstawania choroby niedokrwiennej serca

Choroba niedokrwienna serca może mieć charakter genetyczny. Często dotyka ona osób (zwłaszcza mężczyzn) powyżej 45. roku życia. Do rozwoju choroby wieńcowej może się także przyczynić nieprawidłowy tryb życia i dieta.

Czynniki wywołujące chorobę niedokrwienną można zatem podzielić na modyfikowalne oraz niemodyfikowalne.

Dr hab. Małgorzata Kloch, specjalista kardiologii z krakowskiego SCM clinic, wyjaśnia, że "do niemodyfikowalnych, czyli takich, na które nie mamy wpływu, zaliczamy wiek, płeć oraz czynniki genetyczne. Problem ten dotyczy mężczyzn prawie dwa razy częściej, zwłaszcza po 45. roku życia, niż kobiet. W przypadku płci żeńskiej do grupy ryzyka należą z kolei osoby powyżej 55. roku życia.

Do czynników modyfikowalnych, czyli takich, które mogą być ograniczone pod wpływem prawidłowego stylu życia lub stosowania leków, należą:

Objawy choroby niedokrwiennej serca

Najczęstszym objawem tej choroby jest ból w klatce piersiowej. Ból może mieć charakter ucisku, pieczenia, dławienia, czy po prostu dyskomfortu w klatce piersiowej. Dolegliwości te lokalizują się za mostkiem, często promieniują do szyi, żuchwy, lewej ręki, a nawet pleców.

Zdarza się, że chorzy umiejscawiają również te dolegliwości w okolicach nadbrzusza. Ból w tych okolicach pojawia się zwłaszcza po wysiłku, w wyniku stresu lub przebywania na zimnym powietrzu.

"Są to dolegliwości synokardialne, które świadczą o konieczności poszerzenia diagnostyki kardiologicznej" – podkreśla dr hab. Małgorzata Kloch.

Oprócz bólu w klatce piersiowej, choroba niedokrwienna może objawiać się także w dość nietypowy sposób. Do innych symptomów można zaliczyć m.in.:

Nieleczona choroba wieńcowa może również objawiać się zawałem serca. Towarzyszy mu kłujący ból w klatce piersiowej, który nie ustępuje nawet w spoczynku. Jest to stan zagrażający życiu.

Diagnostyka choroby niedokrwiennej serca

W przypadku wystąpienia objawów świadczących o rozwoju choroby niedokrwiennej serca należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub od razu do kardiologa.

Dr hab. Małgorzata Kloch podkreśla, że u osób z podejrzeniem choroby niedokrwiennej serca "wykonujemy spoczynkowe badanie elektrokardiograficzne (EKG), badanie echokardiograficzne (echo serca) oraz próbę wysiłkową, a w razie potrzeby 24-godzinne badanie EKG metodą Holtera. Jeśli na tej podstawie lekarz uzna za konieczne, chory może zostać skierowany do diagnostyki inwazyjnej choroby niedokrwiennej serca, czyli tzw. koronarografii".

Leczenie choroby niedokrwiennej serca

Leczenie choroby niedokrwiennej serca polega na przyjmowaniu odpowiednich leków zleconych przez lekarza kardiologa.

 W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie zabiegu angioplastyki wieńcowej, czyli udrożnienia tętnicy wieńcowej za pomocą specjalnego balonika lub stentu, lub wszczepienia bajpasów – pomostów omijających zwężenie.

Profilaktyka choroby niedokrwiennej serca

Oczywistym jest, że na predyspozycje genetyczne choroby nie mamy wpływu. Jednak w dużym stopniu można zapobiec rozwojowi choroby niedokrwiennej serca.

Pomóc w tym może zmiana trybu życia. Kluczowe jest natychmiastowe rzucenie palenia, stosowanie diety niskotłuszczowej, a także odpowiednia aktywność fizyczna.

Należy podkreślić, że profilaktyka zarówno pierwotna, jak i wtórna (dotycząca osób po zawale serca) przynosi wymierne korzyści. 

Czytaj też:

Ekspert
Dr hab. Małgorzata Kloch

Specjalista kardiologii z krakowskiego SCM clinic, Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie. W 2010 r. nadano jej stopień doktora nauk medycznych.

W 2014 r. obroniła tytuł specjalisty kardiologii. W 2019 r. uzyskała tytuł doktora habilitowanego.

Od stycznia 2019 r. związana jest ze Specjalistycznym Szpitalem im. S. Żeromskiego w Krakowie, gdzie zajmuje się pacjentami na II Oddziale Chorób Wewnętrznych i Kardiologii.

W codziennej praktyce zajmuje się przede wszystkim diagnostyką i leczeniem nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca oraz niewydolności serca.

Czy prawidłowo dbasz o swoje serce?

Pytanie 1 z 10
Które zdanie najlepiej opisuje twoją dietę?