Jak zapobiegać miażdżycy? Profilaktyka miażdżycy od najmłodszych lat
Miażdżyca może dotknąć dzieci, osoby w młodym wieku, a nawet sportowców. Zmiany miażdżycowe polegające na odkładaniu się w naczyniach blaszek miażdżycowych, pojawiają się u każdego, ale w różnym nasileniu i mogą mieć podłoże genetyczne. Profilaktyka miażdżycy jest aspektem niezwykle istotnym, by spowolnić rozwój choroby. Jak zapobiegać miażdżycy od najmłodszych lat?
Miażdżyca jest chorobą przewlekłą, na którą najbardziej narażone są osoby starsze. Jednak zdarzają się osiemdziesięciolatkowie z bardzo nieznacznymi objawami miażdżycy. Z kolei zaawansowane zmiany miażdżycowe odkrywa się często u nastolatków, a nawet u noworodków. Te doniesienia świadczą o tym, że w rozwoju miażdżycy ogromną rolę odgrywają czynniki inne niż wiek. Obalamy kilka mitów związanych z miażdżycą.
W jakim wieku może pojawić się miażdżyca?
Wyniki badań prowadzone wśród dzieci w krajach wysokorozwiniętych są zatrważające. Zmiany miażdżycowe wykrywa się wśród dziesięcio- i piętnastolatków. Ma to wyraźny związek ze złym odżywianiem dzieci i młodzieży (fast foody, chipsy, słodycze, słodzone napoje gazowane i napoje energetyzujące) oraz z coraz częściej siedzącym trybem życia najmłodszych.
Czy kobiety przed miażdżycą chronią estrogeny?
Okazało się, że ochronna rola estrogenów nie jest tak wielka, jak przypuszczano. Wobec zmiany trybu życia kobiet, powszechnego palenia tytoniu oraz częstszego picia alkoholu i sięgania po inne używki, a także życia w silnym przewlekłym stresie, pośpiechu i przepracowaniu, estrogeny są bezsilne. Kobiety coraz wcześniej mają zmiany miażdżycowe i doznają zawałów serca oraz udarów mózgu. Przy takim trybie życia nie można liczyć na parasol estrogenowy.
Miażdżyca nie rozwija się tylko w naczyniach wieńcowych
Nic bardziej mylnego! Zmiany miażdżycowe powstają we wszystkich naczyniach - tętnicach - zaopatrujących rozmaite organy i części ciała. W takim samym stopniu dotyczy to naczyń wieńcowych zaopatrujących serce jak tętnic szyjnych transportujących krew do mózgu oraz tętnic odpowiedzialnych za ukrwienie nóg. Niedokrwienie kończyn dolnych jest częstym zaburzeniem związanym z miażdżycą. Sygnałem takich kłopotów są łatwo zimne stopy, na co często narzekają kobiety.
Cholesterol jest główną przyczyną miażdżycy?
Wysoki poziom cholesterolu w organizmie przyczynia się do powstania zmian miażdżycowych - jak dotąd świat lekarski nie odwołał tej opinii. Znaleziono natomiast innych współodpowiedzialnych za rozwój procesów miażdżycowych: są to nie do końca jeszcze przebadane procesy zachodzące w ścianach naczyń, które prowadzą do powstania blaszek miażdżycowych. Polegają one na nieprawidłowej przemianie cholesterolu oraz na uszkodzeniach nabłonka ścianek naczyń.
Stwierdzono, że wpływ na rozwój zmian miażdżycowych mają zaburzenia czynności tarczycy, nadnerczy i trzustki oraz podwzgórza i przysadki mózgowej. Można powiedzieć, że nie tylko dieta, ale też ogólna równowaga organizmu mogą wyzwolić, bądź uchronić nas przed zmianami miażdżycowymi.
Jak zapobiegać miażdżycy od najmłodszych lat?
Niezwykle ważnym aspektem zapobiegania miażdżycy od najmłodszych jest promocja określonego stylu życia, który zmniejsza ryzyko rozwoju schorzenia. Profilaktyka miażdżycy obejmuje przede wszystkim aspekty takiej jak:
- regularna aktywność fizyczna,
- dieta bogata w warzywa i owoce, a uboga w przetworzoną żywność, czerwone mięso i produkty zawierające duże ilości sodu,
- unikanie palenia,
- badania kontrolne.
W zapobieganiu miażdżycy przydatna jest także kontrola masy ciała oraz ciśnienia krwi.
Polecany artykuł:
Porady eksperta