Jak zapobiec chorobom serca po 30. roku życia? Oto sposoby
Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną śmierci. Niektóre z nich np. miażdżyca naczyń krwionośnych początkowo rozwijają się bezobjawowo. Na wystąpienie chorób serca wpływa wiele czynników, a ich ryzyko rośnie wraz z wiekiem. Jak zapobiec chorobom serca po trzydziestce?
Spis treści
- Kontroluj ciśnienie krwi
- Pij dużo wody
- Rzuć palenie
- Ogranicz spożywanie alkoholu
- Postaw na aktywność fizyczną
- Kontroluj co jesz
Choroby serca to plaga naszych czasów. Niegdyś dotyczyły one przede wszystkim osób w starszym wieku, dziś chorują coraz młodsi. Do najczęstszych chorób serca zaliczamy:
- zaburzenie rytmu serca
- niewydolność mięśnia sercowego
- chorobę wieńcowo-niedokrwienną serca
- zapalenie mięśnia sercowego.
By zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca warto stosować się do podstawowych zaleceń. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Kontroluj ciśnienie krwi
Utrzymujące się na wysokim poziomie ciśnienie krwi prowadzi do zwężenia tętnic i rozwoju blaszek miażdżycowych.
„Choroba serca w powszechnym rozumieniu odnosi się do tego, co lekarze nazywają chorobą wieńcową (CHD) lub chorobą niedokrwienną serca (IHD).” – mówi lekarz rodzinny dr Allswell Eno, który zaleca stałą, samodzielną kontrolę ciśnienia krwi.
Najpowszechniejszym czynnikiem ryzyka chorób serca jest wysokie ciśnienie krwi nazywane również nadciśnieniem. Wysokie ciśnienie krwi często spowodowane jest czynnikami związanymi z nieodpowiednim stylem życia, nadwagą, paleniem tytoniu, złą dietą czy zbyt małą aktywnością fizyczną. Dr Eno zaleca, by każdy kto ukończył 30 rok życia, stale kontrolował swoje ciśnienie krwi.
Jak samodzielnie kontrolować ciśnienie krwi?
Samodzielnie kontrolowanie ciśnienia krwi jest bardzo pomocne w monitorowaniu stanu zdrowia. Warto jednak pamiętać, że nie powinno zastępować wizyty u lekarza. Przed pomiarem należy zapoznać się z instrukcją ciśnieniomierza. Co najmniej 30 minut przed pomiarem powinniśmy zrezygnować z picia napojów zawierających w składzie kofeinę.
Kilka minut przed badaniem siadamy i odpoczywamy. Rękaw podwijamy lub zdejmujemy bluzkę. Koszulka nie powinna uciskać ręki. Wykonujemy odczyt ciśnienia.
Jakie ciśnienie krwi jest prawidłowe?
Ciśnienie krwi jest siłą z jaką krew naciska na ściany tętnic w momencie wypompowywania z serca.
Ciśnienie składa się z dwóch rodzajów ciśnień:
- Ciśnienia skurczowego – czyli ciśnienia krwi w tętnicach, kiedy serce kurczy się.
- Ciśnienia rozkurczowego – czyli ciśnienia krwi w tętnicach między uderzeniami, w momencie kiedy serce się rozluźnia.
Zarówno ciśnienie skurczowe jak i rozkurczowe służy do określeniu stanu zdrowia.
- Prawidłowe ciśnienie – ciśnienie skurczowe mniejsze niż 120, ciśnienie rozkurczowe mniejsze niż 80.
- Podniesione ciśnienie – ciśnienie skurczowe 120-129, ciśnienie rozkurczowe mniejsze niż 80.
- Nadciśnienie 1. stopnia – ciśnienie skurczowe 130-139, ciśnienie rozkurczowe 80-89.
- Nadciśnienie 2. stopnia – ciśnienie skurczowe równe lub większe 140, ciśnienie rozkurczowe większe lub równe 90.
Pij dużo wody
Każdego dnia powinniśmy wypijać minimum dwa litry wody, która nie tylko nawadnia organizm, ale i oczyszcza ze zbędnych złogów. Woda usuwa toksyny, w tym nadmiar sodu, który zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia.
Wiele korzyści zdrowotnych posiada również sok z żurawiny, który wspiera walkę z wysokim ciśnieniem krwi. Sok ten jest cennym źródłem witaminy C będącej przeciwutleniaczem.
„Przeciwutleniacze pomagają zwalczać stany zapalne, poprawiają przepływ krwi i rozluźniają naczynia krwionośne, co ma pozytywny wpływ na poziom ciśnienia krwi.” – tłumaczy lekarz medycyny Monika Wassermann.
Rzuć palenie
Palenie papierosów zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy. I choć rzucenie palenia dla wielu jest jednym z trudniejszych wyzwań, to warto je podjąć. Po 5 latach od zaprzestania palenia ryzyko chorób serca zmniejsza się o połowę, a po upływie 15-20 lat płuca są całkowicie oczyszczone.
Ogranicz spożywanie alkoholu
Przewlekłe spożywanie zbyt dużych ilości alkoholu może doprowadzić do wzrostu ciśnienia krwi, wzrostu częstości akcji serca oraz osłabienia mięśnia sercowego.
Wszystko to zwiększa ryzyko chorób serca a w szczególności zawału i udaru będącego wynikiem spożywania alkoholu. Dlatego by zminimalizować ryzyko rozwoju chorób alkohol należy spożywać z umiarem.
Postaw na aktywność fizyczną
By zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca warto uprawiać regularną aktywność fizyczną. Umiarkowany wysiłek fizyczny usprawnia pracę serca i poprawia przepływ krwi, co z kolei reguluje ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy i chorób serca.
Kontroluj co jesz
By zachować zdrowie serca warto zwrócić uwagę na codzienne menu, które powinno obfitować w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, ryby, chude mięso i niskotłuszczowy nabiał.
Antyoksydanty, których cennym źródłem są owoce i warzywa to związki chemiczne, które neutralizują wolne rodniki i chronią organizm przed stresem oksydacyjnym. Warto zrezygnować ze spożywania produktów przetworzonych, wysokotłuszczowych i zawierających dużą ilość cukru.