Jak stymulator (rozrusznik) serca ogranicza życie pacjenta?
Stymulator (rozrusznik) serca tak naprawdę ogranicza pacjenta w niewielkim stopniu. Owszem, są zasady, których trzeba przestrzegać, ale jest ich niewiele i łatwo je zapamiętać. Czego trzeba unikać, mając wszczepiony rozrusznik (stymulator) serca?
Spis treści
Stymulator (rozrusznik) serca sprawia, że trzeba regularnie odwiedzać kardiologa (co 6-12 miesięcy) oraz pamiętać o wymianie baterii co 4-7 lat (to zależy od tego, jak intensywnie pracuje urządzenie). Po wszczepieniu stymulatora serca można pracować, podróżować, prowadzić samochód, uprawiać seks, spacerować, a nawet biegać. Ograniczenia są stosunkowo niewielkie.
Stymulator serca: ograniczenia
- Zabiegi medyczne
Zawsze informuj lekarzy, że masz wszczepiony stymulator. Niektóre zabiegi mogą być wykonane przy zachowaniu środków ostrożności (np. RTG), inne zaś w ogóle nie są zalecane (np. rezonans magnetyczny, diatermia).
- Aktywność fizyczna
Zrezygnuj z uprawiania sportów kontaktowych lub grożących upadkiem i urazem okolicy stymulatora, np. z jazdy na nartach, gry w piłkę nożną.
- Podróże
Na lotniskach zgłaszaj w punktach kontroli, że masz wszczepiony stymulator, pokazuj jego kartę identyfikacji (noś ją zawsze przy sobie). Bramka bezpieczeństwa nie zakłóci pracy urządzenia, jeśli przejdziesz przez nią normalnym krokiem, ale może włączyć się alarm. Jeśli obsługa lotniska używa ręcznych wykrywaczy metalu, poproś o niezbliżanie ich do okolic serca.
- Bramki antykradzieżowe
Nie powinny włączać alarmu. Przechodź przez nie w normalnym tempie, nie zatrzymuj się w ich okolicy.
- Telefon komórkowy
Możesz z niego korzystać, ale nie noś go w pobliżu serca (np. w kieszeni koszpi), a podczas rozmowy trzymaj aparat przy uchu po przeciwnej stronie ciała w stosunku do stympatora (dotyczy to także zwykłych przewodowych telefonów, słuchawek).
- Sprzęt biurowy i gospodarstwa domowego
Stympatory mają zabezpieczenia, które chronią je przed polem elektromagnetycznym wytwarzanym przez te urządzenia. Przy niektórych trzeba jednak zachować minimalną odległość od rozrusznika: 15 cm w przypadku elektrycznych szczoteczek do zębów, suszarek do włosów, głośników w kolumnach stereo, 60 cm – jeśli używasz płyty indukcyjnej.
- Pozostałe urządzenia
Należy m.in. unikać niektórych urządzeń przemysłowych (pilarki łańcuchowe, sprzęt spawalniczy), zachować odpowiednią odległość od anten nadajników radiowych (np. radia morskie, krótkofalowe), masztów radiowych, transformatorów.
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta